Jak przyspieszyć wzrost rzęs?

Wiele kobiet marzy o długich i gęstych rzęsach, które podnoszą atrakcyjność i pewność siebie. Nie każda może jednak pochwalić się wachlarzem rzęs, więc próbuje różnych metod, by je podkreślić. Wbrew pozorom nie tylko stosowanie tuszu wydłużającego, przedłużanie rzęs czy doklejanie sztucznych może przynieść spektakularne efekty. Istnieją sposoby na to, by naturalne rzęsy rosły szybciej, a przy tym stały się mocniejsze, grubsze, a także bardziej odporne na wypadanie. Wystarczy zadbać o prawidłową dietę bogatą w składniki odżywcze oraz stosować kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak więc wzmocnić rzęsy i sprawić, by były długie i gęste? W czym może nam pomóc olejek rycynowy, wazelina czy zielona herbata? Sprawdźmy.

Jak mieć długie rzęsy?
Jak mieć długie rzęsy?©123RF/PICSEL

Co osłabia rzęsy?

Co wpływa na wzrost rzęs?
©123RF/PICSEL

Podstawową funkcją rzęs jest ochrona oczu przed zanieczyszczeniami, wodą, owadami czy szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak długie, gęste i podkręcone rzęsy to również atrybut kobiecości i wyznacznik atrakcyjności. Występują trzy fazy wzrostu rzęs: w pierwszej powstają nowe komórki macierzyste cebulek rzęs, w drugiej rzęsy przestają rosnąć, a w ostatniej wypadają, by zrobić miejsce nowym. Na porost rzęs ma wpływ wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, wiek czy dieta uboga w składniki odżywcze.

Rzęsy mogą stawać się łamliwe i kruche także w wyniku stresu czy nieodpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, np. pocierania rzęs podczas demakijażu oczu, stosowania niewłaściwych kosmetyków do makijażu czy zbyt częste używanie zalotki lub tuszu wodoodpornego. Rzęsy mogą być też osłabione w wyniku wykonywania wielokrotnych zabiegów ich przedłużania, a także z powodu niesprzyjających warunków pogodowych (wiatru, mrozu, słońca, wahania temperatur). Oprócz tego nadmierne wypadanie rzęs i ich słaby porost mogą świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem, m.in. zaburzeniach hormonalnych, alergii lub zapaleniu mieszków włosowych czy brzegów powiek.

Dieta na porost rzęs

Szczotkuj rzęsy
©123RF/PICSEL

Jeśli nasze rzęsy są krótkie, słabe i podatne na wypadanie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dietę. Ma ona ogromny wpływ na kondycję skóry, włosów i rzęs. Gdy nie dostarczymy organizmowi potrzebnych składników odżywczych, to żadne zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą pożądanych efektów. Porost rzęs wspomagają witaminy A, E, C, D, H oraz z grupy B. Ich stan poprawiają także minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem oraz wapń. Warto więc włączyć do diety produkty bogate w te substancje. Należą do nich warzywa (brokuły, fasola, szpinak), owoce (jabłka, awokado), jajka, orzechy, sery, ryby, mięso, a także pestki dyni i słonecznika.

Demakijaż oczu a rzęsy

Porost rzęs może zakłócać nieodpowiednia praktyka kosmetyczna. Ich osłabieniu sprzyja używanie zbyt silnych produktów do demakijażu, np. z alkoholem, a także zła technika zmywania makijażu. Po nałożeniu preparatu myjącego na waciki kosmetyczne nie należy nimi pocierać rzęs i oczu, gdyż może to skutkować podrażnieniami i wyrwanymi rzęsami. Waciki nasączone płynem micelarnym lub mleczkiem powinno się przyłożyć do skóry na jakiś czas i delikatnie ściągać go do dołu. Waciki wymieniamy kilka razy, aż ostatni z nich będzie całkowicie czysty. Jeszcze lepszą metodą zmywania makijażu jest używanie naturalnych olejków. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na dłonie i rozprowadzić na całej twarzy, wmasowując okrężnymi ruchami. Na koniec zmywamy twarz ciepłą wodą. Warto zastosować olejki, które nie tylko przyspieszą wzrost rzęs, ale również je nawilżą, wzmocnią i odżywią. Należą do nich olejek rycynowy, arganowy, kokosowy, ze słodkich migdałów czy z pestek winogron.

Szczotkowanie rzęs i wazelina

Prostym zabiegiem, który może znacząco przyspieszyć porost rzęs, jest ich szczotkowanie. Należy rozczesywać je za pomocą przeznaczonej do tego szczoteczki lub umytej spiralki po tuszu do rzęs. Zabieg wykonujemy codziennie wieczorem po demakijażu oczu. Można również robić to przed nałożeniem makijażu. Rozczesywanie rzęs pobudzi cebulki włosowe do wzrostu. Na koniec można nałożyć na szczoteczkę wazelinę i przeczesać nią rzęsy. Kosmetyk nawilży je i nabłyszczy, a także wspomoże ich wzrost.

Masaż okolic oczu

Olejek rycynowy
©123RF/PICSEL

Świetne efekty przynosi także masaż okolic oczu. Może nie tylko odprężyć i zrelaksować, ale też pobudzić mikrokrążenie, a tym samym usprawnić pracę mieszków włosowych i cebulek rzęs. Warto więc delikatnie masować powieki przy linii rzęs, aby stały się dłuższe i silniejsze.

Olejek rycynowy lub pomadka do ust

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przyspieszenie wzrostu rzęs jest stosowanie olejku rycynowego. Należy zaaplikować go na rzęsy za pomocą szczoteczki po tuszu do rzęs i zostawić na noc. Ważne, by zachować umiar i nie nakładać go zbyt dużo, by nie spływał i nie podrażniał oczu. Olejek stymuluje porost rzęs, wzmacnia je, zagęszcza i wydłuża. Można zastąpić go też innymi olejkami, np. arganowym, kokosowym, z pestek winogron, z wiesiołka czy nawet oliwą z oliwek. Alternatywą może być stosowanie pomadki do ust, która nie będzie spływać do oczu. Warto wybierać te o jak najbardziej naturalnym składzie, zawierające mieszankę różnych olejów i witamin. Taką kuracją należy stosować minimum przez trzy tygodnie, by były widoczne efekty.

Zielona herbata

Zaskakującą metodą na przyspieszenie naturalnego wzrostu rzęs jest stosowanie zielonej herbaty. Zawiera silne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia. Dzięki temu zielona herbata wzmacnia rzęsy oraz zapobiega ich kruszeniu się i wypadaniu. Wystarczy zamoczyć liście lub torebkę zielonej herbaty w ciepłej wodzie, a następnie zaaplikować ją na rzęsy przy pomocy szczoteczki do tuszu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas