Jak właściwie dbać o stopy?

Na co dzień stosujemy kremy i maseczki do twarzy albo balsamy do ciała i rąk, a o pielęgnacji stóp przypominamy sobie zwykle - i to w dodatku w panice - gdy milowymi krokami zbliża się lato. Nieregularność stosowanych zabiegów, sprawia, że na ich efekty musimy bardzo długo czekać. Sposobów na pielęgnację stóp jest wiele, większość z nich jest stosunkowo tania i możliwa do wykonania w domu, a do tego nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jak często wykonywać peelingi stóp? Na czym polega mechaniczna pielęgnacja stóp? W jaki sposób pozbyć się skutecznie i w miarę bezboleśnie odcisków? Podpowiadamy.

Zdrowe stopy
Zdrowe stopy ©123RF/PICSEL
Domowy peeling z soli morskiejInteria DIY

Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć
©123RF/PICSEL

Metod na pielęgnację stóp jest całkiem sporo. Jak często je wykonywać?

- Peelingi powinno się robić nie częściej niż raz do dwóch w tygodniu, najlepiej po kąpieli. Kąpiel natomiast powinna odbywać się w letniej wodzie, gdyż zbyt gorąca może zaszkodzić.

- Pielęgnacja mechaniczna, za pomocą tarki do stóp, nie jest wskazana częściej niż raz na trzy tygodnie.

- Usuwanie odcisków domowymi metodami, takim jak plastry na odciski, jest skuteczne tylko w przypadku małych odcisków. W usunięciu tych większych pomóc nam może specjalista.

Właściwe obuwie

Właściwy dobór obuwia
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy mieć ładne i zadbane stopy, musimy pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia. Jakiego rodzaju butów najlepiej unikać? Przede wszystkim tych o bardzo wąskich przodach, szczególnie w okolicach palców. Może to powodować obtarcia, odciski albo nawet haluksy. Wystrzegać należy się także butów wykonanych z materiałów, które nie przepuszczają dobrze powietrza. Nadmierne zgrzanie prowadzi do pojawiania się pęcherzyków czy deformacji, które nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale podrażniają też skórę. Warto pamiętać też o odpowiednim usztywnieniu pięty. Butów, w których noga nie trzyma się dobrze, trzeba unikać. Najlepiej zainwestować w porządne obuwie z dobrego materiału (przykładowo ze skóry, która dopasuje się do naszej stopy), a na pewno oszczędzimy sobie kilku problemów. Gdy dobierzemy już odpowiednie buty, nie zapominajmy o skarpetkach. Powinny one dobrze leżeć, nie zsuwać się z nogi, nie uciskać oraz być wygodne.

Jakie metody stosować?

Zadbane stopy
©123RF/PICSEL

Jedną z popularniejszych metod są peelingi. Stosowane w odpowiedni sposób, czyli jeden/ dwa razy w tygodniu; pozwalają usunąć martwy naskórek, wygładzić skórę, zredukować powstawanie odcisków i poprawić krążenie. Po nich jest idealny moment, aby użyć kremu, bądź maści nawilżającej; najlepiej takiej z zawartością mocznika - szczególnie, gdy dodatkowo mamy problem z suchymi, pękającymi piętami. Jest to bardzo cenny składnik stosowany w pielęgnacji stóp. Pomaga on w złuszczeniu zrogowaciałego naskórka. Maści najlepiej kupować w aptece, aby mieć pewność, że dobierzemy produkt z atestem i dostosowany do naszych potrzeb. Krem nakładamy na skórę stóp raz-dwa dziennie.

Pielęgnacja mechaniczna

Pielęgnacja stóp
©123RF/PICSEL

Skuteczną metodą jest pielęgnacja mechaniczna. Dużą popularnością cieszy się pumeks, ale jego powinniśmy raczej unikać. Dlaczego? Jest on zdecydowanie najmniej delikatny, przez co najłatwiej jest nim zrobić sobie krzywdę i osiągnąć cel odwrotny do zamierzonego. Rany, które może powodować, mogą prowadzić do powstawania jeszcze większej ilości twardego naskórka. Dodatkowo na pumeksie, ze względu na jego strukturę, mogą gromadzić się bakterie. Specjaliści radzą więc, aby zastąpić go odpowiednim pilnikiem. Z pielęgnacją mechaniczną nie należy przesadzać i stosować nie częściej niż raz na trzy tygodnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas