Domowe sposoby na wypadające włosy
Wypadające włosy to częsta i uciążliwa przypadłość, która dla wielu osób jest powodem do zmartwień. Przyczyną może być długotrwały stres, przemęczenie, a także niedobory niektórych witamin i minerałów lub błędy pielęgnacyjne. Tendencja do zwiększonego wypadania włosów może być również efektem predyspozycji genetycznych. Jeśli zmagamy się z tym problemem, warto zrobić podstawowe badania krwi. Osłabione, zniszczone i nadmiernie wypadające włosy mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, anemią, cukrzycą czy chorobami tarczycy. Dopiero wyeliminowanie podstawowego problemu lub schorzenia pozwoli wzmocnić włosy i sprawić, że staną się gęstsze. W ich regeneracji niezastąpione są domowe sposoby – płukanki, odżywki czy masaże. Sprawdź, jak szybko i skutecznie zahamować wypadanie włosów.
Odżywcze maseczki do włosów
Naturalne maseczki do włosów są skuteczne, a jednocześnie nie podrażniają skóry głowy. Świetnie sprawdzi się wcierka przygotowana z jajek, oliwy z oliwek i cytryny. Białko z jednego jajka należy ubić na sztywną pianę, a następnie dodać do niej żółtko, łyżkę oliwy i odrobinę soku z cytryny. Taką miksturę wystarczy nałożyć na umytą głowę oraz włosy, a po 20-30 minutach spłukać wodą i umyć szamponem.
Kondycję włosów i skóry głowy rewelacyjnie poprawia też czosnek. Kilka ząbków wystarczy zgnieść w moździerzu lub wyciskarce, a następnie wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na pół godziny. Czosnek nie tylko wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne (pomoże rozprawić się z ewentualnymi drobnoustrojami na skórze), ale też zawiera związki siarki, dzięki czemu stymuluje wzrost włosów.
Olejowanie włosów
Świetne efekty przynosi wcieranie we włosy oraz skórę głowy olejków. Są one bogatym źródłem witamin i przeciwutleniaczy, które odżywiają włosy i skutecznie je regenerują. Sprawiają, że są mocniejsze od nasady, dzięki czemu mniej się łamią i rozdwajają. W skórę głowy i włosy warto więc wcierać olej z czarnuszki, pokrzywy, rozmarynu lub imbiru, a także oliwę z oliwek czy olej kokosowy.
Masaż skóry głowy
Jednym z najprostszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na wypadanie włosów jest masaż skóry głowy. Można go wykonywać zarówno na mokrych, jak i na suchych włosach. Nie powinien jednak trwać dłużej niż trzy minuty. Opuszkami palców należy wykonywać delikatne koliste ruchy na całej skórze głowy. Masaż poprawia krążenie, stymuluje pracę cebulek i pozytywnie wpływa na wzrost włosów. Złuszcza też martwy naskórek.
Ziołowe napary na wypadające włosy
Zbawienny wpływ na kondycję włosów wykazują skrzyp polny i pokrzywa. Napary z tych ziół warto więc naprzemiennie pić każdego dnia (jednak nie więcej niż jedną szklankę) lub przyrządzać z nich płukanki do włosów. Znajdziemy w nich nie tylko mnóstwo witamin i przeciwutleniaczy, ale też krzem i siarkę, które pobudzają wzrost włosów i wzmacniają je. Pomogą też walczyć z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Płukanki warto stosować 1-2 razy w tygodniu.
Dieta na wzmocnienie włosów
Ogromny wpływ na dobrą kondycję włosów ma zbilansowana dieta. Nie może w niej zabraknąć cynku, miedzi, krzemu, witamin z grupy B (a przede wszystkim biotyny), a także witaminy A, C i E. To silne przeciwutleniacze, które spowalniają starzenie się organizmu. Dlatego codzienna dieta powinna obfitować w świeże warzywa (szczególnie czerwone i zielone) oraz owoce, orzechy, oleje roślinne, tłuste ryby morskie, a także chudy nabiał i mięso.