Jak prawidłowo zmiękczyć paznokcie u stóp?

Regularnej i starannej pielęgnacji wymagają nie tylko paznokcie u rąk, ale także te u stóp. Jeśli nie są nawilżane i podcinane w odpowiedni sposób, szybko wrastają i powodują ból przy chodzeniu. Do nadmiernego namnażania się płytki paznokciowej u stóp przyczyniają się także urazy, źle dobrane obuwie i grzybica. Jak pozbyć się dokuczliwego problemu i zmiękczyć paznokcie u stóp? Poniżej kilka podpowiedzi.

Paznokcie u stóp wymagają szczególnej pielęgnacji
Paznokcie u stóp wymagają szczególnej pielęgnacji123RF/PICSEL

Dlaczego paznokcie u stóp często wrastają w skórę?

Paznokcie należy obcinać w linii prostej
Paznokcie należy obcinać w linii prostej123RF/PICSEL

Płytka paznokciowa u stóp nie jest tak elastyczna jak ta u rąk i bywa znacznie bardziej odporna na zabiegi pielęgnacyjne. Do jej nadmiernego grubienia i rogowacenia przyczynia się szereg czynników; m.in. te o podłożu genetycznym oraz mające związek z wiekiem. Najczęściej źródłem problemu są urazy oraz niewłaściwie dobrane obuwie. Nacisk na paznokcie prowadzi do deformacji oraz krzywizny płytki. Stąd już tylko o krok do wrastania paznokci w skórę. Niemałe szkody może wyrządzić także niewłaściwa pielęgnacja stóp. Podolodzy podkreślają szczególne znaczenie reguł dotyczących skracania paznokci. Jeśli nie są obcinane regularnie, w linii prostej i z uwzględnieniem kryterium - zostawiamy co najmniej  0,5 milimetra od nasady - to pojawią się problemy. Strukturę paznokci niszczą też zakażenia grzybicze. W tym ostatnim przypadku warto od razu skorzystać z porady specjalisty i udać się do podologa lub dermatologa.

Chcesz zmiękczyć paznokcie u stóp? Stosuj kąpiele w słonej wodzie

Paznokcie są podatne na działanie bakterii
Paznokcie są podatne na działanie bakterii123RF/PICSEL

W pielęgnacji i zmiękczeniu paznokci u stóp bardzo pomagają naturalne metody. Terapię stóp najlepiej zacząć od zamaczania ich w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Do miski z ciepłą wodą należy wsypać 1/8 szklanki środka pielęgnującego i starannie połączyć składniki. W tak przygotowanej mieszance należy zamoczyć całe stopy. Zabieg powinien trwać co najmniej kwadrans. Po kilkunastu minutach stopy trzeba umieścić na ręczniku, dokładnie je osuszyć, a następnie obciąć paznokcie specjalnym obcinaczem bądź nożyczkami kosmetycznymi w linii prostej. Na koniec w całe stopy i paznokcie należy wsmarować krem bogaty w składniki odżywcze. Ten ostatni doskonale nawilży i uelastyczni naskórek oraz zapobiegnie powstawaniu zgrubień.

Na zgrubiałe paznokcie u stóp pomogą olejki eteryczne

Podolodzy zalecają także, aby regularnie moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych - eukaliptusowego bądź cytrynowego. Posiadają one zdolności przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne, a tym samy odkażają skórę i zapobiegają rozwojowi stanów zapalanych i przeciwdziałają grzybicy. Kąpiel stóp powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut. Olejek eteryczny warto też regularnie wcierać bezpośrednio w płytkę paznokciową stóp. Olejek eukaliptusowy można stosować wymiennie z olejkiem rycynowym. Oba składniki fantastycznie regenerują i odżywiają płytkę paznokciową.

Na wrastające paznokcie u stóp pomoże aloes

Paznokcie należy zawsze obcinać w linii prostej
Paznokcie należy zawsze obcinać w linii prostej123RF/PICSEL

Jeśli zgrubienie płytki paznokciowej u stóp jest połączone z wrastaniem paznokci do skóry oraz rozwojem grzybicy, warto sięgnąć po aloes. Ta niepozorna roślina posiada zdolności przeciwzapalne i antybakteryjne i świetnie radzi sobie z drobnoustrojami atakującymi skórę. Świeże liście aloesu należy starannie oczyścić, pozbawić kolców i pokroić je nożem wzdłuż - tak, aby obecny w nich żel znalazł ujście. Tak przygotowane liście rośliny trzeba przyłożyć do płytki paznokciowej stóp i obwiązać bandażem. Kuracja powinna trwać całą noc. Rano aloesowy kompres trzeba zdjąć i i przyciąć paznokcie w linii prostej. Alternatywą dla aloesu stosowaną na zgrubiałą płytkę paznokciową u stóp jest wcieranie w paznokcie jodu i glistnika. Mieszankę trzeba nałożyć na paznokcie u stóp co najmniej na kwadrans, a następnie (bez wycierania) wsmarować w całe stopy - włącznie z paznokciami - odżywczy krem np. z mocznikiem. Ostatni krok to pedicure.

Zgrubiałe paznokcie u stóp? Zastosuj kąpiel z sokiem z aloesu i jodem

W walce z problemem wrastających paznokci u stóp pomoże także lecznicza kąpiel z dodatkiem octu. Do miski z ciepłą wodą trzeba dodać sok z aloesu, 9% ocet i kilka kropli jodu w równych proporcjach. Stopy trzeba moczyć w mieszance co najmniej przez 15 minut i na koniec opłukać je ciepłą wodą. Kuracja pozwala nie tylko zmiękczyć płytkę paznokciową, ale jednocześnie pomaga usunąć zgrubiałe warstwy skóry na piętach.

Piękne stopy i paznokcie to najlepsza wizytówka
Piękne stopy i paznokcie to najlepsza wizytówka 123RF/PICSEL


Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas