Niezawodne triki na opadającą powiekę. Nie tylko makijaż poradzi sobie z tym problemem
Opadające powieki to problem, który często dotyka osoby w różnym wieku. Błędnie przyjęło się bowiem uważać, że dotyczy on jedynie osób po czterdziestym roku życia i jest spowodowany starzeniem się skóry. Czy można podnieść opadające powieki bez operacji? Czy domowy sposób z wykorzystaniem łyżeczki jest skuteczny?
Spis treści:
Przyczyny powstawania opadającej powieki
Opadające powieki to jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry i utraty przez nią jędrności. Często jednak problem ten jest związany z uwarunkowaniami genetycznymi lub chorobami, takimi jak uszkodzenie nerwu okoruchowego, porażenia mięśni, a nawet cukrzycy. Nie jest to więc problem, który ma określone ramy wiekowe lub dotyczy tylko określonej płci.
Opadające powieki mogą być również spowodowane przez:
- częste pocieranie powiek,
- niedostateczną higienę oczu,
- długotrwały stres,
- niedostateczna ilość snu,
- noszenie niewłaściwie dobranych soczewek,
- nienoszenie okularów z filtrem UV w czasie słonecznych dni.
Opadające powieki to nierzadko również powikłanie po różnych zabiegach wykonywanych w okolicy oka, np. usuwania zaćmy czy jaskry, a także zabiegów estetycznych mających spłycać zmarszczki. Bez względu jednak na przyczynę powstania, opadające powieki są często źródłem sporych kompleksów. Sprawiają bowiem, że spojrzenie wygląda na smutne, a cała twarz na dużo starszą niż w rzeczywistości.
Jak poradzić sobie z tym problemem?
- Makijaż
Najprostszym i najszybszym sposobem na skorygowanie opadającej powieki jest makijaż. Oczywiście nie likwiduje on problemu, ale jest go w stanie wizualnie zatuszować. Dzięki odpowiedniemu nałożeniu cieni jesteśmy w stanie optycznie otworzyć oko i sprawić, że twarz zyska świeży i młodszy wygląd. Nawet jeśli na co dzień się nie malujemy, to możemy wykorzystać ten sposób na wyjątkowe okazje, szczególnie te, na których będziemy często fotografowani.
Aby optycznie powiększyć oko, nałóż najjaśniejszy cień w wewnętrznym kąciku oka, a ciemniejszym zaznacz jedynie jego zewnętrzną część. Dla podkreślenia efektu "otwartego oka" można też zastosować trik z nałożeniem niewielkiej ilości rozświetlacza bezpośrednio w wewnętrznym kąciku oka oraz pod łukiem brwiowym, dzięki czemu wyda się ono większe.
Jeśli nasze makijażowe umiejętności są nieco bardziej zaawansowane, możemy również skorygować opadającą powiekę, przyklejając w zewnętrznym kąciku oka kilka kępek sztucznych rzęs. Wybierzmy takie, które będą nieco dłuższe od naszych naturalnych rzęs, dzięki czemu zewnętrzny kącik oka wyda się bardziej uniesiony.
- Taping
Taping cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób z problemem opadającej powieki, ale również tych, które interesują się jogą twarzy oraz jej odmładzaniem bez stosowania inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Taping polega na przyklejaniu na twarz taśm kinezjologicznych. Część z nas kojarzy je głównie z zastosowania w fizjoterapii jako jeden ze sposobów walki z bólem czy przyspieszenia rekonwalescencji po przebytym urazie. Obecnie taśmy stosuje się również w celach kosmetycznych, w tym do niwelowania problemu opadającej powieki. Naklejone prawidłowo tejpy unoszą skórę powiek i "otwierają" oczy. Ponadto wzmacniają układ krwionośny i limfatyczny oraz poprawiają kondycję skóry.
Ćwiczenia na opadające powieki
Zobacz również:
Sposobem na opadające powieki są również regularne i systematyczne ćwiczenia. Możemy je wykonywać wieczorem podczas naszej rutynowej pielęgnacji twarzy. Pierwsze ćwiczenie polega na szerokim otwieraniu oczu przez kilkanaście sekund przy jednoczesnym unikaniu marszczenia czoła. Najlepiej powtórzyć je 15-20 razy każdego dnia.
Drugim popularnym ćwiczeniem na opadające powieki jest naciąganie skóry tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. Skórę naciągamy delikatnie do momentu, aż nasze oczy będą wyglądały na skośne i przytrzymujemy ją przez 5-6 sekund.
Trik z łyżeczką na opadającą powiekę
Niezwykle popularnym ostatnio sposobem na opadające powieki jest trik z łyżeczką, który bije rekordy popularności w mediach społecznościowych. Polega na wykonaniu delikatnego podciągania skory za pomocą łyżeczki do herbaty, efektem czego ma być zniwelowanie opadającej powieki i podniesienie łuku brwiowego. Jak wykonać ten trik?
- Weź łyżeczkę i przyłóż ją wklęsłą stroną pomiędzy zewnętrznym kącikiem oka a brwią, czyli tam, gdzie występuje nadmiar skóry przy opadającej powiece.
- Naciągnij skórę ku górze i przytrzymaj 5 sekund.
- Następnie przyłóż łyżeczkę w miejscu, gdzie twoja brew ma najwyższy punkt i ponownie delikatnie naciągnij skórę ku górze, przytrzymując ją przez 5 sekund.
- Ten sam krok powtórz, przykładając łyżeczkę w miejscu, gdzie zaczyna się twoja brew.
- Na koniec za pomocą wskazującego, środkowego i serdecznego palca unieś i przytrzymaj całą brew przez 5 sekund.
Kremy na problem z opadającymi powiekami
Ważną rolę w korekcji opadającej powieki odgrywa systematyczne stosowanie kremów. Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, podatna na upływ czasu, stres, działanie czynników zewnętrznych, dlatego stosowanie kremów pod i w okolice oka jest tak ważne.
W przypadku opadającej powieki najlepiej sprawdzą się kremy nawilżające i odżywiające o działaniu liftingującym, które napną i ujędrnią skórę oraz pobudzą produkcję kolagenu. Aplikację kosmetyku najlepiej rozpocząć od wewnętrznego kącika oka, a następnie kierować się w stronę jego zewnętrznej części i do góry.
Okłady - domowy sposób na opadające powieki
Popularnymi domowymi sposobami na opadające powieki są okłady z ogórka lub torebek herbaty. Plasterki ogórka lub torebki po zaparzonej herbacie, najlepiej zielonej lub rumianku, wkładamy do lodówki. Schłodzone kładziemy na zamknięte powieki na około 15-20 minut. Takie okłady nie dają oczywiście trwałych efektów, ale sprawdzą się przed ważnym wyjściem lub rano, kiedy nasze powieki są szczególnie opuchnięte.