Guzki skórne: Objawy, przyczyny, leczenie

Powstające na naszym ciele guzy, najczęściej wzbudzają niepokój i kojarzą się z niebezpieczną chorobą. Takie zmiany mogą przybierać rozmaitą wielkość oraz pojawiać się w różnych miejscach naszego ciała. Ich obecność nie zawsze musi wiązać się z poważnymi schorzeniami. Jednak nigdy nie wolno ich bagatelizować; jedynie specjalista może ocenić ich stan oraz zdecydować o doborze ewentualnego leczenia. Co robić, gdy wyczujemy guzka na swoim ciele? Przekonajmy się.

Kaszak
Kaszak ©123RF/PICSEL

Powstanie guzów

Brodawka na stopie
©123RF/PICSEL

Wyczucie guza na ciele może wywoływać strach. Przede wszystkim z powodu coraz powszechniejszego występowania chorób nowotworowych. Warto wiedzieć, że nie każde zgrubienie, które powstało na naszej skórze, musi wiązać się z niebezpieczeństwem. Za ich pojawianie się, odpowiada szereg różnych czynników. Mogą być wynikiem różnych urazów ciała albo być związane z tendencją genetyczną. W każdym razie, warto ich obecność skonsultować z lekarzem. Specjalista szybko oceni ich podłoże, skieruje na odpowiednie badania oraz zdecyduje o dalszej formie leczenia.

Jakie guzy mogą się pojawić na ciele?

Jednym z najczęściej pojawiających guzów na naszym ciele jest tłuszczak. Tworzą go komórki tłuszczowe, które powoli się namnażają i łączą się w zwartą strukturę. Mogą znajdować się w różnych częściach ciała, a pod wpływem dotyku łatwo można je przesunąć. Określa się je jako niezłośliwe i niegroźne zmiany nowotworowe. Te kilkucentymetrowe guzki nie są niebezpieczne dla zdrowia i nie zawsze ich usuwanie jest konieczne. Przesłankami do zabiegu chirurgicznego jest ich umiejscowienie; zwłaszcza jeśli utrudniają ruch i uciskając nerwy, sprawiają ból. Warto wiedzieć, że tłuszczaki mogą po jakimś czasie odrastać w tym samym albo zupełnie innym miejscu na ciele.

Gangliony na rękach i nogach

Ganglion
©123RF/PICSEL

Gangliony są guzami, które pojawiają się w okolicach stawów: najczęściej w pobliżu nadgarstka albo dłoni, ale obecne są również w okolicy kostek i stóp. Mogą osiągać wielkość zbliżoną do ziarnka grochu, jednak spotyka się również większe. Powstanie ganglionów spowodowane jest rozwijającym się stanem zapalnym. Po ich dotknięciu wyczuwa się pod palcami strukturę twardą i zbitą albo miękką i galaretowatą. Nie do końca wiadomo, dlaczego pojawiają się w organizmie, lecz niektórzy łączą ich obecność z uprawianą profesją albo z aktywnością fizyczną. Najczęściej borykają się z nimi dzieci, młodzież oraz młodzi dorośli.

Brodawki

Brodawki często pojawiają się na skórze rąk albo stóp. Ich obecność jest spowodowana wirusem brodawczaka ludzkiego. Guzki tworzą kilkumilimetrowe, twarde struktury, która mogą przybierać różny kolor. Jedne mogą odznaczać się ciemną albo szarą barwą, inne zaś pozostają prawie niezauważalne. Brodawki nie są groźne dla zdrowia, jednak szpecą i powodują dyskomfort. Nieleczone, znikają samoistnie po kilku, bądź kilkunastu miesiącach, ale zdarza się również tak, że mnożą się, licznie pokrywając jedną cześć ciała (np. wewnętrzną stronę dłoni). Aby je usunąć, wystarczy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią metodę leczenia. Stosuje się przede wszystkim wymrażanie, ale też bardzo popularne są zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Kaszak

Włókniak miękki
©123RF/PICSEL

Kaszak to rodzaj torbieli, która powstaje w zatkanym mieszku włosowym. Zbiera się w nim substancja łojowa, a pod wpływem silniejszego nacisku, jego zawartość wypływa. Łatwo pomylić go ze zmianą trądzikową, jednak kaszakowi nie towarzyszy zaczerwienienie skóry. Warto pamiętać, że nie można ich usuwać samodzielnie. Takie zabiegi często kończą się silnymi stanami zapalnymi, którym może towarzyszyć bardzo ostry ból. Aby pozbyć się kaszaka, należy udać się do dermatologa.

Włókniaki

Włókniaki zalicza się do łagodnych zmian nowotworowych, które są bardzo dobrze widoczne na skórze. Wyróżnia się ich dwa rodzaje. Włókniaki miękkie mają wielkość kilku milimetrów i do ciała przyczepione są za pomocą cienkiego kawałka skóry. Mogą pojawić się w każdym wieku; najczęściej spotyka się je u kobiet w okolicach karku, pach oraz pachwin. Natomiast włókniaki twarde, mają postać nieregularnych zmian o brunatnym zabarwieniu. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, jednak warto im się przyglądać. Wszelkie niepokojące zmiany, takie jak zmiana barwy, czy szybkie rozrastanie się, wymagają interwencji specjalisty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas