Jak stosować żelatynę?

Żelatyna do ciasta, kremu i nóżek w galarecie nadaje się znakomicie. Każdy amator gotowania zapewne posiada ją w swoich zapasach na wszelki wypadek. Choć kojarzy się głównie z apetyczną galaretką, żelatyna spożywcza jest w stanie poradzić sobie z bólem stawów, rozdwojonymi paznokciami, zniszczonymi włosami, problematyczną cerą i nadprogramowymi kilogramami.

Żelatyna spożywcza dostępna jest w formie proszku i listków
Żelatyna spożywcza dostępna jest w formie proszku i listków123RF/PICSEL

Żelatyna - co to jest?

Żelatyna to produkt pochodzenia zwierzęcego, więc nie znajduje zastosowania w dietach wegetariańskich. Żelatyna wytwarzana jest z kolagenu (zazwyczaj wieprzowego i wołowego), pozyskiwanego z kości, chrząstek, skóry, ścięgien, rogów i kopyt. Składniki te poddawane są złożonej obróbce, czego efektem jest żelatyna w proszku. W sklepach coraz częściej można trafić również na wygodną w użyciu żelatynę w listkach.

Czy żelatyna naprawdę jest zła i czym ją zastąpić?Interia.tv

Żelatyna na stawy: Zamiast suplementów

Bóle stawów dotknąć mogą każdego. Narażone są więc nie tylko osoby starsze i profesjonalni sportowcy. Przyjmowanie żelatyny, bogatej w dobroczynne aminokwasy, sprzyja odbudowywaniu i wzmacnianiu tkanki łącznej oraz niwelowaniu bolesnych dolegliwości, utrudniających poruszanie.

Stosowana jest żelatyna wieprzowa, wołowa i cielęca
Stosowana jest żelatyna wieprzowa, wołowa i cielęca123RF/PICSEL

Jak przygotować żelatynę do picia, by wykorzystać jej dobroczynne właściwości? Wieczorem rozpuść 3-4 łyżeczki żelatyny w ¼ szklanki zimnej wody. Miksturę spożywaj rano przed posiłkiem. Kilka kropel soku z cytryny lub odrobina miodu urozmaici jej smak. Spożywaj codziennie przez okres co najmniej czterech tygodni.

Maseczka z żelatyny na wągry

Jak usunąć wągry na nosie?
Jak usunąć wągry na nosie?123RF/PICSEL

Zanim wybierzesz się do drogerii po kolejny cudowny środek na niedoskonałości cery, skorzystaj z właściwości żelatyny. Pomoże pozbyć się problematycznych zaskórników. Najbardziej podstawową wersję maseczki przygotujesz, rozpuszczając 1 łyżeczkę żelatyny w 1 łyżeczce ciepłego mleka. Pozostaw ją na skórze 20-30 minut.

Żelatynę łączyć można także z wodą, miodem, sokiem z cytryny i zieloną herbatą. Domowe kosmetyki oczyszczają, odżywiają i rozjaśniają cerę.

Fryzura jak z żurnala, czyli żelatyna na włosy

W salonach fryzjerskich żelatyna znajduje zastosowanie przy zabiegu laminowania włosów, którego celem jest odżywienie oraz domykanie łusek włosów. W domu też możesz użyć jej do regenerującego rytuału. Połącz żelatynę z wodą, maską lub odżywką, której używasz na co dzień. Nakładaj na czyste i suche lub wilgotne włosy, zmyj po dwóch kwadransach.

Dla zdrowia paznokci

Zabieg z żelatyną na paznokcie wykonuj co trzy dni
Zabieg z żelatyną na paznokcie wykonuj co trzy dni123RF/PICSEL

Systematyczne moczenie paznokci w żelatynie rozpuszczonej w ciepłej wodzie zapobiegnie ich rozdwajaniu. Płytka paznokcia stanie się mocniejsza i nabierze blasku.

Żelatyna a odchudzanie

Popularne jest dodawanie żelatyny do bitej śmietany, lecz nie da się ukryć, że jest to przysmak, który nie sprzyja utracie kilogramów. Mimo wszystko spożywanie żelatyny w naturalnej formie to sposób na dostarczenie ciału porcji wartościowego białka. Zapewnia też uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć podjadania między posiłkami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas