Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Sprawdzone sposoby

Rozpoczął się sezon na opalanie, a temperatury rosną z dnia na dzień. Gdy nie zabezpieczymy skóry w odpowiedni sposób, możemy ją uszkodzić. Lepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć, ale co w przypadku, gdy "spaliliśmy" skórę na słońcu? Podpowiadamy sprawdzone sposoby łagodzenia oparzeń słonecznych.

article cover
©123RF/PICSEL

Stosuj kosmetyki łagodzące oparzenia

©123RF/PICSEL

Gdy przypiekliśmy skórę na słońcu, warto zrezygnować z mycia jej mydłem lub żelami o ostrym zapachu. Mogą ją podrażnić i utrudnić gojenie się poparzeń. Wybierajmy zatem kosmetyki delikatne, naturalne, a najlepiej przeznaczone do skóry wrażliwej i suchej. Dzięki temu szybciej się ona zagoi i wróci do zdrowia. Do kąpieli warto stosować letnią wodę. Gorąca z pewnością nasili ból oraz pieczenie skóry.

Aloes

©123RF/PICSEL

Aloes ma działanie łagodzące i antybakteryjne. Doskonale nadaje się do opatrywania ran oraz oparzeń. Najlepiej sprawdzi się żel aloesowy, który kupimy w drogeriach i aptekach. Należy nałożyć jego niewielką ilość na skórę i obłożyć zwilżonym w wodzie ręcznikiem.

Białko jaja kurzego

Na oparzenia słoneczne pomoże również okład z białka kurzego. Jak go stosować? Ubijamy białko na sztywną pianę i nakładamy je na obolałe i poparzone miejsca.

Ogórek na opaloną skórę twarzy

Jeśli słońce przypiekło naszą skórę na twarzy, obłóżmy ją plastrami zielonego ogórka. Złagodzi pieczenie i nawilży skórę.

Okład z ziemniaków

Dobroczynny wpływ na skórę mają również ziemniaki. Rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt skóry, a także łagodzą pieczenie. Najlepiej zetrzeć je na papkę i położyć na opalonej skórze.

Stosuj zimne okłady na skórę

©123RF/PICSEL

Pieczenie skóry ukoją również okłady z lodu lub ręcznika namoczonego w zimnej wodzie. Należy robić je kilka razy dziennie. Gdy ból i pieczenie będą mijać, można zmniejszyć częstotliwość okładów.

Dużo pij i jedz orzeźwiające produkty

Gdy dokuczają nam oparzenia słoneczne, nie powinniśmy zapominać o regularnym piciu wody. Nasza skóra będzie wówczas lepiej funkcjonowała.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas