Fale, loki, loczki

Pięknie wykonane duże loki, eleganckie fale czy drobne spiralki dodają naszemu wyglądowi uroku. Kojarzą się z wielkim wyjściem, fryzurami ślubnymi, karnawałowymi, odświętnymi. Są też dobrym sposobem jeśli mamy ochotę zmienić wygląd na jeden dzień czy wieczór.

article cover
SalonNews

Oba sposoby wymagają oczywiście trochę czasu, jednak w przypadku termoloków potrzebujemy kilka minut ekstra. Termoloki są stosunkowo łatwiejsze w użyciu i nie wymagają tak dokładnego dzielenia na sekcje włosów jak przy lokówkach. Nie nadają się jednak gdy zamierzamy podkręcać tylko końce włosów. Lokówki dają więcej swobody jeśli chodzi o grubość loków i to, jak mocno włosy mają być skręcone. Są również łatwiejsze do używania w podróży.

Lokówki są urządzeniami stosunkowo niedrogimi. Ułożenie ładnej fryzury przy ich pomocy nie wymaga dużo czasu, w zależności od tego czy podkręcamy tylko końcówki czy zakręcamy całe włosy - od 5-45 minut.

Zanim zakupimy lokówkę warto zwrócić uwagę na kilka cech. Istotną rzeczą jest możliwość regulacji temperatury. Jej wysokość musi być odpowiednia do rodzaju włosa, jego kondycji, rodzaju wykonywanej fryzury. Włosy cienkie wymagają mniejszych temperatur aby uzyskać skręt, zbyt wysoka temperatura natomiast powoduje ich wysuszenie i niszczenie. Drugą niezwykle ważną cechą jest to, z czego wykonany jest wałek. W większości lokówek mamy do czynienia z metalem, ale są już dostępne urządzenia, których wałki pokryte są odpowiednią tkaniną lub są ceramiczne.

Lokówki z tkaniną są doskonałym rozwiązaniem dla włosów zniszczonych i łamliwych. Ceramiczne lokówki zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia włosom podczas zakręcania. Więc jeśli włosy nie są w doskonałej kondycji, powinniśmy zastanowić się nad tego rodzaju urządzeniami.

Trzecia z najważniejszych cech jest bardzo prozaiczna... przewód powinien być mocowany przy pomocy obrotowego złącza. Dzięki temu nie jest narażony na ciągłe skręcanie i kruszenie się wewnętrznych kabelków.

W przypadku lokówek możemy rozróżnić kilka rodzajów, począwszy od wspomnianych już ceramicznych, poprzez lokówki z trzema wałkami do fali, parowych, ze szczotką, spiralnych - po płaskie (prostownice!) z możliwością zakręcania włosów.

W każdym z rodzajów znajdziemy oczywiście także różnice, dotyczące średnicy czy długości, mocy i innych tego typu cech.

Lokówki ceramiczne mają właściwość wygładzenia powierzchni włosa i nadania mu połysku. Ponieważ są to urządzenia najnowszej generacji mają zazwyczaj w standardzie możliwość regulacji temperatury. Lokówki te świetnie utrzymują temperaturę więc nie trzeba robić w trakcie przerw, aby się dogrzały. Jak w przypadku prostownic ceramicznych, które opisywaliśmy w poprzednim wydaniu czasopisma, powierzchnia ceramiczna emituje jony, które pomagają w utrzymaniu nawilżenia włosów, mają właściwości bakteriobójcze i pochłaniają nieprzyjemny zapach jaki towarzyszy nagrzewaniu włosów. W przypadku włosów farbowanych ceramiczne lokówki nie powodują zmiany odcienia włosów.

Lokówki spiralne są to specjalne lokówki do tworzenia spiralnych loków. Z reguły mają mniejszą średnicę niż tradycyjne lokówki i za ich pomocą tworzymy drobniejsze loczki. Kosmyk włosów jest przytrzymywany za pomocą zacisku tylko na końcu. W tej grupie spotykamy również lokówki ceramiczne.

Lokówki ze szczotką są to jedne z najprostszych w użytku lokówek, często są urządzeniami łączącymi lokówkę z suszarką. Ich główną cechą jest to, że wałek jest zaopatrzony w rodzaj szczotki plastikowej. Mogą mieć oczywiście różne średnice i ważne jest, aby odpowiednio dobrać ją do wykonywanej fryzury.

Lokówki szybkonagrzewające - doskonałe dla profesjonalistów. Ich czas nagrzewania wynosi zaledwie 60 sekund. Doskonale utrzymują temperaturę. W tej klasie mamy oczywiście lokówki ceramiczne i z innego rodzaju powłokami chroniącymi włos.

Lokówki parowe - urządzenia do włosów, które ciężko skręcić. W urządzeniu wykorzystuje się wodę destylowaną, która sprawia, że włosy pod wpływem wilgoci są bardziej podatne na modelowanie.

Lokówki z trzema wałkami - falownice - przeznaczone do układania fal. Nadają się do każdego rodzaju włosów. Wymagają pewnej wprawy w posługiwaniu się.

Lokówki bezprzewodowe - doskonale przydają się w podróży. Posiadają specjalne ładowarki, szybko się nagrzewają i mają małe wymiary.

Lokówki mogą się różnić również uchwytem. W tych, które zazwyczaj używamy w domu, kciukiem podnosimy i zaciskamy część przytrzymującą włosy na lokówce - możemy to łatwo zrobić dzięki przyciskowi wykorzystującemu sprężynę. W profesjonalnych lokówkach spotykamy uchwyt typu Marcel, gdzie ręką otwieramy i zamykamy lokówkę. Nie ma sprężyny sprawiającej, że włosy są przyciśnięte. Możemy regulować nacisk.

Wałki

Nieco droższą metodą zakręcania włosów "na ciepło" są termoloki. Można za ich pomocą wykonać fryzurę w stosunkowo krótkim czasie. Zazwyczaj wewnątrz wałków jest niewielka ilość wosku, który nagrzewa się kiedy umieścimy wałki w odpowiednim urządzeniu elektrycznym. Czasami wałki zrobione są tak, że zmieniają kolor wraz ze wzrostem ich temperatury, co pozwala nam stwierdzić, że są już gotowe do użytku. Wałki zakłada się stosunkowo szybko i nie potrzeba do tego takiej wprawy jak do operowania lokówkami. Używając ich, można stosować niewielką ilość żelu lub lotionu utrwalającego. Loki, które powstają są trwalsze niż te wykonane lokówką. Zakręcenie włosów trwa do godziny, wałki nagrzewa się około 10 minut, nakłada jakieś 20 minut i trzyma na włosach około 15 minut. Oczywiście czas nakładania zależy od wprawy osoby je nakładającej, a czas pozostania na włosach - od rodzaju włosów i żądanego efektu. Wałki stygnąc wracają do pierwotnego koloru, co pomaga nam stwierdzić, że można je już zdejmować. Termoloki mogą również mieć różne rozmiary i kształty. Mogą być miękkie lub twarde, spiralne, duże i małe, papiloty, ceramiczne z funkcją jonizacji. Należy je dobierać w zależności od tego, jakie loki chcemy stworzyć. W zestawach mamy często wałeczki o różnych rozmiarach, dające nam możliwość wykonywania bardziej fantazyjnych fryzur.

Oczywiście poza lokówkami i termolokami istnieją jeszcze inne metody zakręcania włosów na ciepło. Bardziej luźne loki możemy wykonać używając lokówko-suszarek. Doskonałym wynalazkiem jest również prostownica Remington, za pomocą której można także zakręcać włosy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas