Domowe sposoby na wrastające włoski
Wrastające włoski to częsty problem, który pojawia się zazwyczaj po usuwaniu owłosienia wraz z cebulkami, np. depilatorem czy woskiem. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a szczególnie osób mających cienkie lub kręcone włosy. Odrastający włosek jest delikatny i miękki, przez co nie może przebić się przez powierzchnię skóry, skręca się i wrasta w nią. Skutkuje to pojawieniem się szpecących, czarnych kropek na ciele, a często też zapaleniem mieszka włosowego. Przez to z kolei powstają czerwone krostki, które wypełniają się ropą, a przy tym są bolesne i swędzące. Skóra staje się opuchnięta i podrażniona, co może prowadzić do powstawania blizn i poważniejszego stanu zapalnego. Warto więc znać sposoby na tę nieestetyczną, a zarazem bolesną dolegliwość, aby móc cieszyć się pięknym i gładkim ciałem.
Peelingi złuszczające naskórek
Włoski odrastające po goleniu nie mogą przebić się przez skórę, gdy ta jest zbyt gruba i stwardniała. Dlatego, by pozbyć się problemu wrastających włosków, należy regularnie złuszczać martwy i zrogowaciały naskórek. Warto to robić również przed depilowaniem włosów. Pomogą nam w tym peelingi przygotowane samodzielnie w domu. Świetnie nadają się to tego cukier, kawa czy pestki moreli. Wystarczy zmieszać je z oliwą z oliwek lub dowolnym olejem i delikatnie wcierać w skórę okrężnymi ruchami. Zabieg najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu. Nie należy zbyt mocno szorować skóry i złuszczać jej zbyt często, gdyż wzmoże to tylko rozrastanie się naskórka. Można też wykorzystać do peelingu sól, która nie tylko złuszczy naskórek, ale też poprawi krążenie krwi, przyspieszy gojenie i zredukuje opuchliznę.
Sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Gdy włoski zaczną wrastać i podrażniać skórę, warto zastosować patenty na złagodzenie stanu zapalnego mieszków włosowych. Świetnie poradzi sobie z tym aspiryna, która działa przeciwzapalnie i redukuje opuchliznę, a obecny w niej kwas salicylowy usunie martwe komórki naskórka. Należy zmieszać dwie tabletki z łyżką wody lub miodu i nałożyć na podrażnioną skórę. Po 10 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Dobrym sposobem jest też przecieranie zmienionych chorobowo miejsc zwilżonymi torebkami po herbacie. Znajduje się w nim kwas taninowy, który łagodzi stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienie. Problem wrastających włosków może rozwiązać także ocet jabłkowy. Działa przeciwzapalnie oraz zmiękczająco i kojąco na podrażnioną skórę. Wystarczy nasączyć nim wacik i przecierać nim ciało. Zabieg najlepiej wykonywać dwa razy dziennie. Również aloes przyspieszy proces gojenia, a przy tym uwolni od świądu i nawilży skórę. Należy wcierać go w zaczerwienione mieszki włosowe dwa razy dziennie.
Jak zapobiec wrastaniu włosków?
Przy nawracającym problemie wrastających włosków ważna jest profilaktyka. Możemy pozbyć się tej dolegliwości, jeśli będziemy regularnie stosować pewnie zabiegi pielęgnacyjne. Oprócz złuszczania naskórka kluczową rolę odgrywa nawilżanie skóry. Zapobiegniemy wtedy przesuszaniu się jej i rogowaceniu. Należy więc codziennie stosować balsamy lub kremy, które zmiękczą i wygładzą skórę. Warto także zmienić sposób depilacji i zamiast wyrywania włosków woskiem czy depilatorem, usuwać je np. maszynką do golenia. Jednak i przy tym sposobie może pojawić się ten problem. Można więc pomyśleć o laserowym usuwaniu zbędnego owłosienia, które pomoże pozbyć się go na dłuższy czas. Jeśli jednak pozostaniemy przy samodzielnym wyrywaniu włosków, warto przed zabiegiem moczyć ciało w gorącej wodzie lub przykładać do niego ciepłe kompresy. To świetny sposób na otwarcie porów, a także zmiękczenie i nawilżenie skóry, dzięki czemu włoski łatwiej wydostaną się na zewnątrz.