Jak bezpiecznie się opalać?

W ostatnich dniach temperatury znacznie skoczyły w górę. To znak, że można rozpocząć sezon na opalanie. Mimo że nasza skóra nabiera ładnego koloru w kontakcie ze słońcem, pamiętajmy, że jednocześnie może być ono dla niej szkodliwe. Szczególnie, gdy przebywamy długo na słońcu i nie zabezpieczymy skóry w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jak bezpiecznie rozpocząć sezon na opalanie, by nasza skóra nie ucierpiała.

article cover
©123RF/PICSEL

Przyzwyczaj skórę do słońca

©123RF/PICSEL

Przed pierwszym długim opalaniem lub wyjazdem na wakacje do ciepłych krajów warto przyzwyczaić skórę do słońca. Wówczas będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie promieni i szybko nabierze pożądanego brązowego koloru. Jak to zrobić? Gdy pojawią się pierwsze ciepłe dni, korzystajmy jak najwięcej ze słońca. Skóra przyzwyczai się do jego obecności.

Krok po kroku

Warto pamiętać, by nigdy nie opalać się za długo, jeśli dopiero rozpoczynamy ten proces. W pierwszy dzień opalania przy temperaturze wyższej niż 25 stopni Celsjusza nie powinniśmy leżeć na słońcu dłużej niż godzinę.

Samoopalacz wskazany

Przed pierwszym opalaniem, oprócz dobrze dobranego preparatu z filtrem, warto nanieść na skórę również samoopalacz. Tego typu kosmetyki zawierają sporo witaminy D3, która jest niezbędna dla zdrowia naszej skóry.

Opalanie w cieniu

©123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej bezpiecznych metod opalania jest przebywanie w czasie wysokich temperatur i ostrego słońca w cieniu. Powinny z niej korzystać głównie osoby ze skórą wrażliwą. W cieniu dochodzą do naszej skóry promienie słoneczne. Nie musimy się jednak obawiać oparzeń i podrażnień na skórze.

Opalanie w ruchu

Dobrą metodą opalania jest również przebywanie na słońcu w ruchu. Wówczas mniej narażamy skórę na oparzenia, a opalenizna jest bardziej równomierna. Warto pamiętać jednak, że w tym przypadku skóra również potrzebuje solidnej ochrony.

Prawidłowa ochrona skóry

©123RF/PICSEL

Nie ma bezpiecznego opalania bez prawidłowej ochrony skóry. Czym powinniśmy ją smarować oraz jak dobrać filtr do jej karnacji?

Obecnie na rynku znajdziemy przeróżne preparaty do opalania. Te najpopularniejsze to kremy oraz olejki. Wybierzmy te, w których jest najwięcej naturalnych składników, a niewiele parabenów niekorzystnie wpływających na kondycję skóry. Filtr powinniśmy dobrać do naszej karnacji oraz do temperatury, która panuje na zewnątrz. Im jaśniejsza karnacja i wyższa temperatura, tym filtr powinien być większy. Przykładowo, jeśli na zewnątrz jest ponad 25 stopni Celsjusza, krem lub olejek do opalania powinien mieć filtr minimum 20. Na skórę twarzy należy stosować zazwyczaj dużo wyższy filtr.

Zasady opalania u dzieci

art
©123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o opalanie u dzieci, należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Pierwsza: dzieci, które nie skończyły dwóch lat, nie mogą się opalać. W ciepłe dni powinny przebywać głównie w cieniu. Dzieci, które mogą się opalać, muszą być dokładnie posmarowane kremami z wysokim filtrem. Obowiązkowe jest również nakrycie głowy, gdyż podczas wysokich temperatur zwiększa się ryzyko udaru.

Znamiona, trądzik

A co ze skórą, na której znajdziemy zmiany trądzikowe i sporo znamion? Potrzebne będzie jej solidne zabezpieczenie. Na obszary skóry, na których występują znamiona, najlepiej nałożyć preparat blokujący działanie promieni słonecznych. To ważne, ponieważ w znamionach narażonych na kontakt z silnym słońcem może rozwinąć się czerniak. W przypadku trądziku należy zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do takiego typu cery. Odpowiednio stosowane zapobiegną nasilaniu się zmian trądzikowych.

Pamiętajmy, że opalać należy się z głową. Lepiej zastosować odpowiednie filtry i poczekać na upragniony efekt niż szybko spalić skórę i nabawić się bolących pęcherzy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas