Jak naturalnie przyciemnić włosy?

Jeśli marzysz o ciemniejszych włosach, ale nie chcesz ich niszczyć chemicznymi farbami, nie musisz rezygnować ze swoich planów. Możesz bowiem wykorzystać naturalne sposoby, które przyciemnią włosy, a przy okazji poprawią ich kondycję. Wypróbuj te metody.

Możesz przyciemnić włosy bez użycia farby
Możesz przyciemnić włosy bez użycia farby123RF/PICSEL

Płukanka z orzecha włoskiego

Zrób płukankę z orzecha włoskiego
Zrób płukankę z orzecha włoskiego123RF/PICSEL

Jednym z najskuteczniejszych i najtrwalszych sposobów na przyciemnienie włosów jest płukanka z orzecha włoskiego, który ma silne właściwości barwiące. Aby ją przygotować, należy 2-3 garści orzechów rozłupać na mniejsze kawałki i gotować wszystko (łupiny, skorupkę i miąższ) w wodzie przez 20 minut. Po ostudzeniu i przefiltrowaniu wywaru należy przepłukać nim umyte włosy. Pozostaw włosy do wyschnięcia na pół godziny, a następnie spłukaj je czystą wodą, by pozbyć się nalotu. Przy tej metodzie ważne jest, by zachować ostrożność i założyć rękawiczki ochronne, gdyż orzech włoski mocno farbuje skórę i ręczniki. Regularne stosowanie płukanki z orzecha włoskiego stopniowo przyciemni włosy.

Płukanka z kory dębu

Włosy można przyciemnić również korą dębu. Produkt ten ma nie tylko właściwości barwiące, ale też zapobiega przetłuszczaniu się włosów i ich wypadaniu. Do sporządzenia płukanki potrzebne jest 50 g kory dębu, które należy zalać wodą i gotować przez 15 minut. Ostudź i przecedź wywar, a gotową płukankę stosuj po każdym myciu włosów.

Olejki przyciemniające włosy

Niektóre oleje mogą przyciemnić włosy
Niektóre oleje mogą przyciemnić włosy123RF/PICSEL

Do przyciemniania włosów można użyć także olejków, które zmieniają odcień pasm. Najpopularniejszym z nich jest olejek rycynowy, który dodatkowo może przyspieszyć porost włosów. Ma jednak tłustą konsystencję i może przeciążać włosy, dlatego najlepiej zmieszać go z innym, lżejszym olejkiem lub dodać kilka kropel do maski. Aby przyciemnić włosy, można również olejować je olejem amla (na bazie wyciągu z owoców agrestu indyjskiego) lub olejem z orzechów włoskich.

Napar z szałwii

Szałwia nie tylko przyciemnia włosy, ale działa też antybakteryjnie
Szałwia nie tylko przyciemnia włosy, ale działa też antybakteryjnie123RF/PICSEL

Istnieją zioła, które mają delikatne właściwości barwiące, więc można je wykorzystać do przyciemniania włosów. Świetnie w tym celu sprawdza się szałwia - ma nie tylko właściwości przyciemniające, ale też antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Szklankę szałwii należy zagotować w wodzie i odstawić na 7-8 godzin. Po tym czasie przecedź napar i płucz nim umyte włosy. Podobne działanie mają napary z pokrzywy, rozmarynu i skrzypu polnego. Przy stosowaniu ziół warto wiedzieć, że mogą one przesuszać włosy. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżenie włosów. Można też wlać napar z ziół do butelki ze spryskiwaczem i dodać 2-3 krople gliceryny, która zrównoważy wysuszające działanie ziół.

Płukanka z kawy

Właściwości przyciemniające włosy ma również... kawa! Wystarczy zaparzyć 3-4 czubate łyżeczki mielonej kawy w 500 ml wody. Gdy napar wystygnie, odcedź fusy i przelej kawę do miseczki. Mocz w niej włosy przez kilka minut, a następnie polej je kilkakrotnie kawowym naparem. Na koniec włosy należy odsączyć i pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać i umyć szamponem. Płukankę należy stosować regularnie, żeby efekt przyciemnienia był zauważalny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas