Jak się pozbyć cellulitu? Spróbuj tej diety
Brak snu, nieprawidłowa dieta, złe krążenie - to tylko niektóre z przyczyn powstawania cellulitu. Recepta na pozbycie się pomarańczowej skórki jest prosta mniej nałogów, więcej ćwiczeń i zdrowa dieta.
"Cellulit to zmiana w podskórnej tkance tłuszczowej - najczęściej na pośladkach i udach - powstałe wskutek gromadzenia się w komórkach tłuszczowych końcowych produktów przemiany materii. Kiedy stwardnieją, tworzą się zgrubienia i nierówności i wówczas skóra wygląda, jakby była ściągnięta i znajdowały się pod nią grudki tłuszczu" - wyjaśnia w swojej książce "Encyklopedia żywienia" dietetyk Gillian McKeith.
Wśród możliwych przyczyn powstawania cellulitu dietetyk wymienia m.in.: brak snu, nieprawidłową dietę, zbyt dużo tłuszczów nasyconych w diecie, przeciążenie wątroby, złe krążenie krwi, zaburzenia równowagi hormonalnej.
Podkreśla, że w uwolnieniu się od cellulitu pomocne są zmiany wprowadzane w codziennym jadłospisie i stylu życia. Warto, zatem sięgać po warzywa i owoce. Dietetyk szczególnie poleca warzywa kapustne.
"Mają dużą zawartość lecytyny, związku wspomagającego regenerację uszkodzonych tkanek skóry. Badania wykazały, że białko zawarte w liściach kapusty może pomagać w rozkładzie toksyn w wątrobie. Uważa się, że nagromadzenie toksyn we krwi może zapoczątkować lub spowodować tworzenie się cellulitu" - tłumaczy ekspert.
Warto również sięgać po owoce jagodowe, które są "kopalnią przeciwutleniaczy i składników pokarmowych zwalczających wolne rodniki oraz przeciwdziałających uszkodzeniom tkanek prowadzącym do cellulitu. Szczególnie przydatne są jagody goji, pełne składników odżywczych i flawonoidów, korzystnych dla zdrowia wątroby i odtrucia organizmu".
Codzienny jadłospis warto wzbogacić również o grejpfruty, kiełki nasion brokułów i produkty bogate w zdrowe tłuszcze np.: siemię lniane, olej lniany, orzechy włoskie i brazylijskie, tłuste ryby i jajka.
Dietetyk zachęca również, aby pozbyć się złych nawyków - z diety warto wyeliminować gazowane napoje, ograniczyć spożycie kofeiny i rzucić palenie. "Palenie zmniejsza dopływ krwi do skóry, niszczy witaminę C i obciąża organizm wieloma toksynami" - ostrzega McKeith.
Warto zadbać również o odpowiednią ilość snu. Nie chodzi tu wyłącznie o odpoczynek i regenerację organizmu. "Zmęczenie spowalnia metabolizm i może wpływać na twój wybór żywności - zdecydujesz się na wysokokaloryczne, tłuste produkty, żeby zapewnić sobie szybki przypływ energii" - wyjaśnia.
Istotnym elementem jest również codzienna pielęgnacja, dietetyk poleca, aby przed kąpielą szczotkować ciało na sucho, to poprawia przepływ limfy, która usuwa z ciała toksyny, a tym samym zmniejsza się ryzyko tworzenia się cellulitu.
Największym pogromcą cellulitu jest aktywność fizyczna. "Ćwiczenia poprawiają przepływ krwi i limfy, pobudzają pocenie się i usuwanie końcowych produktów przemiany materii. Przy problemach z cellulitem najlepiej uprawiać ćwiczenia aerobowe, zwiększające tętno, w połączeniu z delikatnymi ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie" - zaleca dietetyk.