Jak uniknąć rozstępów w trakcie odchudzania?

Każda dieta odchudzająca wymaga wyrzeczeń i sporego zaangażowania – przede wszystkim samodzielnego przygotowywania posiłków i obliczania ich kaloryczności. Największą motywacją jest wtedy wizja szczupłej sylwetki. Niestety, nawet najlepszy efekt odchudzania potrafią zepsuć rozstępy. Obwisła skóra na brzuchu, udach czy ramionach wygląda nieestetycznie i wiele osób doprowadza do rozpaczy. Podpowiadamy, jak schudnąć i jednocześnie zachować jędrną i elastyczną skórę, a także jak poradzić sobie z rozstępami.

Jak powstają rozstępy?
Jak powstają rozstępy? ©123RF/PICSEL

Czym są rozstępy i dlaczego powstają?

Przyczyny powstawania rozstępów
©123RF/PICSEL

Rozstępy to charakterystyczne kremowe prążki na skórze, które często powstają w trakcie odchudzania, a także podczas ciąży. Według badań zmaga się z nimi aż 70% kobiet, ale wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko płci żeńskiej. Obwisła skóra pojawia się także u 40% mężczyzn, tyle że panowie zazwyczaj nawet tego nie zauważają. Rozstępy powstają, gdy skóra zostaje nadmiernie rozciągnięta – zrywają się wtedy włókna kolagenowe, a naskórek staje się cieńszy i zwiotczały. Najczęściej "żłobienia” na skórze powstają w czasie nagłych wahań wagi (np. podczas odchudzania), w ciąży oraz w okresie dojrzewania, a także u kulturystów. Początkowo mają różowy lub lekko fioletowy kolor, z czasem stają się kremowe. U kobiet występują najczęściej na udach, brzuchu i piersiach, u mężczyzn na barkach i bicepsach.

Jak uniknąć rozstępów w trakcie odchudzania?

Jak uniknąć rozstępów?
©123RF/PICSEL

Najgorsze, co możemy zrobić dla skóry, to rozpocząć drastyczną dietę. Gwałtowna utrata masy ciała to prosty przepis na rozstępy – spalone komórki tłuszczowe zostawiają sporo przestrzeni pod skórą. A im więcej zrzuconych kilogramów, tym większe i głębsze rozstępy. Warto też pamiętać, że starszy organizm wytwarza mniej kolagenu, a skóra jest mniej elastyczna. Zdrowe tempo redukcji masy ciała to 0,5-1 kg na tydzień przy stosowaniu zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkie składniki odżywcze. Szczególnie istotne jest spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców. Są one bogatym źródłem antyoksydantów i witamin pozytywnie wpływających na skórę – wspierają procesy regeneracji komórek i biorą udział w produkcji kolagenu. W trakcie odchudzania nie wolno także zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu – trzeba spożywać przynajmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie, więcej w trakcie upałów i aktywności fizycznej. Najlepszą ochroną przed rozstępami jest także połączenie diety z treningiem. Ruch i ćwiczenia na poszczególne partie ciała przyspieszają metabolizm, pobudzają krążenie i dotleniają komórki. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Każdego dnia warto także zrobić masaż skóry (w połączeniu z peelingiem) w miejscach narażonych na rozstępy – najlepiej za pomocą specjalnej szczotki lub rolki do masażu.

Jak pozbyć się rozstępów?

Olejek arganowy
©123RF/PICSEL

Zdecydowanie łatwiejsze jest zapobieganie powstawaniu rozstępów niż walka z nimi. Jeśli jednak na skórze pojawiły się nieestetyczne blizny i wgłębienia, warto jak najszybciej się ich pozbyć lub znacznie zmniejszyć ich rozmiar. Oprócz diety bogatej w warzywa i owoce należy intensywnie nawilżać i uelastyczniać skórę za pomocą specjalnych kosmetyków zawierających związki krzemu, cynk, wyciąg z soi, a także witaminy A, C i E. Świetne efekty przynoszą również olejek arganowy i migdałowy. Najlepiej wcierać je po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana, ponieważ wtedy łatwiej wchłania substancje odżywcze. Ważny jest także codzienny peeling – na udach i pośladkach można go wykonywać szorstką rękawicą, na brzuchu czy piersiach bardziej miękką rękawicą frotte. Zbawienny wpływ na skórę ma także aktywność fizyczna, a szczególnie pływanie. Usuwanie blizn po rozstępach jest bardzo trudne za pomocą domowych sposobów. Dlatego gabinety kosmetyczne oferują szereg zabiegów, m.in. dermabrazję lub mezoterapię, a także peelingi chemiczne i laseroterapię.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas