Domowe sposoby na popękane usta

Popękane usta to problem, z którym boryka się wiele osób. Zwykle usta pękają z powodu warunków atmosferycznych lub nieprawidłowej pielęgnacji. Na szczęście problem można w łatwy sposób rozwiązać. Na rynku znajdziemy wiele nawilżających preparatów, które pomogą w pielęgnacji. Ich uzupełnieniem mogą być także domowe sposoby na popękane usta.

Spierzchnięte usta w prosty sposób można pielęgnować domowymi sposobami
Spierzchnięte usta w prosty sposób można pielęgnować domowymi sposobami123RF/PICSEL

Popękane usta (inaczej spierzchnięta usta) to nieprzyjemna dolegliwość, która nasila się zwykle w sezonie jesienno-zimowym. Najczęściej zmiana ta nie świadczy o niczym poważnym i udaje się ją samodzielnie wyeliminować domowymi sposobami lub preparatami do pielęgnacji ust.

Popękane usta mogą wynikać z nieprawidłowego nawodnienia organizmu lub braków witaminowych (głównie witamin z grupy B, witaminy A i żelaza). Często spierzchnięte usta są także efektem trudnych warunków atmosferycznych.

Inne przyczyny popękanych ust to:

- częste oblizywanie ust,

- nieprawidłowa pielęgnacja — niestosowanie nawilżających szminek i produktów z filtrem przeciwsłonecznym,

- używanie na co dzień ciężkich (zazwyczaj matowych) i wysuszających szminek,

- częste przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją,

- bardzo suche powietrze w pomieszczeniach,

- częste przygrzanie warg.

Czasami zdarza się jednak, że popękane usta mogą być także związane z innymi dolegliwościami - zakażeniami wirusowymi, grzybiczymi i bakteryjnymi, kontaktowym zapaleniem skóry, a także krzywą przegrodą nosową, gorączka, alergiami. Dodatkowo popękane i bardzo suche usta mogą być związane z cukrzycą, chorobami tarczycy, łuszczycą, a w rzadkich przypadkach nawet z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Popękane usta to także problem, który bardzo często pojawia się u osób palących papierosy.

Skuteczne leczenie

Większość przypadków popękanych ust nie wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle wystarczające okazuje się zastosowanie silnie nawilżających preparatów do pielęgnacji ust. Niektórzy zastępują pomadki nawilżające zwykłym kremem do twarzy, co jest bardzo dużym błędem. Osoby mające problem z popękanymi ustami powinny zrezygnować z używania na co dzień mocno kryjących i matujących pomadek, które dodatkowo wysuszają. Zamiast tego lepiej postawić na lekkie koloryzujące pomadki nawilżające lub błyszczyki. Jeżeli musimy użyć matującej pomadki - nie zapominajmy o dobrej bazie w postaci nawilżającego balsamu.

Pielęgnując usta, nie należy również zapominać o regularnym peelingu, który pomoże usunąć z ust martwy naskórek. W przypadku braków witaminowych lub odwodnienia organizmu zwykle problem pękających ust mija tuż po wprowadzeniu odpowiedniej suplementacji i nawodnieniu. Gdy problem popękanych ust utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni i nie jesteśmy sobie w stanie samodzielnie z nim poradzić, warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje nas na odpowiednie badania.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na popękane usta pomogą nam szybko i skuteczne zregenerować wargi. Dobrym pomysłem są przede wszystkim naturalne maseczki - warto wykorzystać miód, oliwę z oliwek, aloes, okłady z ogórka, olej kokosowy i masło shea. Okłady z wybranego produktu można wykonywać nawet kilka razy w tygodniu, np. na noc.

Innym pomysłem są "witaminowe papki" również nakładane na usta. Można przygotować je z rozdrobnionej witaminy A i witaminy E. Do walki z popękanymi ustami wykorzystać można także owoce. Wargi świetnie zregeneruje maseczka z banana lub awokado. W domu przygotować można również złuszczający peeling z cukru i wybranego olejku np. kokosowego, który pomoże pozbyć się martwego naskórka.

***
Zobacz więcej!

"Ewa gotuje": Babka z marchewkąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas