Jak pozbyć się modzeli ze stóp?
Modzele, czy też nagniotki często pojawiają się na ludzkich stopach i są spowodowane głównie noszeniem niewłaściwego obuwia. Przez ciągłe tarcie na piętach, palcach oraz podbiciach stóp powstają bolące guzy. Tak naprawdę modzele powstają po to, aby chronić stopę przed urazem, dlatego właśnie tworzą się w miejscach, gdzie występuje wzmożone tarcie. Jeśli w odpowiednim czasie nie pozbędziesz się modzeli zaczną powodować ból, a nawet mogą krwawić, stwarzając ryzyko wystąpienia infekcji. Diabetycy powinni szczególnie dbać o zdrowie swoich stóp, ponieważ jakakolwiek rana powstała na skutek uszkodzenia modzeli może prowadzić do niebezpiecznej infekcji. Należy pamiętać, że cukrzycy towarzyszy słabe krążenie w kończynach, co sprawia, że u diabetyków wszelkie rany trudniej się goją. Dlatego, jeśli znajdujesz się w grupie osób chorych na cukrzyce nie lekceważ jakichkolwiek ran, które pojawiają się na twoich stopach. Oprócz problemów z krążeniem, diabetycy mają także obniżoną wrażliwość, dlatego powinni często sprawdzać swoje stopy pod kontem zranień i urazów. Poniżej prezentujemy kilka rad, które mogą pomóc zapobiegać pojawianiu się modzeli na stopach, a także naturalne metody pozbywania się modzeli.
Rady…
Nie noś zbyt długo butów na wysokich obcasach, ani jakichkolwiek innych niewygodnych butów. Nie należy również przemierzać zbyt długich dystansów w tego typu obuwiu.
Zawsze miej przy sobie parę wygodnych butów na zmianę, na wypadek gdybyś musiała udać się na nieprzewidzianą przebieżkę.
Nawilżaj swoje stopy. Nie zapomnij o obszarach szczególnie eksploatowanych każdego dnia i dbaj o nie w odpowiedni sposób. Co 1 lub 2 tygodnie wymocz stopy w ciepłej wodzie i użyj pumeksu do częściowego starcia modzeli.
Nie zalecamy wycinania modzeli w żaden sposób, ponieważ skóra znajdująca się pod nimi jest bardzo delikatna i łatwo można się w ten sposób zranić. Jeśli przy wycinaniu modzeli uszkodziłaś znajdująca się pod nimi skórę, może wdać się infekcja, co sprawi, że ból oraz dyskomfort jeszcze się nasilą. Jeśli masz modzele, które są duże i powodują dyskomfort najlepiej skontaktować się z
podiatrą, który pomoże pozbyć twojego problemu bez zbędnego ryzyka.
Do stóp należy używać kremów nawilżających przeznaczonych specjalnie do tej części ciała. W sklepie dostępny jest szeroki wybór kremów do stóp w różnych przedziałach cenowych. Kremy do ciała nie zaspokajają wymagań skóry stóp.
Unikaj noszenia grubych, skarpet ze szwami, które zwiększają tarcie w pewnych miejscach. Najlepiej nosić gładkie, bawełniane skarpety. Bawełniane skarpety dodatkowo uchronią twoje stopy przed wilgocią i tym samym przed pojawieniem się grzybicy.
Nie zapominaj jak wszyscy o swoich stopach zimą i dbaj o nie również wtedy, kiedy nie masz zamiaru wystawiać ich na widok innych ludzi. Twoje stopy potrzebują pielęgnacji przez cały rok.
Mogą ci się przydać ochronne wkładki, które uchronią newralgiczne miejsca na twoich stopach przed otarciami.
Domowe metody na modzele
Numer 1
Najpierw wymocz stopy, przez co najmniej 10 minut w ciepłej wodzie. Wyjmij stopy z wody i nałóż mieszankę składającą się z jednej łyżki stołowej sody oczyszczonej i odrobiny wody na miejsca, gdzie występują modzele. Delikatnie masuj te miejsca, a następnie potrzyj je pumeksem.
Numer 2
Zaparz cztery łyżki stołowe rumianku w jednym litrze wody. Zwilż stopy w tym naparze. Rumianek pomoże złagodzić dyskomfort i zmiękczy twardy naskórek.
Numer 3
Ukrój plasterek limonki i połóż go na miejsce, gdzie występują modzele. Przymocuj okład bandażem i pozostaw na całą noc.