Jak usunąć drzazgę?

Niewiele potrzeba, aby w skórę wbiła się drzazga. W większości przypadków można sobie z nią poradzić samemu, ale czasem wbije się tak, że bardzo trudno ją samodzielnie wyciągnąć. Drzazgi, nawet najmniejszej, nigdy nie wolno bagatelizować, bo jej obecność w ciele może doprowadzić do silnego stanu zapalnego, a nawet zakażenia. Jak usunąć drzazgę? Poznaj najlepsze sposoby!

Drzazga może wbić się w skórę nie tylko podczas pracy.
Drzazga może wbić się w skórę nie tylko podczas pracy.123RF/PICSEL

Usuń jak najszybciej!

Drzazgę, która wbiła się w skórę, należy niezwłocznie usunąć. Jeśli jej koniec wystaje, można wyciągnąć ją zdezynfekowaną pęsetą. W wypadku, gdy jest pod wierzchnimi warstwami skóry, można posłużyć się do tego celu igłą. Najlepiej wybrać jałową, którą można bez problemu kupić w aptece. Po zwykłą igłę krawiecką lepiej sięgnąć tylko w ostateczności i wyłącznie po uprzednim jej zdezynfekowaniu.

Jak usunąć drzazgę igłą? Za jej pomocą należy delikatnie odsunąć zewnętrzne powłoki skóry i później albo drzazgę podważyć, albo skorzystać z pęsety. 

Jeśli drzazga utkwiła głębiej, a nie chcemy posługiwać się igłą, można część ciała z drzazgą zamoczyć w wodzie, a następnie przesunąć ciało obce za pomocą pumeksu.

Drzazga nie chce wyjść!

Co zrobić w wypadku, gdy drzazga nie chce wyjść? Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, to można skorzystać z okładów - one ułatwią usunięcie ciała obcego ze skóry. Warto mieć na uwadze:

- maść ichtiolową
- pastę z sody oczyszczonej (niewielką ilość rozpuścić w kilku kroplach wody)
- papkę z chleba albo otrębów (trzeba je rozgotować)
- miód
- glinkę kosmetyczną.

Jak stosować okłady? Wystarczy odpowiedni surowiec przyłożyć do skóry z drzazgą, zabandażować lub zalepić plastrem i odczekać kilka godzin. Po tym czasie drzazga powinna wyjść ze skóry. Jeśli tak się nie dzieje, wtedy trzeba czynność powtórzyć.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Drzazga, choć niewielkich rozmiarów, może spowodować niemałe kłopoty! W takich sytuacjach lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Jeśli drzazga jest dużych rozmiarów i jej usunięcie bez przecięcia głębokich partii skóry niemożliwe jest jej usunięcie. Nie warto również radzić sobie samodzielnie, gdy drzazga tkwi głęboko pod postacią albo utknęła w oku.


Ranę, która powstała po usunięciu drzazgi należy niezwłocznie zdezynfekować. Jeśli jednak w jej miejscu pojawia się stan zapalny, opuchlizna lub wycieka z niej ropna wydzielina, to znak, że trzeba koniecznie udać się do lekarza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas