Jak dobrać odpowiedni olejek do pielęgnacji cery?

Obecnie coraz częściej zaleca się stosowanie naturalnych olejków do pielęgnacji cery. Dlaczego? Ponieważ na nowo odkryto ich właściwości. Olejki nie tylko pielęgnują naszą skórę, ale również wzmacniają działanie innych kosmetyków. Są bogate w naturalne składniki odżywcze i rzadko zawierają chemiczne substancje. Najlepiej wybierać te nierafinowane i tłoczone na zimno. My podpowiadamy, jaki olejek sprawdzi w pielęgnacji konkretnego typu cery.

article cover
©123RF/PICSEL

Skóra trądzikowa

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od skóry trądzikowej, ponieważ obecnie wiele osób zmaga się z tą przypadłością. Do pielęgnacji takiego typu cery potrzebne będą olejki, które nie zatykają porów. Na skórę z wypryskami najlepiej stosować olejek z ogórecznika, czarnuszki, a także orzecha włoskiego. Olejki te prawidłowo pielęgnują cerę trądzikową, a także wspomagają leczenie stanów zapalnych. Należy aplikować je na całą powierzchnię twarzy przed spryskaniem jej wodą kwiatową. Dzięki temu nasza skóra nie będzie przesuszona. Na pojedyncze zmiany skórne można nanieść olejek z drzewa herbacianego.

Skóra sucha

Z kolei do cery suchej warto wybrać któryś z olejków nieschnących. Pozostawiają one na skórze delikatny filtr i natłuszczają ją. Doskonałym wyborem będzie olejek z awokado, orzechów makadamia, a także olej kokosowy i olejek arganowy. Olejki te zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, porządną dawkę wartości odżywczych, a także równowagę.

Skóra naczynkowa

©123RF/PICSEL

Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa i łatwo ją podrażnić. Potrzebuje przede wszystkim uszczelnienia naczynek oraz ochrony. Do pielęgnacji cery naczynkowej najlepiej wybrać olejki bogate w witaminy: C oraz K. W takim przypadku świetnie sprawdzą się olejek z pestek granatu, czarnej porzeczki, kasztanowca zwyczajnego, a także z płatków róży. Ten ostatni ma szczególne właściwości dla cery naczynkowej.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa potrzebuje delikatnego olejku, który jej nie podrażni, a jednocześnie będzie ją odpowiednio pielęgnował. W tym przypadku świetnie sprawdzi się olejek jojoba. Jest lekki, szybko się wchłania i ma aksamitne wykończenie. Skóra bardzo łatwo go przyswaja, więc olejek działa naprawdę efektywnie. W olejku jojoba znajdziemy sporo witaminy E, która wykazuje działanie regeneracyjne i odmładzające. Warto podkreślić, że olejek nie zmienia pH skóry zachowując jej kwaśny odczyn. Ponadto, zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny. Poza cerą wrażliwą można stosować go również do pielęgnacji skóry suchej i ze skłonnością do trądziku. Przed aplikacją olejku warto spryskać skórę wodą kwiatową.

Skóra normalna

Skóra normalna zazwyczaj nie zmaga się z problemami, więc odpowiada jej większość kosmetyków. Jeśli chodzi o olejki, z pewnością zaspokoją jej oczekiwania olejek z nasion malin lub śliwek, a także migdałów. Można również stosować olej kokosowy.

Skóra dojrzała

©123RF/PICSEL

A jaki olejek dobrać do skóry dojrzałej? Z pewnością z dużą ilością witamin C i E. Zapewniają one skórze zmiękczenie, elastyczność i ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Te wszystkie cechy wykazuje olejek arganowy, a także olejek z orzechów laskowych i makadamia.

Olejek z pestek malin - uniwersalny

Osobne miejsce należy się olejkowi z pestek malin, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji różnego typu cery i ma wiele zalet. Po pierwsze ma lekką konsystencję, więc nie pozostawia na skórze nieestetycznych smug. Ponadto, zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny. Kolejny plus stosowania olejku z pestek malin to jego cenny skład odżywczy. Znajdziemy w nim spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Odpowiedzialne są one za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, a także za hamowanie produkcji melaniny. Olejek z pestek malin posiada również witaminę E, która wykazuje działanie antyoksydacyjne, między innymi opóźnia procesy starzenia się. Zawiera również filtr przeciwsłoneczny. Olejek ten sprawdzi się w pielęgnacji różnego rodzaju cery.

Jak stosować olejki na twarz?

By olejki nie przesuszyły naszej skóry, należy aplikować je po uprzednim spryskaniu jej hydrolatem, czyli wodą kwiatową. Ten preparat nawilża skórę i pomaga utrzymać jej odpowiednie pH. Następnie nakładamy na skórę olejek. Dzięki takiej metodzie mamy pewność, że olejek dobrze się wchłonie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas