Jak ograniczyć wypadanie włosów? Cztery proste domowe sposoby
Wypadanie włosów to naturalny proces, który dotyczy każdego człowieka. Dziennie nasza czupryna przerzedza się o 50-100 włosów i nie jest to powód do zaniepokojenia. Jesienią jednak często obserwujemy nasilenie się tego zjawiska. Gdy po czesaniu na szczotce pozostaje większa ich ilość, jeśli budząc się rano, na poduszce dostrzegamy ich garść, a podczas mycia głowy między palcami pozostają pasma włosów — to znak, że należy wdrożyć plan naprawczy, który pomoże zapobiec przerzedzaniu się czupryny. Jak ograniczyć wypadanie włosów?
Co na wypadające włosy? Odpowiednia dieta
Często przyczyną wypadania włosów jest nieodpowiednia dieta. Nie dostarczamy organizmowi składników odżywczych niezbędnych w procesach produkcji i rozwoju włosa. Dlatego na pytanie: jak ograniczyć wypadanie włosów — odpowiedzią jest zmiana nawyków żywieniowych. Warto włączyć do diety produkty bogate w białko. Dobrze jest jeść jajka, biały ser, groch, ciecierzycę i fasolę. Równie ważnym składnikiem dla kondycji włosów jest żelazo, toteż w jesiennej diecie nie powinno zabraknąć wołowiny, podrobów, pietruszki czy szpinaku. Wypadanie włosów jest też łączone z niedoborem witamin z grupy B w diecie, toteż jedzenie podrobów, żółtek jaj, szpinaku, pomidorów, marchwi oraz produktów na bazie mąki ryżowej, sojowej i pełnoziarnistej może pomóc uporać się z tym problemem.
Jak ograniczyć wypadanie włosów? Zmiana nawyków
Naturalne sposoby na wypadanie włosów czasem polegają na zmianie nawyków. Przerzedzająca się czupryna może być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Częste farbowanie, codzienna stylizacja z użyciem silnych środków utrwalających, mocne ściskanie włosów gumką, częste korzystanie z prostownicy czy mycie w gorącej wodzie — źle wpływają na kondycję czupryny i mogą powodować wypadanie włosów. Czasem wystarczy zmiana tych nawyków, aby czupryna stała się gęstsza.
Naturalne sposoby na wypadanie włosów: Skrzyp polny lub rycynus
Wypadanie włosów można powstrzymać, stosując skrzyp polny. Powszechne na polskich łąkach, miedzach i nieużytkach ziele zawiera dużo łatwoprzyswajalnej krzemionki. Krzem to jeden ze składników budujących włosy. Ponadto jest on niezbędnym elementem procesu syntezy kolagenu i elastyny. Kolagen, który buduje tkankę łączną, wpływa na kondycję skóry i owłosienia. To właśnie dzięki niemu włosy mocno trzymają się w mieszkach. Elastyna natomiast nadaje czuprynie sprężystość i giętkość. W skrzypie można znaleźć także żelazo oraz witaminy z grupy B, które jak już wspomniano, mają niebagatelne znaczenie dla kondycji naszego owłosienia.
Domowe sposoby na wypadanie włosów zakładają wykorzystanie skrzypu na różne sposoby. Można na jego bazie przygotować napar lub płukankę do włosów. W obu przypadkach należy wrzucić dwie łyżki suszonego ziela do wrzątku. Herbata ze skrzypu powinna parzyć się pod przykryciem przez piętnaście minut, po czym należy ją wypić. Natomiast płukankę trzeba gotować przez pięć minut i pozostawić do przestygnięcia. Następnie wypłukać w niej włosy.
Sprawdzony sposób na wypadające włosy to maseczka z oleju rycynowego i jaja. Wystarczy trzy łyżki rycynusu zmieszać z żółtkiem i nałożyć preparat na włosy. Po upływie co najmniej pół godziny należy umyć głowę. Zawarta w oleju rycyna pobudza cebulki i mieszki włosów, które dzięki niej lepiej funkcjonują. Regularne jej stosowanie pozwala szybko zauważyć zwiększony naturalny przyrost włosów. Żółtko jest naturalnym emulgatorem, a ponadto zawiera siarkę, która łagodzi skutki łupieżu. Taka maseczka zregeneruje i wzmocni włosy, zamknie łuski i zlikwiduje rozdwajające się końcówki, pomoże pozbyć się łupieżu i przyśpieszy porost włosów. Dzięki niej czupryna będzie gęsta, zdrowa i lśniąca.
Domowe sposoby na wypadanie włosów: Masaż
Prostym, naturalnym sposobem, który pomoże ograniczyć wypadanie włosów i wpłynie na ich porost, jest masaż skóry głowy. Dzięki niemu pobudzamy krążenie. Wraz z krwią do mieszków włosowych i cebulek dociera tlen i substancje odżywcze, co wpływa na ich poprawne funkcjonowanie oraz wzrost włosów. Masaż należy wykonywać przynajmniej przez trzy minuty, okrężnymi ruchami palców masując skórę głowy. Można to robić podczas mycia czupryny lub na sucho.
Wśród domowych sposobów na wypadające włosy wymieniany jest masaż głowy ręcznikiem nasączonym w roztworze wody z solą. Aby go wykonać, wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli kuchennej w litrze wody i namoczyć w niej ręcznik. Następnie należy pocierać łysiejące miejsca przez kilka minut. Zabieg powtarzany regularnie może pobudzić wzrost włosów.
Wypadanie włosów: Nie lekceważ tego objawu
Jeśli zmiana diety i inne domowe sposoby na wypadanie włosów nie pomagają, a czupryna marnieje w oczach, to znak, że należy udać się do specjalisty. Trycholog lub dermatolog ocenią stan skóry głowy oraz włosów i pomogą znaleźć przyczynę ich wypadania. Czasem może być to tak duży niedobór witamin i minerałów, że konieczna jest ich suplementacja, innym razem może okazać się, że cierpimy na łysienie androgenowe lub inne poważne schorzenia. Pamiętajmy, że są one jak papierek lakmusowy organizmu i nie można bagatelizować objawu, jakim jest wypadanie włosów.