Jak wykorzystać ogórecznika w pielęgnacji cery?
Masz problem z wypryskami, trądzikiem różowatym, mało estetycznymi pajączkami, nadmiernie wypadającymi włosami albo po prostu kondycja twojej skóry pozostawia wiele do życzenia i wymaga gruntownej regeneracji? Sięgnij po naturalne preparaty sporządzane na bazie ogórecznika. Nie bez przyczyny działanie tej cennej rośliny często zestawiane jest ze zdolnościami skrzypu polnego. Ogórecznik pomoże ci w szybkim czasie przywrócić cerze elastyczność, ułatwi walkę z pajączkami i wspomoże leczenie trądziku. Sprawdź, jak najlepiej go wykorzystać.
Ogórecznik lekarski: Kilka słów o roślinie
Ogórecznik lekarski należy do rodziny roślin szorstkolistnych (ogórecznikowatych) i zwykle osiąga do 60 centymetrów wysokości. Jego znakiem rozpoznawczym są pomarszczone liście i duże, przypominające gwiazdy, fioletowo-niebieskie kwiaty pokryte szorstkimi włosami. Do celów leczniczych wykorzystywane są liście, kwiaty oraz olej pozyskiwany z nasion.
Dlaczego ogórecznik lekarski leczy?
Ogórecznik lekarski swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne zawdzięcza przede wszystkim zawartym w nim substancjom śluzowym - boragoglandynie, saponinom, żywicom, olejkom eterycznym - oraz minerałom i witaminom, takim jak wapń, potas i witamina C czy kwasom tłuszczowym omega-3 i omega-6. Wpływa zbawiennie na naszą skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz immunologiczny.
Jak ogórecznik lekarski działa na naszą skórę?
* Olejek z ogórecznika lekarskiego niweluje objawy i skutki uporczywych dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, czy egzema;
* Wspomaga leczenie atopowego i łojotokowego zapalenia skóry;
* Pomaga eliminować czyraki i wypryski,
* Hamuje wypadanie włosów i zwalcza łamliwość paznokci,
* Ułatwia zwalczanie pajączków,
* Doskonale regeneruje skórę - przywraca jej elastyczność i jędrność.
Jak zrobić tonik na bazie ogórecznika?
Na bazie leczniczego ogórecznika można przyrządzić tonik do przemywania twarzy, który wykorzystamy do zniwelowania skutków stanów zapalnych skóry lub po prostu w codziennej pielęgnacji.
Potrzebne składniki:
* 3 łyżki suszonego ogórecznika
* łyżka suszonego tymianku
* 200 ml wody destylowanej lub przegotowanej
Sposób przygotowania:
Ziele ogórecznika umieść w szklance i zalej gorącą, przegotowaną wodą lub chłodną destylowaną. Napar przykryj spodeczkiem i odstaw na noc. Rano przecedź zawartość szklanki przez sitko, płyn przelej do szklanej buteleczki z ciemnego szkła. Gotowy tonik przechowuj w lodówce. Przemywaj nim skórę, zwłaszcza jeśli walczysz ze stanami zapalnymi, co najmniej dwa razy dziennie. Kuracja powinna trwać co najmniej tydzień.
Jak zrobić macerat na bazie ogórecznika?
Na bazie ogórecznika lekarskiego możesz też przygotować macerat, który wesprze codzienną pielęgnację skóry; zwłaszcza tej skłonnej do wyprysków, podrażnień i pękających naczynek.
Potrzebne składniki:
* 1/2 szklanki świeżych kwiatów ogórecznika
* 3/4 szklanki nierafinowanego oleju lnianego lub rzepakowego
Sposób przygotowania:
Kwiaty ogórecznika oczyść, odsącz i umieść w szklanym naczyniu. Ugnieć je widelcem i zalej olejem. Zamknij naczynie i odstaw na co najmniej dziesięć dni w ciemne i chłodne miejsce. Raz dziennie potrząsaj naczyniem. Po tym czasie zawartość butelki przecedź.
Jak stosować macerat?
Odrobinę olejku rozsmaruj w palcach i nałóż na wilgotną skórę twarzy. Stosuj dwa razy dziennie.