Jak odżywić skórę po nadmiernym odkażaniu?

Mycie i odkażanie skóry to bardzo ważna czynność, która chroni nas przed chorobami zakaźnymi. Osiadające na rękach czy twarzy bakterie i wirusy nie mają szans na zaatakowanie naszego organizmu, jeśli odpowiednio dbamy o higienę. Jednak częste mycie dłoni i twarzy wysusza i podrażnia skórę. Zawarte w mydłach, środkach antybakteryjnych i żelach myjących detergenty odzierają naskórek z warstwy lipidowej, przez co staje się on spierzchnięty i brakuje mu nawilżenia. Warto więc zatroszczyć się o naszą skórę, żeby zapobiec jej przesuszeniu i pękaniu. Zwróćmy uwagę, jakie środki myjące nie podrażniają skóry i jakie kremy skutecznie ją nawilżą. Zafundujmy jej również odżywiające zabiegi w postaci maseczek, peelingów czy kompresów na noc. Jak najlepiej odżywić i nawilżyć skórę po nadmiernym odkażaniu? Podpowiadamy.

Przesuszone dłonie
Przesuszone dłonie©123RF/PICSEL
Jak zrobić domowy krem do rąk?Interia DIY

Jakie mydło wybrać?

Naturalne mydła
©123RF/PICSEL

Podczas mycia rąk woda i różne detergenty oczyszczają skórę z brudu, bakterii i wirusów. Niestety równocześnie zdzierają ochronną warstwę lipidową, zabezpieczającą naskórek przed utratą wody. Niektóre mydła zmieniają też odczyn skóry na zasadowy, przez co niszczą naturalną barierę przed patogennymi drobnoustrojami bytującymi na powierzchni skóry. W efekcie skóra jest podrażniona, spierzchnięta i ściągnięta, w dodatku często swędzi i piecze. Może nawet dojść do popękania naskórka. Warto więc wybierać delikatne mydła bez podrażniających substancji zapachowych i konserwujących (np. bez Sodium Lauryl Sulfate – środka pianotwórczego). Dobrym wyborem mogą być te naturalne, manufakturowe, które zawierają więcej kwasów tłuszczowych i glicerynę. Dzięki temu nie tylko oczyszczają skórę, ale równocześnie pozwalają zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Skuteczne kremy nawilżające

Gdy po częstym myciu skóry lub jej odkażaniu staje się ona szorstka i popękana, należy ją często nawilżać i odżywiać. Z pomocą przychodzą kremy do rąk i twarzy oraz balsamy do ciała. Na rynku jest mnóstwo takich środków pielęgnacyjnych, niestety nie każdy spełnia swoje zadanie. Warto wybierać kremy, które zawierają emolienty, tworzące warstwę ochronną na skórze. Są to głównie masła i oleje, np. masło shea, masło kakaowe, olej arganowy, olej jojoba, olej z pestek malin, lub ze słodkich migdałów. Kremy powinny mieć też w swoim składzie humektanty, które wiążą wodę i dogłębnie nawilżają skórę. Zalicza się do nich gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy i aloes. Pożądanymi substancjami w nawilżających kremach są witaminy A i E, które chronią skórę przed uszkodzeniami. Należy unikać kremów z dodatkiem silikonów, parabenów, substancji zapachowych i sztucznych barwników. Krem najlepiej stosować po każdym umyciu rąk i twarzy. Na noc można nałożyć na ręce grubszą warstwę kremu i założyć rękawiczki. Taki kompres sprawi, że rano dłonie będą gładkie i odżywione.

Peelingi

Peeling z cukru
©123RF/PICSEL

Jeśli nasza skóra jest już przesuszona i spierzchnięta, należy oczyścić ją z martwego naskórka. Warto więc stosować peelingi, które wygładzą skórę oraz ułatwią jej nawilżanie i odżywianie. Jednym z najprostszych peelingów do przygotowania jest ten zrobiony z oliwy z oliwek oraz cukru. Wystarczy zmieszać ze sobą niewielką ilość tych składników i nałożyć na dłonie lub twarz. Peeling należy delikatnie rozcierać, wykonując okrężne ruchy. Taki zabieg wygładzi i nawilży skórę. Do peelingu można dodać sok z cytryny, a oliwę świetnie zastąpi też olej kokosowy. Peeling najlepiej wykonywać raz w tygodniu, by nie podrażnić nadmiernie skóry.

Maseczki

Kolejny sposób na zregenerowanie i nawilżenie skóry to nałożenie maseczki. Rynek kosmetyczny oferuje mnóstwo maseczek do twarzy, ale taki zabieg warto wykonać również na rękach. Można do tego użyć domowej mieszanki z trzech łyżek ciepłej oliwy i żółtka. Taką papkę należy nanieść na dłonie, owinąć folią, a na to nałożyć rękawiczki lub ręcznik. Po 20 minutach zmywamy maseczkę wodą. W oliwie znajdują się kwasy tłuszczowe i witamina E, składniki nawilżające i odmładzające. Żółtko posiada zaś witaminę A i cynk, które pełnią funkcję ochronną i regenerującą. Można także wykonać maseczkę z ugotowanego, rozgniecionego ziemniaka, żółtka i trzech łyżek ciepłego mleka. Podziała równie skutecznie.

Odżywcze kąpiele

Kąpiel parafinowa
©123RF/PICSEL

Spierzchniętym i podrażnionym dłoniom ukojenie przyniosą również odżywcze kąpiele. Świetnie nadaje się do tego siemię lniane, które zawiera kwasy tłuszczowe, śluz, witaminy A i E oraz cynk. Siemię przyspiesza gojenie się ran, zmiękcza naskórek i tworzy na nim warstwę ochronną. Wystarczy dwie łyżki ziarenek lnu zalać wrzątkiem i odczekać 10 minut, aż utworzy się śluz. Gdy wywar przestygnie, należy zamoczyć w nim ręce na 20 minut. Po kąpieli osuszamy ręce i nakładamy na nie krem.

Drugi sposób to moczenie dłoni w naparze ziołowym. W tym celu zalewamy 4 łyżki sproszkowanych kwiatów nagietka wrzątkiem. Zanurzamy w tym ręce na 10 minut. Nagietek bogaty jest w witaminę C, karotenoidy i triterpeny, dzięki czemu regeneruje skórę i tworzy na niej warstwę ochronną.

Na przesuszone dłonie idealnie zadziała także parafina. Należy rozpuścić ją w naczyniu wsadzonym do garnka z wodą i zanurzyć w niej ręce. Warto uprzednio nałożyć krem odżywczy. Wyjmujemy ręce i czekamy, aż parafina zastygnie. Zabieg można powtórzyć. Odczekujemy 15 minut, a później rozkruszamy parafinę. Dzięki ciepłej parafinie krem lepiej się wchłonie i zmiękczy naskórek, a wosk zatrzyma wilgoć w głębszych warstwach skóry.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas