Glinka kambryjska: Właściwości i zastosowania

Glinka kambryjska to jeden z najlepszych naturalnych produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i regenerująco. Poprawia krążenie krwi w skórze, zwęża pory i spowalnia powstawanie zmarszczek. Jest pomocna w zwalczaniu trądziku i cellulitu, a także łupieżu. Świetnie wpływa również na włosy. W postaci okładów zniweluje bóle mięśni i stawów. Sprawdź, co zawiera glinka kambryjska i w jaki sposób ją stosować.

Dlaczego warto używać glinki?
Dlaczego warto używać glinki? ©123RF/PICSEL
Skuteczny sposób na wyleczenie trądziku i pozbycie się cellulituInteria.tv

Czym jest glinka kambryjska i co zawiera?

Glinka kambryjska
©123RF/PICSEL

Glinka kambryjska to jedna z najstarszych naturalnych substancji, które wykorzystuje się w kosmetyce. Podejrzewa się, że powstała nawet 500-600 milionów lat temu. Wydobywa się ją głównie na Krymie i na Syberii – najcenniejsze złoża występują na głębokości 30-60 metrów. Glinka kambryjska ma błękitno-turkusowy kolor i zawiera mnóstwo cennych minerałów. Przede wszystkim krzem, fosfor, żelazo, magnez, potas, srebro, mangan, miedź, kobalt i cynk. Od lat wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Można ją kupić w wielu drogeriach i sklepach internetowych w postaci błękitnego proszku (im jaśniejszy kolor, tym lepsza jakość surowca). Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od składu i producenta. Z łatwością można z niej przygotować odżywcze i antybakteryjne maseczki do twarzy oraz włosów.

Właściwości glinki kambryjskiej

Glinka zwalczy trądzik
©123RF/PICSEL

Glinka kambryjska ze względu na znajdujące się w niej minerały świetnie wpływa na skórę. Pobudza krążenie w głębszych jej warstwach i przyspiesza metabolizm, co sprzyja szybszej regeneracji i odnowie naskórka. Znajdujący się w niej krzem, cynk i srebro działają też antybakteryjnie i oczyszczająco - glinka wchłania nadmiar sebum, które jest odpowiedzialne za trądzik i inne zmiany na skórze. Skutecznie zwęża też pory, a jednocześnie dogłębnie odżywia skórę i poprawia jej koloryt. Glinka zawiera też substancje, które spowalniają proces starzenia się skóry – opóźniają powstawanie zmarszczek i spłycają te istniejące. Jest również polecana jako wartościowy kosmetyk do walki z cellulitem. Ujędrnia skórę i wygładza ją, regularnie stosowana pomaga pozbyć się pomarańczowej skórki. Glinka kambryjska łagodzi też podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie się ran. Bardzo dobrze wpływa również na włosy (odżywia je, wzmacnia i spowalnia przetłuszczanie się) oraz skórę głowy (pomaga zwalczyć łupież).

Zastosowania glinki kambryjskiej

Zastosowania glinki
©123RF/PICSEL

Glinka kambryjska w szczególności polecana jest osobom o cerze dojrzałej, normalnej i tłustej, ze skłonnością do trądziku. Z powodzeniem mogą ją również stosować wszyscy, którzy zmagają się z podrażnieniami skóry czy łupieżem. Warto, by z jej dobroczynnych właściwości skorzystały też osoby palące papierosy (dym papierosowy przyspiesza starzenie się skóry, wysusza ją i nadaje niezdrowy koloryt).

Glinkę kambryjską można stosować w postaci maseczki do twarzy. Aby ją przygotować, odrobinę glinki w postaci proszku wystarczy zmieszać z wodą, tak by powstała konsystencja gładkiej i gęstej masy. Substancję najlepiej nałożyć na twarz na 15-20 minut i regularnie zwilżać ją wodą, by maska nie zdążyła zaschnąć. W ten sam sposób glinkę można zastosować na skórę całego ciała, ale przez dłuższy czas (30-40 minut). Substancja jest również pomocna w niwelowaniu objawów bólu mięśni i stawów. Wystarczy nałożyć ją na bolące miejsce (na 30-60 minut) i owinąć ciepłym ręcznikiem, tak by powstał rozgrzewający kompres.

Pastę z glinki kambryjskiej warto też nakładać na skórę głowy i włosy na całej długości (na ok. 15 minut, a następnie obficie spłukać wodą). Sproszkowaną glinkę można również dodać do kąpieli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas