Domowe sposoby na pryszcze

Nic tak nie psuje humoru, jak pojawiający się w widocznym miejscu pryszcz. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też często wywołuje ból i uczucie dyskomfortu. Zwykle pryszcze same znikają po kilku dniach, ale większość z nas chciałaby pozbyć się ich jak najszybciej. Nie jest dobrą metodą ich wyciskanie, gdyż zmiany mogą się zaognić, a w konsekwencji pozostawić brzydkie blizny. Niekoniecznie trzeba sięgać po drogie produkty przeznaczone do walki z trądzikiem, by szybko wyeliminować problem. Warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na to, by w krótkim czasie zlikwidować pryszcze. Jak to zrobić? Do czego mogą przydać nam się drożdże, kurkuma czy skórka pomarańczy? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się pryszczy?
Jak pozbyć się pryszczy?©123RF/PICSEL
Domowa maseczka do cery trądzikowejInteria DIY

Drożdże

Wykorzystaj drożdże
©123RF/PICSEL

Gdy na naszej twarzy pojawiają się pryszcze, warto zastosować domowe sposoby, które pomogą szybciej uporać się z nieestetyczną zmianą. Świetną metodą jest użycie drożdży, które są bogatym źródłem witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B5, czyli pantenolu. Zmniejsza on stan zapalny i łagodzi podrażnienia, a także zmiękcza i nawilża skórę. Drożdże przyspieszają też gojenie się ran i regulują produkcję sebum. Warto więc sporządzić z nich maseczkę, która pomoże szybciej zniwelować pryszcze. Wystarczy zmieszać ze sobą dwie łyżki świeżych drożdży i łyżką ciepłego mleka lub jogurtu naturalnego. Do papki można dodać kroplę oliwy, gdy mamy przesuszoną skórę, lub soku z cytryny, gdy zmagamy się z przebarwieniami. Maseczkę nakładamy na całą twarz lub punktowo na wypryski i zmywamy po 20 minutach ciepłą wodą. Stosowanie tej metody regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, nie tylko przyspieszy zanikanie pryszczy, ale też zapobiegnie powstawaniu nowych.

Pasta z kurkumy

Kurkuma
©123RF/PICSEL

Walkę z pryszczami wspomóc może również kurkuma, która działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Świetnie też rozjaśnia skórę, reguluje wydzielanie sebum i lekko wysusza pojawiające się zmiany skórne. Niewielką ilość kurkumy należy zmieszać z odrobiną wody, jogurtu lub olejku kokosowego do uzyskania gęstej pasty i nałożyć na wypryski. Trzymamy przez 15-20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Można także pozostawić papkę na noc, lecz musi wyschnąć przed położeniem się do łóżka, gdyż kurkuma barwi.

Skórka pomarańczy

Skórka pomarańczy
©123RF/PICSEL

W skórce pomarańczy znajdują się spore ilości witamin C i E o silnych właściwościach przeciwutleniających, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegają uszkodzeniom komórek i przeciwdziałają procesom starzenia się. Skórka pomarańczy zawiera także kwas cytrynowy – reguluje on pH skóry i produkcję sebum oraz wspomaga syntezę kolagenu. Przygotowana ze skórki maseczka działa złuszczająco i ściągająco oraz pomaga wysuszyć zmianę i rozjaśnić przebarwienia. Wystarczy wysuszyć kawałek skórki pomarańczowej i zmielić ją na proszek. Następnie należy ubić białko z jajka i zmieszać z nim zmieloną skórkę. Nakładamy maseczką na twarz na 15 minut i zmywamy ciepłą wodą. Najlepiej to robić na noc, gdyż skórka pomarańczy zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas