Domowe sposoby na żółte paznokcie

Żółte paznokcie to dokuczliwy i wstydliwy problem nie tylko natury estetycznej. Najczęściej zmagają się z nim kobiety, które stosują lakiery o intensywnych kolorach bez wcześniejszego nałożenia bazy i aktywni palacze. Żółte paznokcie mogą mieć także związek z przyjmowanymi lekami czy witaminami oraz wskazywać na choroby rozwijające się w organizmie; często świadczą o grzybicy, ale także łuszczycy, żółtaczce, czy schorzeniach wątroby. Jeśli źródło problemu tkwi w nieodpowiednich kosmetykach albo nałogowym paleniu, warto sięgnąć po domowe sposoby i wybielić paznokcie, stosując - samodzielnie lub w różnych kombinacjach - cytrynę, ciepłe mleko, ocet jabłkowy, sodę oczyszczoną, oliwę z oliwek czy szare mydło.

Żółte paznokcie
Żółte paznokcie ©123RF/PICSEL

Żółte paznokcie pozwoli wybielić cytryna

Żółte paznokcie? Pomoże cytryna
©123RF/PICSEL

Żółte paznokcie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli źródłem problemu są choroby, takie jak grzybica czy łuszczyca bądź schorzenia wątroby; nie obejdzie się bez specjalistycznego leczenia i trzeba zwrócić się o pomoc do eksperta. Często jednak zażółcona płytka paznokci to efekt stosowania intensywnie barwionych lakierów bez wcześniejszego nałożenia bazy i w tym przypadku bardzo pomocne mogą okazać się domowe sposoby.

Pocieraj paznokcie świeżym owocem albo wykorzystaj sok

Najprostszą metodą na rozjaśnienie pożółkniętej płytki paznokci jest wykorzystanie cytryny. Posiada ona nie tylko właściwości wybielające, ale przy tym działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczo oraz aktywnie odżywia skórę. Owoc wystarczy przekroić i wbić w jego połówki paznokcie albo po prostu pocierać płytkę paznokciową (przez 15 minut) świeżym kawałkiem owocu. Do zabiegu można również wykorzystać świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Wystarczy starannie wetrzeć go w paznokcie albo zanurzyć w nim palce i pocierać tym czasie paznokcie miękką szczoteczką. Kurację trzeba powtarzać regularnie - po każdym zmyciu lakieru z paznokci.

Na żółte paznokcie pomoże woda utleniona, mleko i szare mydło

Pomoże szare mydło
©123RF/PICSEL

Jeśli paznokcie uległy zażółceniu, efekty wybielające można uzyskać, mocząc paznokcie w ciepłym mleku; w wodzie z dodatkiem szarego mydła albo w wodzie utlenionej. Ta ostatnia okazuje się bardzo skuteczna w walce z rozmaitymi przebarwieniami - doskonale dezynfekuje, oczyszcza z zarazków i rozjaśnia paznokcie. Do miseczki z wodą trzeba dodać łyżkę wody utlenionej, starannie zmieszać składniki i moczyć w miksturze palce przez kilka minut.

Na przebarwienia świetnie działa ocet jabłkowy

W starciu z żółtymi przebarwieniami na paznokciach bardzo pomoże znany z przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwości ocet jabłkowy. Wystarczy starannie zmieszać go z wodą w stosunku 50:50 i moczyć w miksturze palce przez około piętnaście.

Maseczka rozjaśniająca na żółte paznokcie

Soda i cytryna - dobre na paznokcie
©123RF/PICSEL

Wybielające właściwości naturalnych składników warto wykorzystać w połączeniu i przygotować na ich bazie pielęgnującą maseczkę. Potrzebny będzie świeży sok z dwóch cytryn, pół łyżki białego octu, pół łyżki oliwy z oliwek oraz łyżka sody oczyszczonej. Z wszystkich wymienionych składników trzeba przygotować pastę, nałożyć ją starannie na paznokcie, delikatnie ją w nie wmasować i pozwolić jej działać. Na koniec palce trzeba starannie osuszyć i wetrzeć w nie krem nawilżający. Kurację najlepiej stosować regularnie. Na efekty wybielające nie trzeba długo czekać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas