Jak wyrwać dziecku zęba?

Już nasze babcie często powtarzały, że z zębami są zawsze problemy - i to od urodzenia… I miały całkowitą rację. Nie ma wśród nas osoby, która uniknęłaby wizyty u dentysty lub takiej, której nie dokuczałby kiedyś ból zęba. A każdy, kto jest rodzicem, doskonale wie, z czym wiąże się wyrzynanie ząbków u niemowlaków. Problemy pojawiają się również wtedy, gdy zaczynają wypadać zęby mleczne. Jak przynieść dziecku ulgę i przyspieszyć usunięcie rozchwianego ząbka? O których zasadach zawsze warto pamiętać? Jakich metod unikać? Podpowiadamy.

Zęby mleczne nie są wieczne
Zęby mleczne nie są wieczne ©123RF/PICSEL
Skuteczne domowe sposoby na bielsze zębyInteria DIY

Zęby mleczne nie są wieczne

Zęby mleczne nie są wieczne
©123RF/PICSEL

W tym prostym zdaniu ukryte jest całe sedno sprawy. Wypadanie ząbków jest naturalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć. Zaczyna się w okolicach 5-6 roku życia i może trwać nawet kilka lat. Często proces przebiega względnie bezboleśnie i dzieciaki radzą sobie same. Bywa jednak tak, że pomoc rodziców okazuje się niezbędna, gdyż chwiejący się ząb jest źródłem bólu, z którym maluch sobie nie radzi. Jak w takiej sytuacji najlepiej postąpić?

Rozruszanie zęba

Namów pociechę, żeby po prostu "rozruszało" ząbka językiem. Może to robić w zasadzie w każdej chwili - gdy ogląda telewizor, jedzie samochodem, czy spaceruje. Bardzo pomocna może okazać się także szczoteczka do zębów. Ruchy wykonywane podczas codziennej higieny jamy ustnej również przyspieszą wypadnięcie ząbka.

Wizyta u dentysty

Pomoże marchew lub jabłko
©123RF/PICSEL

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wizyta u dentysty, który profesjonalnie usunie zęba i dokładnie sprawdzi stan całego uzębienia. Wybierając ten sposób oszczędzimy też dziecku dodatkowego bólu, zwłaszcza gdyby okazało się, że niezbędne jest leczenie lub gdy należałoby usunąć ząb stały. Stomatolog z pewnością dobierze odpowiedni środek i cały zabieg nie będzie dla pociechy traumatycznym przeżyciem.

Jeśli jednak z pewnych powodów wizyta w gabinecie dentystycznym jest niemożliwa, albo gdy zwyczajnie nie jest konieczna, rozważ możliwość usunięcia zęba w domu.

Usunięcie zęba w domu

Upewnij się, jak mocno ząb jest osadzony w tkance. Poproś dziecko, aby szeroko otworzyło usta i chwyć palcami ząb. Lekko nim poruszaj - raz w lewo, raz w prawo. Jeśli okaże się, że ząb mocno się rusza, wystarczy, że obejmiesz go palcami i mocno pociągniesz. Dziecko nawet się nie zorientuje, co się stało i domowy zabieg przebiegnie bezboleśnie.

Chrupka marchewka lub jabłko

Na tym możliwości się jednak nie kończą. Wypadnięcie ząbka przyspieszy również ... chrupka marchewka lub jabłko, albo inne wybrane twarde warzywo czy owoc. Już po kilku gryzach problem naszej pociechy może okazać się melodią przeszłości. W tym celu można także wykorzystać kanapki z twardą skórką.

Ryzykowna metoda z nitką

Zawsze doradzi dentysta
©123RF/PICSEL

Niejeden rodzic doskonale pamięta, że w czasach jego dzieciństwa stosowana była także inna metoda na wyrwanie zęba, czyli usuwanie go za pomocą nitki. Mocno obowiązywało się nią zęba, a następnie dynamicznie pociągało. Wariant drugi zakładał, że częścią nitki obowiązywało się zęba, a drugi jej koniec przywiązywało do klamki. Na koniec energicznie otwierało się drzwi. Ta ryzykowna metoda nie jest jednak przez nas zalecana. Zwłaszcza, że w tym przypadku mogą ucierpieć nasze dzieciaki.

Dbaj o higienę

Podczas domowych zabiegów nie wolno zapominać o przestrzeganiu kluczowych zasad higieny. Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek czynności, starannie umyj ręce i stosuj gazę albo waciki kosmetyczne. Pod żadnym pozorem nie dotykaj miejsc po usuniętych ząbkach w jamie ustnej dziecka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas