Domowe sposoby na pryszcze
Nic tak nie psuje humoru, jak pojawiający się w widocznym miejscu pryszcz. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też często wywołuje ból i uczucie dyskomfortu. Zwykle pryszcze same znikają po kilku dniach, ale większość z nas chciałaby pozbyć się ich jak najszybciej. Nie jest dobrą metodą ich wyciskanie, gdyż zmiany mogą się zaognić, a w konsekwencji pozostawić brzydkie blizny. Niekoniecznie trzeba sięgać po drogie produkty przeznaczone do walki z trądzikiem, by szybko wyeliminować problem. Warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na to, by w krótkim czasie zlikwidować pryszcze. Jak to zrobić? Do czego mogą przydać nam się drożdże, kurkuma czy skórka pomarańczy? Podpowiadamy.
Drożdże
Gdy na naszej twarzy pojawiają się pryszcze, warto zastosować domowe sposoby, które pomogą szybciej uporać się z nieestetyczną zmianą. Świetną metodą jest użycie drożdży, które są bogatym źródłem witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B5, czyli pantenolu. Zmniejsza on stan zapalny i łagodzi podrażnienia, a także zmiękcza i nawilża skórę. Drożdże przyspieszają też gojenie się ran i regulują produkcję sebum. Warto więc sporządzić z nich maseczkę, która pomoże szybciej zniwelować pryszcze. Wystarczy zmieszać ze sobą dwie łyżki świeżych drożdży i łyżką ciepłego mleka lub jogurtu naturalnego. Do papki można dodać kroplę oliwy, gdy mamy przesuszoną skórę, lub soku z cytryny, gdy zmagamy się z przebarwieniami. Maseczkę nakładamy na całą twarz lub punktowo na wypryski i zmywamy po 20 minutach ciepłą wodą. Stosowanie tej metody regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, nie tylko przyspieszy zanikanie pryszczy, ale też zapobiegnie powstawaniu nowych.
Pasta z kurkumy
Walkę z pryszczami wspomóc może również kurkuma, która działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Świetnie też rozjaśnia skórę, reguluje wydzielanie sebum i lekko wysusza pojawiające się zmiany skórne. Niewielką ilość kurkumy należy zmieszać z odrobiną wody, jogurtu lub olejku kokosowego do uzyskania gęstej pasty i nałożyć na wypryski. Trzymamy przez 15-20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Można także pozostawić papkę na noc, lecz musi wyschnąć przed położeniem się do łóżka, gdyż kurkuma barwi.
Skórka pomarańczy
W skórce pomarańczy znajdują się spore ilości witamin C i E o silnych właściwościach przeciwutleniających, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegają uszkodzeniom komórek i przeciwdziałają procesom starzenia się. Skórka pomarańczy zawiera także kwas cytrynowy – reguluje on pH skóry i produkcję sebum oraz wspomaga syntezę kolagenu. Przygotowana ze skórki maseczka działa złuszczająco i ściągająco oraz pomaga wysuszyć zmianę i rozjaśnić przebarwienia. Wystarczy wysuszyć kawałek skórki pomarańczowej i zmielić ją na proszek. Następnie należy ubić białko z jajka i zmieszać z nim zmieloną skórkę. Nakładamy maseczką na twarz na 15 minut i zmywamy ciepłą wodą. Najlepiej to robić na noc, gdyż skórka pomarańczy zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.