Jak czyścić język za pomocą sody oczyszczonej?

Aktualizacja

Higiena jamy ustnej kojarzy się przede wszystkim z prawidłowym myciem zębów, tymczasem powinna ona uwzględniać także oczyszczenie języka. Na zaniedbanym języku rozwijają się zarazki powodujące infekcje oraz bakterie, które produkują lotne związki siarki odpowiedzialne między innymi za nieprzyjemny zapach z ust. Aby zachować zdrowie i uniknąć halitozy, należy dbać o higienę języka. Pomogą w tym preparaty dostępne w aptekach i domowe sposoby, takie jak pasta czy płukanka na bazie sody. Jak czyścić język za pomocą sody oczyszczonej?

Jak czyścić język sodą?
Jak czyścić język sodą? 123RF/PICSEL

Soda oczyszczona: Neutralizuje kwaśne pH w ustach, zabija bakterie i dba o szkliwo

Higiena języka to ważny element dbałości o zdrowie i świeży oddech
Higiena języka to ważny element dbałości o zdrowie i świeży oddech123RF/PICSEL



Soda jest nieorganicznym związkiem chemicznym nazywanym też kwaśnym węglanem sodu. Pomimo nazwy wodorowęglan sodu ma odczyn zasadowy. Użycie go do czyszczenia języka pozwala zneutralizować kwaśne środowisko w jamie ustnej i wyrównać poziom pH. Dzięki temu można zyskać nie tylko świeży oddech, ale także zdrowe zęby. Kwasy pochodzące z napojów, pożywienia oraz będące wynikiem refluksu żołądka to główne czynniki powodujących demineralizację szkliwa, co z kolei sprzyja próchnicy. Soda jest też skutecznym zabójcą bakterii, dzięki czemu likwiduje brzydki zapach z ust.

Jak czyścić język za pomocą sody oczyszczonej? Szczoteczka i soda

Soda oczyszczona: Neutralizuje kwaśne pH w ustach, zabija bakterie, dba o szkliwo
Soda oczyszczona: Neutralizuje kwaśne pH w ustach, zabija bakterie, dba o szkliwo123RF/PICSEL

Najprostszym sposobem na czyszczenie języka sodą jest delikatne zwilżenie szczoteczki wodą, a następnie zanurzenie ją w białym proszku. Język należy czyścić przez około dwadzieścia sekund, poruszając szczoteczką okrężnymi ruchami w górę, a następnie w dół organu, tak by oczyścić całą jego powierzchnię. Na koniec trzeba dobrze wypłukać jamę ustną wodą, aby usunąć pozostałości sody. Zabieg najlepiej wykonywać codziennie rano i wieczorem.

Domowa pasta: Soda i limonka

Dla zapewnienia sobie większego komfortu i przyjemnych doznań podczas czyszczenia języka można wymieszać łyżeczkę sody z sokiem z limonki. Powstałą w ten sposób pastą należy czyścić język w sposób opisany powyżej.

Płyn do płukania ust z sody

Domowy płyn do płukania ust: Woda, sól i soda
Domowy płyn do płukania ust: Woda, sól i soda

Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowanie płynu do płukania jamy ustnej na bazie sody i wody. Taki roztwór usunie bakterie i pomoże zapewnić higienę także zębom i dziąsłom. W litrze wody należy rozpuścić łyżeczkę soli i łyżeczkę sody. Dla zapewnienia uczucia świeżości można pokusić się o dodanie mentolowego olejku eterycznego. Do jednorazowego płukania ust wystarczy piętnaście mililitrów mikstury. Pozostały płyn można przelać do buteleczki i przechowywać przez kilka dni. Przed użyciem miksturę należy wstrząsnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas