Domowe sposoby na suchą skórę

Skóra często wysyła ważne sygnały ostrzegawcze. Jeśli jest sucha i nadmiernie się łuszczy, świadczy to nie tylko o nieodpowiedniej pielęgnacji i błędach z nią związanych, ale także o tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Problemy skórne często idą w parze z cukrzycą, schorzeniami tarczycy, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą oraz odwodnieniem. Jak skutecznie zregenerować i nawilżyć naskórek? Na jakie domowe sposoby na suchą skórę postawić? Co wspólnego z kondycją cery ma odpowiednio zbilansowana dieta? Czego się wystrzegać w codziennej pielęgnacji? Na jakie oznaki szczególnie zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do dermatologa? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Skóra wysyła sygnały
Skóra wysyła sygnały ©123RF/PICSEL

Sucha skóra: Najczęstsze przyczyny

Dbaj o skórę
©123RF/PICSEL

Sucha i nadmiernie łuszcząca się skóra to częsty problem - nie tylko natury estetycznej - który głównie spowodowany jest niewłaściwą pielęgnacją, słabo zbilansowaną i ubogą w składniki mineralne oraz witaminy dietą, nadmierną ekspozycją na słońce, silnym wiatrem i mrozem oraz uwarunkowaniami genetycznymi i przyjmowaniem niektórych leków. Nierzadko zdarza się też tak, że sucha skóra jest pierwszym symptomem poważnych chorób, takich jak:

- cukrzyca - zaburzony proces wydzielania insuliny przez trzustkę prowadzi do nagłych skoków poziomu cukru we krwi i odwodnienia organizmu, co bezpośrednio rzutuje na kondycję skóry i skutkuje jej wysuszeniem i łuszczeniem.

- schorzenia tarczycy - ich źródłem są zaburzenia w produkcji hormonów i objawiają się suchą i łuszczącą się skórą - zwłaszcza na kolanach, łokciach i stopach

- atopowe zapalenie skóry - bardzo sucha, nadmiernie łuszcząca się i swędząca skóra to podstawowy symptom choroby. Prócz terapii lekowej - zwłaszcza zewnętrznej - kluczowe znaczenie w terapii ma odpowiednia pielęgnacja skóry.

Łuszczyca – jeśli na skórze pojawiają się czerwone nieestetyczne plamy to znak, że rozwija się łuszczyca

- odwodnienie organizmu - ogólne osłabienie i spierzchnięte skóra to niejedyne symptomy braku odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów w organizmie. Należy też zwrócić uwagę na skórę. Jeśli jest przesuszona, to znak, że w gospodarce wodno-elektrolitowej są widoczne deficyty.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Unikaj mycia twarzy mydłem
©123RF/PICSEL

W walce z suchą i nadmiernie łuszczącą się skóra kluczowa jest staranna i odpowiednio dopasowana do potrzeb cery pielęgnacja. Najlepszym rozwiązaniem są kremy nawilżające i natłuszczające, które mają w swoim składzie witaminy młodości A i E oraz B i C, mocznik, olejki roślinne oraz filtry. Skutecznie odżywiają, regenerują i uelastyczniają naskórek oraz zwiększają produkcję kolagenu i chronią przed promieniowaniem UV. W sklepach dostępne są także specjalne emolienty przeznaczone do codziennego mycia skóry. Nie powodują podrażnień i dostarczają wszystkich niezbędnych składników, których sucha skóra tak bardzo potrzebuje.

Suchą skórę fantastycznie regenerują także naturalne kosmetyki takie jak miód, mleko, oliwa z oliwek, papaja, płatki owsiane czy białko jajek. Na ich bazie można przyrządzać odżywcze maseczki i nakładać je na cerę.

Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji suchej skóry:

Osoby z suchą i nadmiernie łuszczącą się skórą powinny unikać mycia twarzy klasycznym mydłem, które ma odczyn zasadowy, a tym samym wysusza i nadmiernie podrażnia naskórek. Niewskazane jest też stosowanie peelingów, które nadmiernie ścierają sebum. Warto także zwrócić uwagę na skład kosmetyków i dopasować je do potrzeb skóry.

Dieta dla pięknej cery

Zadbaj o odpowiednią dietę
©123RF/PICSEL

W regeneracji suchej i nadmiernie łuszczącej się skóry kluczowa jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Powinny się w niej znaleźć posiłki, której obfitują w witaminy (zwłaszcza A, C, B i E), antyoksydanty oraz składniki mineralne. Szczególnie wartościowe są jajka owoce oraz warzywa, takie jak sałata, awokado, oliwki, migdały czy orzechy. Równie cenne są kwasy omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych. W codziennym menu nie powinno także zabraknąć ciemnego pieczywa oraz gruboziarnistych kasz czy chudego nabiału. Reglamentowana powinna być z kolei ilość żółtego sera, tłustych wędlin i mięsa. Największym wrogiem pięknej cery jednak wysoko przetworzona żywność obfitująca w sól, glutaminian sodu oraz inne konserwanty czy sztuczne dodatki. W odstawkę powinien iść także alkohol.

Osoby mające kłopoty z suchą skórą powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i codziennie wypijać minimum dwa litry wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas