Jak skutecznie wyczyścić uszy?

Niedosłuch oraz szumy w uchu mogą być spowodowane nieprawidłową pielęgnacją tego ważnego dla człowieka narządu. Zachowanie prawidłowej higieny jest kluczowe, gdyż chroni przed powstaniem stanu zapalnego. Wiele osób do czyszczenia ucha wciąż używa patyczków kosmetycznych: to wygodne, ale bardzo niebezpieczne. Czy zatem istnieje jakaś alternatywa? Jak prawidłowo czyścić uszy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Bolące ucho
Bolące ucho ©123RF/PICSEL
Baranek z patyczków do uszu - jak go zrobić?Interia DIY

Czy zawsze trzeba czyścić uszy?

Niedosłuch
©123RF/PICSEL

Zalegająca w uszach woskowina to wydzielina o różnorodnej konsystencji. Pełni bardzo ważną funkcję: oczyszcza przewód słuchowy z zanieczyszczeń, które przedostają się z zewnątrz oraz chroni przed chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi. Do pielęgnacji ucha powinno się używać zwykłej wody. Jednak czasem produkcja wydzieliny jest tak obfita, że zatyka przewód słuchowy. Skutkuje to pogorszeniem słuchu, bólem oraz stanem zapalnym.

Czy patyczki kosmetyczne są bezpieczne?

Popularne patyczki kosmetyczne są bardzo pomocne w czyszczeniu ucha. Jednak nie powinno się ich używać do usuwania nadmiaru wydzieliny z wnętrza ucha. Mogą one służyć jedynie do pielęgnacji i czyszczenia małżowiny usznej. Nieumiejętne korzystanie z patyczków (czyli wkładanie ich do środka przewodu słuchowego) grozi niebezpiecznymi konsekwencjami w postaci całkowitego zatkania ucha, powstania stanu zapalnego albo uszkodzenia błony bębenkowej.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena ucha?

Patyczek kosmetyczny
©123RF/PICSEL

Skoro patyczki kosmetycznie nie służą do codziennej pielęgnacji wnętrza ucha, to w jaki sposób dbać o higienę tego narządu? Rozwiązanie jest banalnie proste: potrzebna nam jest jedynie woda. W tym celu najlepiej posłużyć się słuchawką prysznicową, za pomocą której wlewamy wodę do ucha. Trzeba jednak pamiętać, by strumień nie był zbyt mocny, a woda za gorąca lub za zimna.

Do czego prowadzi nadmiar woskowiny w uszach?

Czasami, mimo prawidłowej pielęgnacji uszu, gromadząca się woskowina zatyka przewód słuchowy. Objawy są wyraźnie odczuwalne: prócz uczucia zatkania ucha pogarsza się słuch, mogą też występować szumy uszne, a z czasem pojawia się ból. W takiej sytuacji możemy samodzielnie wyczyścić uszy. W tym celu można zakupić w aptece specjalne preparaty do usuwania nadmiaru wydzieliny bądź użyć parafiny, która jest równie skuteczna i bezpieczna. Kilka kropel tej substancji wystarczy wlać do ucha, by rozpuszczona woskowina samoczynnie z niego wypłynęła.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Badanie u laryngologa
©123RF/PICSEL

Jeśli objawy, które towarzyszą zatkanym uszom, utrzymują się przez dłuższy czas albo nasilają się, powodując ból, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi irygację wnętrza ucha. Zabieg polega na jego czyszczeniu za pomocą wody bądź soli fizjologicznej, którą wtłacza się pod ciśnieniem za pomocą dużej strzykawki. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, lekarz zaleci również odpowiednią kurację.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas