Jak wzmocnić barierę hydrolipidową skóry?

Niskie temperatury, wiatr na zewnątrz, suche i gorące powietrze w pomieszczeniach, smog, promieniowanie UV, ale także nieodpowiednia pielęgnacja to czynniki, które mogą osłabić płaszcz hydrolipidowy skóry. Co zrobić, aby przywrócić skórze równowagę i skutecznie odbudować naruszoną barierę?

Sucha skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji i łączenia składników
Sucha skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji i łączenia składników123RF/PICSEL

Naturalny płaszcz hydrolipidowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Tworząc barierę okluzyjną hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie tkanek. Warstwa ochronna odpowiada również za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania - dotyczy to zarówno substancji dobroczynnych dla skóry, jak i szkodliwych - w tym przypadku bariera hydrolipidowa chroni przed ich wnikaniem do organizmu. Jeśli jednak chroniąca skórę warstwa ochronna ulegnie osłabieniu, priorytetem pielęgnacji staje się jej odbudowa.

Unikaj drażniących składników w kosmetykach oczyszczających i tonizujących

Kosmetyki, które odtłuszczają skórę, np. mydła, czy toniki na bazie alkoholu, mogą osłabiać warstwę hydrolipidową dodatkowo przesuszając twoją skórę. Szukaj delikatnych preparatów, które zawierają w swoim składzie emolienty. Ich zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry.

Zrezygnuj z gorącej kąpieli

Bardzo gorąca kąpiel lub prysznic wymyje lipidy i ceramidy z warstwy rogowej skóry, pogłębiając jej przesuszenie. Pamiętaj również, niezależnie od tego jak bardzo się spieszysz musisz dokładnie zmyć z siebie wszystkie kosmetyki, których używałaś. Pozostawienie ich na skórze może podrażnić skórę i przyczynić się do jej dalszego przesuszenia.

Skóra na nogach wysusza się z reguły najszybciej
Skóra na nogach wysusza się z reguły najszybciej123RF/PICSEL
Suchą skórę też należy złuszczać, ale trzeba dobrać odpowiednie, delikatne produkty
Suchą skórę też należy złuszczać, ale trzeba dobrać odpowiednie, delikatne produkty123RF/PICSEL

Dobierz odpowiedni peeling

Złuszczanie martwych komórek naskórka to niezbędny element pielęgnacji, jednak zbyt mocny peeling lub zbyt często stosowany może uszkodzić naturalny płaszcz lipidowy, osłabiając jego funkcje ochronne. W przypadku suchej cery wybierz peeling enzymatyczny, a do ciała zastosuj delikatny peeling zawierający naturalne oleje, które uporają się z łuszczącą się skórą, a dodatkowo wzmocnią barierę hydrolipidową naskórka. Ochronny płaszcz lipidowy suchej skóry wzmocnią m.in. olej kokosowy czy arganowy, znajdziesz je np. w peelingu kokosowym Sweet Coco marki BodyBoom.

Nawilżaj i zadbaj o poziom lipidów w skórze

W przypadku skóry suchej możesz pozwolić sobie na kremy, serum i balsamy o bogatszej formule. Szukaj kosmetyków zawierających składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, kolagenu, gliceryny lub mocznika. Aby jednak składniki te działały jak trzeba i mogły związać wodę musisz nałożyć kosmetyk na zwilżoną skórę, np. aplikując w pierwszej kolejności hydrolat czy wodę termalną, a dopiero potem krem czy balsam.

W innym przypadku doprowadzisz do związania wody, ale pochodzącej z warstwy naskórkowej, co jedynie pogłębi odwodnienie. Samo nawilżenie nie odbuduje jednak warstwy lipidowej, dlatego do kuracji muszą dołączyć kosmetyki bogate w substancje tłuszczowe, odżywcze i witaminy. Skóra sucha i odwodniona potrzebuje łączenia składników - tylko wtedy możesz liczyć na uzupełnienie poziomu lipidów w skórze i odbudowę bariery hydrolipidowej.

Jedzenie jak kosmetykNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas