Jak zastosować sól? Najciekawsze i zaskakujące propozycje
O właściwościach soli napisano wiele. Używana w nadmiarze może poważnie zaszkodzić - stąd niechlubne określenie "biała śmierć". Przez wielu jednak uznawana jest za niezastąpioną podczas przyrządzania codziennych potraw - przede wszystkim z powodu niskiej ceny, ale i walorów smakowych. Mimo szkodliwych właściwości sól może pomóc nam na wiele innych sposobów. Jakich? W tym artykule przeczytasz o najciekawszych i zaskakujących zastosowaniach soli.
Sól do prania
Kolory ubrań dłużej zachowają swoją intensywność, jeśli przed ostatnim płukaniem w pralce doda się łyżkę soli. Ponadto ma funkcję wybielającą – stąd można ją wykorzystać do prania białych rzeczy. Sól z dodatkiem wody, pozwoli pozbyć się nieestetycznych zacieków z antyperspirantu – wystarczy nałożyć papkę na plamę, a po kilku minutach spłukać i wrzucić do pralki. Żeby firanki ładniej się układały, warto po praniu namoczyć je na chwilę w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Trudne do wywabienia plamy z krwi łatwiej znikną, jeśli zabrudzoną tkaninę namoczy się w zimnej wodzie z dodatkiem soli, a później wypierze się za pomocą detergentu.
Sól do gotowania
Wiadomo, że sól jest niezbędna podczas przyrządzania posiłków, jednak można ją zastosować do pewnych trików. Przygotowując parówki albo jajka, warto dodać odrobinę soli do garnka z wrzącą wodą – sprawi to, że po ugotowaniu nie popękają. Gotowanie w słonej wodzie pomoże również przy obieraniu jajek: skorupka bez problemu odejdzie i będą idealnie gładkie. Piekąc ciasto, w przepisie często wymaga się ubicia białek, należy dodać do nich szczyptę soli – to sprawi, że przygotuje się je szybciej. Chcąc sprawić, żeby tępe noże łatwiej się ostrzyły, wystarczy namoczyć je w słonej wodzie na pół godziny wcześniej.
Sól w łazience
Popularną sól można wykorzystać do czyszczenia armatury. Wystarczy przygotować papkę z czterech łyżek soli i odrobiny soku z cytryny, nanieść na zabrudzone powierzchnie i polerować. Efekt cię zaskoczy. Raz na zawsze uda się pozbyć wilgoci, tworząc naturalny pochłaniacz – wystarczy sól owinąć w gazę i rozłożyć ją w newralgicznych miejscach: kiedy się zacznie rozpuszczać, trzeba wymienić na nową.
Sól w ogrodzie
Często w przydomowym ogródku pojawia się kolonia mrówek, którą trzeba wytępić. Wystarczy w miejscach, gdzie najczęściej się je spotyka, rozsypać odrobinę soli – będą je omijać szerokim łukiem. Ścieżka ułożona z kostki brukowej jest praktyczną ozdobą, kiedy jednak szpeci ją trawa, wystarczy posypać odpowiednie miejsce solą, a przebijające rośliny będą tylko wspomnieniem.
Sól do czyszczenia
Żelazko odzyska swój dawny blask, jeśli na kartkę papieru rozsypie się sól i rozgrzanym przeprasuje się kartkę: wszystkie zabrudzenia natychmiast znikną. Nie raz zdarza się, że podczas pieczenia coś wykipi na dno piekarnika – żeby nie przerywać pieczenia i uniknąć swądu spalenizny, wystarczy to miejsce posypać solą.
Przypalony garnek niekoniecznie musi zostać spisany na straty: wystarczy zalać go odrobiną wody z solą i zostawić go na noc. Rano należy zawartość zagotować, a później umyć jak zwykle – będzie jak nowy. Jeśli dywan dobre czasy ma już za sobą, można zafundować mu czyszczenie solą. Wystarczy wieczorem rozsypać ją na całej powierzchni, a rano zebrać nadmiar za pomocą szczotki i porządnie go odkurzyć.
Sól jako kosmetyk
Sól działa antyseptycznie. Stosowana już od dawna płukanka, pozwoli pozbyć się różnych dolegliwości w jamie ustnej – dzięki niej zniweluje się nieświeży oddech, zniknie stan zapalny i poprawi się kondycja dziąseł. Płukane słoną wodą bolące gardło szybciej dojdzie do sprawnej kondycji. Sól można wykorzystać jako peeling do ciała – wcierany usuwa martwy naskórek. Dodając ulubiony olejek eteryczny, uzyska się efekt domowego spa. Jeśli po krojeniu cebuli lub czosnku ręce nieprzyjemnie pachną, przed umyciem rąk trzeba wetrzeć w nie odrobinę soli.