Jak wyglądać młodo w wieku 50 lat? Trzymaj się kilku zasad
Utrata elastyczności, zmarszczki, opadające rysy i przebarwienia to naturalne oznaki starzenia się skóry. Chociaż sam proces starzenia rozpoczyna się znacznie wcześniej, to przybiera na sile po pięćdziesiątym roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go spowolnić, aby dłużej cieszyć się piękną cerą i młodszym wyglądem. Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach dla skóry dojrzałej i jakie zabiegi dla tego typu cery oferują gabinety kosmetyczne?
Spis treści:
Problemy ze skórą po 50 roku życia
Cera po 50. roku życia wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Staje się bowiem coraz cieńsza, traci jędrność i elastyczność oraz jest dużo bardziej wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak stres czy promieniowanie UV. Chociaż starzenie się skóry rozpoczyna się jeszcze przed menopauzą, to w trakcie jej trwania i po zakończeniu proces ten się nasila. Dzieje się tak z powodu niedoborów estrogenu i progesteronu, które wpływają negatywnie na stan skóry, tkanki podskórnej i kostnej. Po 50. roku życia spada również produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które odpowiadają za jędrność i nawilżenie naszej cery.
Najczęstszymi problemami w przypadku cery dojrzałej są:
- suchość i wiotkość
- utrata jędrności
- zmarszczki
- poszarzały koloryt
- przebarwienia
- niedoskonałości
- popękane naczynka
Procesu starzenia się skóry nie możemy zatrzymać. Możemy go jednak spowolnić dzięki dostępnym na rynku kosmetykom i zabiegom oferowanym przez gabinety kosmetyczne.
Jak poprawić wygląd twarzy po 50 roku życia?
Pamiętajmy również, że to, jaki efekt uzyskamy po jednym zabiegu, jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od stanu naszej skóry. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie serii zabiegów dla uzyskania widocznych rezultatów.
Najskuteczniejsze zabiegi na twarz po 50-tce
Oferta zabiegów skierowana do posiadaczek cery dojrzałej jest bardzo szeroka. Największą popularnością cieszy się jednak:
- kwas hialuronowy - to szybki i nieinwazyjny sposób na wypełnienie drobnych zmarszczek. Zabieg stymuluje wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu poprawia się owal twarzy. Można nim również skorygować kształt nosa czy ust. Preparat podawany jest w konkretne punkty na twarz (może być też stosowany na szyję lub dekolt) i daje natychmiastowy efekt liftingu
- botoks - to zdecydowanie najpopularniejszy zabieg odmładzający. Toksynę botulinową, podobnie jak kwas hialuronowy, wstrzykuje się w wyznaczone miejsce, a następująca po tym relaksacja mięśni pozwala pozbyć się zarówno drobnych jak i głębokich zmarszczek. Zabieg polecany jest osobom, które zmagają się ze zmarszczkami na czole, wokół oczu, nosa, okolic ust i pomiędzy brwiami
- mezoterapia igłowa - czyli wprowadzanie w głąb skóry indywidualnie dobranych koktajli zawierających w składzie wysokie stężenia substancji aktywnych. Zabieg pobudza skórę, stymuluje włókna kolagenowe, pomaga likwidować zmarszczki i przebarwienia.
- mezoterapia mikroigłowa - tzw. “wampirzy lifting", podczas którego wprowadza się pod skórę osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta. Osocze jest bogate w czynniki wzrostu, dzięki czemu przyspiesza regenerację, wzmacnia kondycję skóry, zwiększa jej napięcie i redukuje zmarszczki
- laseroterapia - fotoodmładzanie to jedna z najskuteczniejszych metod poprawiających wygląd cery. Laser pobudza tkanki, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Efektem tego jest wyraźne spłycenie zmarszczek, wygładzenie i ujędrnienie skóry oraz redukcja przebarwień
- stymulatory tkankowe - jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów, który pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu zmarszczki, bruzdy i nierówności zostają wygładzone oraz poprawia się kontur twarzy. Jaki stymulator po 50 roku życie będzie najlepszy? W przypadku cery dojrzałej specjaliści polecają stymulatory z hydroksyapatytem wapnia lub kwasem polimlekowym. Dają one natychmiastowy efekt, który utrzymuje się nawet do dwóch lat
Przeczytaj także: Niezawodne triki na opadającą powiekę. Nie tylko makijaż poradzi sobie z tym problemem
Jak wyglądać młodo w wieku 50 lat?
Bez wątpienia profesjonalne zabiegi przynoszą najszybsze i najbardziej widoczne rezultaty w walce z upływającym czasem i starzeniem się skóry. Nie są jednak jedynym sposobem na odzyskanie i zachowanie młodego wyglądu. O stan naszej cery możemy zadbać również w domu. Firmy kosmetyczne oferują nam ogromny wybór kosmetyków przeciwstarzeniowych, które przy regularnym stosowaniu również mogą przynieść zadowalające efekty. Dla cery dojrzałej najlepiej sprawdzą się kremy i sera z bogatym składem i dużą ilością składników przeciwzmarszczkowych, odżywiających, nawilżających oraz zwalczających wolne rodniki. Warto więc wybierać produkty zawierające retinol, witaminę E i C, lipidy, kwas hialuronowy, a także w przypadku kosmetyków na dzień - filtry UVA i UVB.
Co jeszcze pomoże nam zachować młody wygląd?
Żadne zabiegi ani kosmetyki nie dadzą oczekiwanych rezultatów jeśli nie zadbamy również o to, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Odpowiednia dieta po pięćdziesiątce ma ogromny wpływ na stan naszej cery. Po pięćdziesiątym roku życia szczególnie istotne jest, aby znalazły się w niej:
- wysokiej jakości białko (chude mięso, ryby)
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, orzechy, oleje)
- przeciwutleniacze (pomidory, szpinak, aronia, borówki)
- witamina C (cytrusy, natka pietruszki, papryka, porzeczki)
Pamiętać również należy o nawadnianiu organizmu, rezygnacji z używek, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się nie tylko piękną cerą, ale i dobrym samopoczuciem.