Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp? Wstydliwy problem zniknie bez śladu

Zapach potu stóp to wstydliwy problem. Jest to tym bardziej denerwujące, jeśli dbasz o ich higienę każdego dnia. Jak wydostać się z błędnego koła? Najpierw wyklucz podłoże chorobowe, dopiero potem zajmij się przykrymi skutkami. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które sprawią, że stopy będą pachnące i świeże.

Stopy wymagają odpowiedniej higieny
Stopy wymagają odpowiedniej higieny123RF/PICSEL

  • Chodź po domu boso, by stopy miały dostęp do świeżego powietrza.
  • Regularnie zmieniaj skarpety, pierz obuwie.
  • Po każdej kąpieli dokładnie wycieraj stopy.

Znajdź źródło problemu

Na początku należy wykluczyć chorobową przyczynę przykrego zapachu stóp. Objaw ten może towarzyszyć przy takich chorobach jak:

  • cukrzyca,
  • infekcja bakteryjna,
  • grzybica stóp,
  • zaburzenia pracy tarczycy.

Jeśli codzienna higiena stóp nie przynosi efektów, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Potwierdzi ewentualną chorobę i dobierze specjalistyczne środki lecznicze. Niebagatelne znaczenie ma również dieta. Unikaj pikantnych potraw, a także mocnej kawy czy herbaty.

Warto również wybrać się do podologa, który doprowadzi stopy do porządku. O odpowiednią pielęgnację zadbasz również w domowym zaciszu.

Moczenie stóp

Mocz stopy w domowych specyfikach
Mocz stopy w domowych specyfikach123RF/PICSEL

Pierwszą propozycją na pozbycie się przykrego zapachu potu jest regularne moczenie stóp. Zabieg warto wykonywać kilka razy w tygodniu. Tak pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka, który usuń delikatnie pumeksem. Jak wykonać specyfik do moczenia stóp?

  1. Do miski nalej ciepłej wody i dodaj ¼ szklanki sody oczyszczonej oraz kilka kropel soku z cytryny.
  2. Mocz stopy w mieszance przez około kwadrans, by składniki miały szanse zadziałać.
  3. Na koniec dokładnie osusz stopy ręcznikiem i ubierz czyste, bawełniane skarpety.

Soda ma działanie zmiękczające i antybakteryjne. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę czy na stopach nie masz żadnych ran lub zadrapań. Specyfik może spowodować pieczenie i podrażnienie tych miejsc. Sok z cytryny natomiast zadziała oczyszczająco i sprawi, że skóra będzie miękka i pachnąca.

Postaw na naturalne materiały

Podczas zakupów wybieraj produkty wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej wybierać obuwie ze skóry naturalnej lub oddychających materiałów. Skarpetki powinny mieć domieszkę bawełny, która pozwoli skórze swobodnie oddychać. Sztuczne tkaniny powodują potliwość stóp, przez co skóra staje się wilgotna. To środowisko idealne do rozwoju bakterii. Te w połączeniu z potem wytwarzają nieprzyjemny zapach. Noś ze sobą też skarpetki na zmianę, by wymienić je w razie potrzeby.

Domowej roboty sprej do stóp

Wyklucz choroby, które mogą powodować nadpotliwość stóp
Wyklucz choroby, które mogą powodować nadpotliwość stóp123RF/PICSEL

Rozwiązaniem problemu jest też wykorzystanie spreju do stóp. Nim jednak pójdziesz do sklepu, spróbuj wykonać go samodzielnie. Wystarczy, że do butelki z atomizerem nalejesz wody i dodasz kilka kropel olejku eterycznego. Może być na przykład olejek geranium czy lawendowy. Dla wzmocnienia efektu do mieszanki wyciśnij trochę dowolnego cytrusa. Wstrząśnij zawartością i spryskaj obuwie oraz stopy.

Przeczytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas