Jak zmniejszyć nieprzyjemny zapach potu?
Pocenie się jest procesem naturalnym a sam pot jest bezzapachowy. To bakterie znajdujące się na naszej skórze nadają mu charakterystycznego zapachu. Sprawia on, że czujemy się niekomfortowo w pracy, w domu czy na ulicy. Mimo iż spocona skóra staje się tłusta, po wyparowaniu potu odczuwamy efekt schłodzenia. Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących radzenia sobie z potem.
Zmyj pot pod prysznicem
Charakterystyczny zapach potu powstaje, kiedy bakterie żyjące na naszej skórze wejdą w kontakt z uwolnionym przez pory potem. Pocenie się bywa krępujące, ale trzeba pamiętać, że jest to naturalny proces naszego organizmu. Jeśli masz wystarczającą ilość czasu i chcesz się pozbyć potu, wskakuj pod prysznic. To najprostszy sposób, aby pozbyć się wspomnianych bakterii. Dokładne umycie najczęściej pocących się obszarów pozwoli ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
Oddychaj, oddychaj i jeszcze raz oddychaj
Płuca pobierają z zewnątrz tlen a wydzielają dwutlenek węgla. Podobnie oddycha skóra, pobiera z zewnątrz świeże powietrze a wydziela nieprzyjemny zapach. Takie oddychanie jest procesem naturalnym, który funkcjonuje lepiej, kiedy wdychasz dużo tlenu. Kiedy we krwi jest mało tlenu, większe stężenie dwutlenku węgla sprawia, że czujemy się przygnębieni. Poziom tlenu we krwi ma sporo implikacji, włączając duszenie się i przyśpieszone bicie serca. W stanie przygnębienia czy depresji organizm ludzki wydziela więcej potu, aby zredukować ciepło powstałe w procesach metabolicznych. Ćwiczenia oddechowe odprężają umysł i ciało, przywracając równowagę. Oddychanie to najważniejszy element w medytacji. Odpowiednia ilość tlenu sprawia, że jesteś szczęśliwy, radosny i niezestresowany.
Dbaj o czystość i noś luźne ubrania
Dbałość o czystość swojego ciała oraz otoczenia z pewnością pomoże wyeliminować przykry problem. Utrzymuj najbardziej pocące się partie twojego ciała suche wycierając je w razie potrzeby. Obcisłe ubrania uniemożliwiają porom skórnym oddychanie, co skutkuje koagulacją potu w porach. Jeśli pot nie wyparuje, organizm będzie kontynuował produkcję potu powodując tym samym brzydki zapach. Dzięki luźnym ubraniom skóra może oddychać, a pot może wyparować. Pot stwarza bakteriom świetne warunki do życia i namnażania się. Pamiętaj więc o czystej skórze i luźnej odzieży.
Pamiętaj o dobrych zwyczajach żywieniowych
Twoje zwyczaje związane z odżywianiem się mają wpływ na twój zapach. Osoby, które często jedzą śmieciowe jedzenie zazwyczaj mają problemy z nieprzyjemnym zapachem swojego ciała. Pamiętaj, aby w twojej diecie znajdowało się dużo świeżych warzyw i owoców. Ogranicz stosowanie przypraw, ponieważ to one stanowią główną przyczynę podwyższenia ciepłoty ciała. Nasze ciała zawsze będą się pocić, możemy jedynie starać się ograniczyć niemiły zapach towarzyszący temu zjawisku. Spożywanie zdrowego jedzenia, bogatego w środki odżywcze, zawierającego dużo wody, witamin i minerałów może w tym pomóc.
Zamaskuj zapach
Zamaskowanie zapachu to najprostszy sposób ukrycia go. W drogeriach jest szeroki wybór perfum oraz dezodorantów. Dezodoranty nie likwidują zapachu, ale działają jak kamuflaż. Pocisz się, wydzielasz nieprzyjemny zapach, ale ludzie go nie wyczuwają. Dezodorant nie zadziała w przypadku nadmiernego pocenia się. W takiej sytuacji pomocny okaże się antyperspirant. Działanie antyperspirantu polega na hamowaniu wydzielania potu, podczas gdy zwykły dezodorant jedynie ukrywa zapach. Osoby z dużą ilością testosteronu pocą się bardziej. Dlatego też mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety i muszą stosować dezodoranty o mocniejszym działaniu.
Idź do lekarza
Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu, jednak nadmierne pocenie się może być spowodowane rozregulowanym układem hormonalnym. Kiedy nadmierna potliwość zaczyna przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności i utrudnia życie należy skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać antyperspirant oraz odpowiednie leki.