Reklama

Reklama

I tłusta, i sucha - trudna cera mieszana

Cera mieszana, o cechach właściwych zarówno dla cery suchej jak i tłustej, jest chyba najtrudniejsza w pielęgnacji ze wszystkich typów cer. Nie można bowiem jasno określić, jakich preparatów używać, bądź nie używać w jej przypadku.

Cera mieszana należy do najczęściej spotykanych u osób dorosłych. Pojawia się zwykle u kilkunastolatków i utrzymuje do wieku średniego.

Jest wynikiem braku równowagi lipidowej i wodnej w skórze, na co wpływają takie czynniki jak zaburzenia hormonalne, stres, zmiana wartości pH podczas cyklu miesięcznego u kobiet czy skład potu i sebum. Cera jest mieszana, jeśli pewne części twojej twarzy różnią się od siebie wyglądem. Policzki i szyja są napięte, przesuszone, czasem się łuszczą, natomiast czoło, broda i nos pełne są zaskórników, rozszerzonych porów i wiecznie, mimo prób zmatowienia, połyskują. Obszar tłusty w obrębie czoła, nosa i brody, czyli tzw. strefa T powstaje w efekcie intensywnego wydzielania się łoju, co jest widoczne jako błyszcząca cera o rozszerzonych porach z tendencją do powstawania zaskórników.

Reklama

Dochodzi tu do pogrubienia warstwy rogowej naskórka i czopowania porów, a to sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Jednocześnie na policzkach występuje skóra normalna, z wiekiem przechodząca w suchą. Tutaj z kolei cera charakteryzuje się niedoborem wydzieliny łojowej, która nie tworzy naturalnego płaszcza lipidowego. Dochodzi do utraty nawilżenia i elastyczności skóry, czego konsekwencją jest nadmierne złuszczanie warstwy rogowej i podrażnienia naskórka. W tych partiach cera mieszana wykazuje nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy niska temperatura.

O poszczególne partie cery należy się troszczyć w zależności od ich charakteru. Policzki i szyję traktujemy jak skórę suchą, natomiast brodę, nos i czoło - jak skórę tłustą. Przestrzegamy reguł obowiązujących dla jednej i drugiej cery, nie zapominając przy tym o właściwym nawilżaniu całej twarzy. Nie używamy preparatów mogących drażnić skórę (na styku miejsc zróżnicowanych, jest ona bardzo wrażliwa). Nie używamy mechanicznych peelingów, nawet do obszarów tłustych. Policzki i szyję smarujmy kremami nawilżającymi, odżywczymi i witaminowymi, natomiast strefę T odtłuszczamy, głęboko nawilżamy i odżywiamy. Na czoło, brodę i nos nakładamy maseczki ściągające i oczyszczające, na policzki, szyję i dekolt - przede wszystkim maseczki nawilżające.

Do pielęgnacji cery mieszanej najlepiej stosować specjalne preparaty, które w obszarze tłustym normują pracę gruczołów łojowych, oczyszczają, zwężają pory i matują cerę, jednocześnie nawilżając suche partie twarzy. Dzięki takim "inteligentnym" kosmetykom, które potrafią rozpoznać potrzeby cery w danym miejscu, nie musimy kupować preparatów zarówno do cery suchej jak i tłustej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sucha | cer | cera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje