Reklama

Reklama

Jak wzmocnić barierę hydrolipidową skóry?

Niskie temperatury, wiatr na zewnątrz, suche i gorące powietrze w pomieszczeniach, smog, promieniowanie UV, ale także nieodpowiednia pielęgnacja to czynniki, które mogą osłabić płaszcz hydrolipidowy skóry. Co zrobić, aby przywrócić skórze równowagę i skutecznie odbudować naruszoną barierę?

Naturalny płaszcz hydrolipidowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Tworząc barierę okluzyjną hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie tkanek. Warstwa ochronna odpowiada również za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania - dotyczy to zarówno substancji dobroczynnych dla skóry, jak i szkodliwych - w tym przypadku bariera hydrolipidowa chroni przed ich wnikaniem do organizmu. Jeśli jednak chroniąca skórę warstwa ochronna ulegnie osłabieniu, priorytetem pielęgnacji staje się jej odbudowa.

Reklama

Unikaj drażniących składników w kosmetykach oczyszczających i tonizujących

Kosmetyki, które odtłuszczają skórę, np. mydła, czy toniki na bazie alkoholu, mogą osłabiać warstwę hydrolipidową dodatkowo przesuszając twoją skórę. Szukaj delikatnych preparatów, które zawierają w swoim składzie emolienty. Ich zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry.

Zrezygnuj z gorącej kąpieli

Bardzo gorąca kąpiel lub prysznic wymyje lipidy i ceramidy z warstwy rogowej skóry, pogłębiając jej przesuszenie. Pamiętaj również, niezależnie od tego jak bardzo się spieszysz musisz dokładnie zmyć z siebie wszystkie kosmetyki, których używałaś. Pozostawienie ich na skórze może podrażnić skórę i przyczynić się do jej dalszego przesuszenia.

Dowiedz się więcej na temat: skóra | nawilżanie | pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje