Jak rozjaśnić piegi? Niezawodne sposoby

Piegi, czyli brązowe punkty na ciele, przybierają różne rozmiary i pojawiają się zwykle na czole, nosie, brodzie i na policzkach, ale nierzadko też na dłoniach i dekolcie. Największy wpływ na ich tworzenie się mają predyspozycje genetyczne (dziedziczenie, I i II fototyp skóry) i ekspozycja na słońce, ale często świadczą także o zaburzeniach hormonalnych. Niektórym obecność piegów zupełnie nie przeszkadza i jest przez nich traktowana jako walor. Nie brakuje jednak i takich, którzy traktują je jako defekt urody czy wstydliwy problem. Tych drugich ucieszy z pewnością fakt, że dostępnych jest wiele - także domowych - środków, które zdecydowanie rozjaśnią piegi.

Jak szybko rozjaśnić piegi?
Jak szybko rozjaśnić piegi? ©123RF/PICSEL
Rozjaśniająca maseczka do twarzyInteria DIY

Gotowe maści i kremy

Sok z papai rozjaśnia
©123RF/PICSEL

W walce z piegami mogą pomóc gotowe preparaty - maści (m.in. rezorycynowa, fenolowa i perhydrolowa) i kremy z kwasem kojowym, który wykazuje właściwości depigmentacyjne, a tym samym redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Równie skuteczna jest zawarta w kosmetykach arbutyna, która hamuje syntezę melaniny, a jednocześnie tworzy na skórze barierę ochronną przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Terapię kosmetykami warto wzbogacić naturalnym składnikami, które są często równie niezawodne w działaniu jak one, a w dodatku w stu procentach bezpieczne i znacznie tańsze.

Sok z cytryny

Za jedną z najskuteczniejszych domowych metod na rozjaśnienie piegów uznaje się z sok z cytryny. Wystarczy do szklanki (250 ml) wody destylowanej dodać sok z dwóch średniej wielkości cytryn i odczekać ok. 30 minut. Mikstura wykazuje właściwości rozjaśniające i odżywiające. Nałóż ją na twarz, wmasuj w cerę i pozostaw na skórze na 10-15 minut. Po tym czasie umyj twarz ciepłą wodą i osusz ręcznikiem. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie - aż do momentu, kiedy piegi staną się mniej widoczne lub wręcz znikną.

Sok z papai doskonale rozjaśnia skórę

Co wspólnego z rozjaśnianiem skóry ma pyszna papaja? Więcej niż się pozornie wydaje! Wśród wielu cennych składników, który dostarcza, widnieje m.in. papaina, czyli enzym, który posiada właściwości wybielające i depigmentujące. Sok wyciśnięty z jednego dużego owocu wystarczy wmasować w pokrytą piegami skórę i pozwolić mu działać co najmniej przez kwadrans. Na efekty kuracji nie trzeba długo czekać. Już po kilku dniach regularnego stosowania skóra jest wyraźnie rozjaśniona, starannie nawilżona i gładka w dotyku.

Kwaśne mleko nakładaj na skórę

Pomoże mikstura z pietruszki
©123RF/PICSEL

Kwaśne mleko to jeden z najlepszych środków na rozjaśnienie piegów na skórze. Kwas mlekowy hamuje tyrozynazę, która produkuje melaninę. Wacik zanurz w kwaśnym mleku. Przemyj nim miejsce, z którego chcesz usunąć piegi. Pozostaw warstwę mleka na skórze przez 15 minut, a następnie przemyj ją ciepłą wodą. Dodanie cytryny do kwaśnego mleka wzmocni działanie mikstury. Regularnie stosowana kuracja pozwala uzyskać zaskakujące efekty.

Mikstura z pietruszki

W walce z piegami niezbędna okazuje się mikstura z zielonej pietruszki. Trzeba tylko zmieszać 200 ml gorącej wody, 2 łyżki posiekanej pietruszki i 1 stołową łyżkę soku z cytryny. Opcjonalnie można dodać również łyżeczkę miodu. Gotowy preparat należy nałożyć na piegowatą skórę i pozwolić jej działać przez kilka minut. Na koniec starannie oczyść skórę. Kurację powtarzaj minimum raz dziennie - aż do uzyskania zadowalających efektów.

Okład z ogórków

Rekomendowanym zabiegiem niwelującym widoczność piegów jest ok. 30-minutowy okład z ogórków na twarz. Te bogate w składniki odżywcze warzywa doskonale radzą sobie nie tylko z rozjaśnianiem piegów, ale również innych przebarwień skórnych.

Maska z mąki ziemniaczanej

W starciu z piegami przydatna jest także maska wybielająca na bazie mąki ziemniaczanej. Wystarczy połączyć jedną łyżkę maślanki z jedną łyżką świeżego soku z cytryny i dodać do niej trzy łyżki mąki ziemniaczanej. Gotową miksturę trzeba nałożyć na twarz i pozwolić jej działać przez 15-20 minut. Dla uzyskania najlepszych efektów kurację trzeba powtarzać codziennie przez okres dwóch tygodni.

Miód i kiełki - skuteczna broń w walce z piegami

Migdały namocz w mleku
©123RF/PICSEL

Do rozjaśniania piegów można także wykorzystać miód. Wymieszaj go z odrobiną wody i podgrzej do uzyskania jednorodnej mikstury. Przy użyciu patyczka kosmetycznego nałóż na piegi i pozostaw na kilka minut. Następnie zmyj twarz ciepłą wodą.

Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów przygotuj maskę na bazie kiełków pszenicy. Wystarczy, że w zmielonej postaci połączysz je z miodem i starannie nałożysz na pokrytą piegami twarz. Różnicę zaobserwujesz bardzo szybko. Metoda uchodzi za najskuteczniejszy domowy sposób na rozjaśnianie piegów.

Pomidor skutecznie rozjaśni skórę

Przetnij pomidora na ćwiartki i usuń z nich nasiona. Masuj miejsce, które chcesz rozjaśnić ćwiartką warzywa przez 5-10 minut. Następnie pozostaw warstwę soku na skórze na 10 minut. Zmyj sok ze skóry ciepłą wodą. Zadowalające efekty zauważysz po dwóch tygodniach regularnego stosowania.

Chcesz rozjaśnić piegi? Sięgnij po migdały

Namocz 7-10 migdałów w 1/4 szklance mleka i pozostaw je w niej na noc. Następnego dnia zrób z nich gęstą pastę i nałóż na piegi. Pozostaw ją na 25 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj codziennie przez 10-20 dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas