Gdy chcesz farbować włosy
To popularny zabieg. Warto więc nie popełniać przy nim błędów
Naturalne
Zacznij od dobrania koloru farby do twojej urody. Weź pod uwagę oprawę oczu i odcień skóry. Jeśli jest ciepły, zdecyduj się również na ciepły odcień włosów. Gdy cera ma chłodny koloryt, postaw na chłodną tonację. Nigdy nie zmieniaj drastycznie koloru, np. z czarnego na blond lub odwrotnie. Zamiast upragnionej barwy możesz otrzymać zielonkawy lub żółto-rudy kolor. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zmiana odcienia o kilka tonów.
Pamiętaj jaki preparat wybrałaś (chemiczny czy ziołowy). I właśnie taki wykorzystaj do następnego farbowania. W przeciwnym wypadku może cię czekać kolorystyczna, niestety, przykra niespodzianka.
Siwe
Wraz z wiekiem włosy przestają produkować melaninę odpowiedzialną za ich kolor. Wtedy pasma zmieniają w siwe, beżowe lub białe. Wybierając odpowiednią farbę, możesz przywrócić im dawny wygląd. Zrezygnuj z tzw. szamponetek (efekt utrzymuje się od kilku do kilkunastu myć) na rzecz farb trwale koloryzujących. Nie skracaj czasu farbowania - keratynowa otoczka jest w takich włosach grubsza. Ważny jest również ich kolor - nie wszystkie nadają się do siwizny. Najlepiej wychodzą na niej blondy i brązy. Unikaj natomiast rudych odcieni - mogą dać zbyt intensywny, nienaturalny odcień.
Pamiętaj też o tzw. odsiwiaczach, pobudzających produkcję melaniny. Włosy odzyskają barwę stopniowo, a nie od razu jak po farbie.
Uważaj na:
Czas farbowania. Nie trzymaj farby dłużej niż zaleca producent. Gdy włosy są po trwałej, skróć go o 10 min.
Podrażnienia skóry głowy. Jeśli takie masz, poczekaj z koloryzacją, aż je wyleczysz.
Zabrudzenia skóry. Przed farbowaniem zabezpiecz ją tłustym kremem. Ewentualne plamy usuniesz mleczkiem lub tonikiem (zrób to od razu po zabiegu).