Jak pozbyć się kurzajek?

Kurzajki, znane również jako brodawki, najczęściej pojawiają się na skórze wewnętrznej części dłoni oraz na stopach. Niestety, ich obecność stanowi nie tylko problem natury estetycznej – mogą bowiem powodować dyskomfort, a czasem nawet ból. Za obecność kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, którym można zakazić się poprzez kontakt z osobą będącą nosicielem. Choć nie są groźne dla zdrowia, czasami trudno je usunąć. Jeśli są małe, należy działać stanowczo: szybkie działania przynoszą wymierne rezultaty. Jak pozbyć się kurzajek? Sprawdźmy.

Kurzajki na dłoniach
Kurzajki na dłoniach ©123RF/PICSEL

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski
©123RF/PICSEL

Mniszek lekarski jest rośliną, która pospolicie występuje w Polsce. W jej łodygach, liściach oraz korzeniach znajduję się mleczna substancja, która, nałożona na kurzajki, pozwala się ich pozbyć. Codziennie, rano i wieczorem, smaruj je białym sokiem, do momentu ich odpadnięcia.

Czosnek

Czosnek, czyli naturalny antybiotyk, pomaga skutecznie usunąć kurzajki. Wystarczy zrobić okład: plaster czosnku przyłóż do brodawki i zaklej całość taśmą opatrunkową. Zawarta w roślinie salicyna ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Najlepsze efekty uzyskasz zmieniając okład trzy razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego
©123RF/PICSEL

W usuwaniu kurzajek przydatny jest olejek z drzewa herbacianego, ponieważ zawarte w nim terpeny mają działanie przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Wystarczy za pomocą patyczka kosmetycznego smarować powierzchnię kurzajki kilka razy dziennie, by po jakimś czasie samoistnie odpadła.

Olejek rycynowy

Olejek rycynowy to specyfik, który powszechnie wykorzystuje się w pielęgnacji skóry i włosów. Jest również przydatny w usuwaniu kurzajek: posmaruj powierzchnię brodawki olejkiem wieczorem oraz zaklej ją taśmą opatrunkową. Niestety, nie jest to metoda dla niecierpliwych – kurzajki znikają dopiero po kilku miesiącach stosowania kuracji.

Bazylia

Bazylia
©123RF/PICSEL

Aby pozbyć się kurzajek, wypróbuj okład z posiekanych liści bazylii. Zawarte w nich substancje, cyneol i eugenol, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykonaj okład: przyłóż bazylię do kurzajki i zaklej taśmą opatrunkową. Staraj się wymieniać okład dwa razy dziennie.

Środki dostępne w aptece

W przypadku dużej ilości kurzajek na ciele, z pomocą przychodzą środki dostępne w aptece. W ich składzie można znaleźć kwas mlekowy albo salicylowy, które mają skuteczne działanie. Jeśli brodawki są bolesne albo pojawiły się na miejscach intymnych, konieczna jest wizyta u dermatologa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas