Reklama

Reklama

Jak skutecznie wybielić zęby

Każda z nas może mieć śnieżnobiały uśmiech! Wybierz tylko metodę wybielania najlepszą dla siebie.

To naturalne, że kolor zębów ciemnieje z wiekiem. Ten proces może postępować szybciej, gdy pijemy dużo kawy, herbaty, wina lub niedokładnie je myjemy.

Na szczęście bez względu na to, jaka jest przyczyna niezbyt ładnego uśmiechu, w każdym wieku możesz mieć idealnie białe zęby. Porozmawiaj o tym ze swoim dentystą.

Często okazuje się, że zamiast wybielania w gabinecie, wystarczy zwykłe piaskowanie. To bowiem nadmiar osadu w dużym stopniu jest odpowiedzialny za brzydki odcień zębów. Dopasuj odpowiednią metodę do stanu swego uzębienia i... zasobności portfela!

Reklama

1. Pasty wybielające

Do codziennego stosowania

Mogą rozjaśnić zęby nawet o trzy tony! Większość tych produktów zawiera aktywne mikrokryształki, które mają właściwości ścierne.

To one skutecznie usuwają barwniki, które „przyczepiają się” do zębów. Polecane zwłaszcza palaczom i osobom pijącym dużo kawy oraz herbaty.

Jeśli masz nadwrażliwe zęby, sięgnij lepiej po pasty z rozjaśniającymi enzymami, które są znacznie delikatniejsze.

Warto wiedzieć: Pasty wybielające skutecznie zapobiegają także odkładaniu się kamienia na zębach.

2. Duet do zadań specjalnych

Paski i płyn działają kompleksowo

Paski wybielające rozjaśnią drobne przebarwienia już po 7 dniach kuracji. Pokryte są żelem, który zawiera te same składniki, co profesjonalne preparaty u dentysty, ale w znacznie mniejszym stężeniu. Paski przykleja się do górnych i dolnych zębów na co najmniej 30 minut.

Wybielający płyn do płukania ust rozjaśni zęby tam, gdzie nie zrobią tego paski. Płucz nim usta ok. 30 sekund po porannym oraz wieczornym myciu zębów.

Warto wiedzieć: Po zastosowaniu płynu do ust nie jedz i nie pij przez co najmniej pół godziny.

Rozjaśnianie martwych zębów

Zęby po leczeniu kanałowym z upływem czasu stają się ciemniejsze. Można je wybielić tylko w gabinecie dentystycznym. Przed zabiegiem stomatolog zaleci zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, żeby ocenić czy kanały korzenia są wypełnione prawidłowo i czy nie ma stanu zapalnego. Wybielanie takich zębów odbywa się od wewnątrz.

Lekarz zdejmuje starą plombę, do wnętrza zęba aplikuje preparat wybielający i zamyka go opatrunkiem. Taki zabieg powtarza co 4 dni przez 5 kolejnych wizyt. Na koniec zakłada na ząb tradycyjne wypełnienie. Cena: od 400 zł.

3. Dieta na ładny uśmiech

Pomocne orzechy i jabłka

Często sięgaj po te produkty, które działają ścierająco na płytkę nazębną. Tak zminimalizujesz odkładanie się kamienia i sprawisz, że zęby będą trochę jaśniejsze. Jabłka oraz orzechy sprawdzą się również, jeżeli nie masz możliwości umyć zębów po posiłku, wypiciu kawy lub herbaty.

5. Nakładki dentystyczne

Radzą sobie z trudnymi przebarwieniami

Nie są tanie, ale skutecznie rozjaśniają zęby, gdy zawodzą domowe metody. Są indywidualnie dopasowane, bo lekarz pobiera wycisk zębów, a technik dentystyczny przygotowuje dopasowane nakładki na górną i dolną szczękę.

Wraz z nimi otrzymujesz dobrany przez stomatologa żel wybielający o odpowiednim stężeniu. Nakładki z żelem nakłada się na kilka godzin lub na noc przez 2 tyg. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 3 lat. Koszt: ok. 600 zł.

4. Nakładki do użytku w domu

Tańsza wersja zabiegu u stomatologa

Są wygodne i gwarantują równomierne rozjaśnienie zębów, bo zawarty w nich żel dociera również do przestrzeni międzyzębowych. W aptece możesz kupić nakładki jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Stosuje się je po umyciu zębów: wystarczy umieścić nakładki z żelem na dolnych i górnych zębach na kilkanaście minut.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazaniem do stosowania nakładek w domu są podrażnione i krwawiące dziąsła.

6. Zabieg z lampą

Najskuteczniejsza, ale najdroższa metoda

Efekt wybielania tą metodą jest spektakularny: w ciągu 2 godzin można rozjaśnić zęby nawet o 14 odcieni! Zabieg jest bezbolesny, bo światło lampy nie powoduje przegrzania zębów i podrażnienia dziąseł. To ono uaktywnia substancję wybielającą w nałożonym na zęby żelu. Koszt: ok. 1200 zł.

Warto wiedzieć

Niektóre zęby mają tak zbudowane szkliwo, że nie dają się wybielić żadną metodą. W takim wypadku, aby zmienić ich kolor, trzeba założyć na nie licówki.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: ząb | paski | zabiegi | lekarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy