Jak zrobić masaż pleców?
Masaż i dotyk świetnie redukuje stres, zmęczenie po pracy, pomaga uwolnić się od wszystkich problemów oraz jest to wspaniały pomysł na prezent dla ukochanej osoby. Nie ma na świecie prawdopodobnie nikogo, kto nie lubiłby masaży relaksujących. Nie wiesz, jak zrobić masaż partnerowi? Dzięki wskazówkom zamieszczonym poniżej, już wkrótce sprawisz, że twój partner poczuje się jak w niebie!
Rzeczy, których potrzebujesz
* Olejek do masażu
Głaskanie
Zawsze każdy masaż rozpoczynamy i kończymy głaskaniem. Delikatne głaskanie, z użyciem niewielkiej siły, spowoduje wyciszenie organizmu. I odwrotnie - mocne i energiczne głaskanie pobudzi organizm.
Głaskanie wykonujemy wzdłuż i poprzecznie w stosunku do osi ciała oraz okrężnie - np. naokoło łopatek. Głaskanie możemy wykonać opuszkami palców, całą powierzchnią dłoni, kłębami kciuków itp.
Rozcieranie
Ciało masujemy ruchami kolistymi, wykonując co najmniej trzy kółka w jednym miejscu. Z każdym kolejnym kółkiem zwiększamy siłę nacisku (tak więc drugie powinno być mocniejsze od pierwszego, trzecie od drugiego). Tę część masażu rozpoczynamy również od pasa, stopniowo przesuwając się w kierunku barków.
Okręgi możemy wykonywać opuszkami palców, całą powierzchnią dłoni, kciukami, kłębami lub grzebyczkami. Najlepiej rozpocząć od rozcierania opuszkami, wykonując po trzy okręgi w jednym miejscu, przesuwając się w kierunku barków wzdłuż kręgosłupa. Następnie przesunąć dłonie znów do pasa i powtórzyć tę samą czynność jeszcze dwa razy (po 3 okręgi w każdym miejscu, 3 razy powtórzyć na całych plecach). Następnie wykonać rozcieranie całą powierzchnią dłoni, znów masując od pasa w kierunku barków, po trzy okręgi w każdym miejscu.
Te same czynności należy wykonać używając kłębów oraz grzebyczków. Po masażu wzdłuż osi ciała należy powtórzyć wszystkie opisane powyżej czynności poprzecznie w stosunku do osi ciała (w poprzek przebiegu włókien mięśniowych).
Ugniatanie
Ugniatanie poprzeczne. Ruchy wykonujemy od kręgosłupa w kierunku boku. Ugniatanie polega na ujmowaniu pomiędzy kciuk, a pozostałe palce odcinków mięśni, a następnie przekazaniu danego odcinka drugiej ręce. Przekazujemy odcinek mięśnia palcami jednej ręki do kciuka drugiej i na odwrót.
Ugniatanie podłużne. Ruchy wykonujemy od pasa w kierunku barków. Czynność tą wykonujemy tak samo jak poprzednią. Chwytamy pasy włókien mięśniowych (zaczynając od tych najbliżej kręgosłupa) kciukiem jednej ręki i palcami drugiej, a następnie przekazujemy kciukiem jednej ręki do palców drugiej.
Uciskanie. Uciskamy kciukami pasma mięśni wzdłuż kręgosłupa zaczynając od pasa, kończąc koło kręgów szyjnych. Uciskamy prawym kciukiem - mięsień po prawej stronie kręgosłupa. Stopniowo zmniejszamy siłę ucisku i równocześnie rozpoczynamy ucisk lewym kciukiem mięśnia znajdującego się po lewej stronie kręgosłupa.
Ugniatanie esowate. Ugniatanie to wykonujemy za pomocą kciuków na mięśniu znajdującym się bezpośrednio wzdłuż kręgosłupa. Kciuki umieszczamy na mięśniach po przeciwnych stronach kręgosłupa, na różnych wysokościach w odległości paru centymetrów. Przytrzymując kciukami fałd mięśnia przesuwamy prawy kciuk nad lewy, następnie lewy nad prawy itd. Przesuwany mięsień powinien układać się na kształt litery "S" (stąd ugniatanie esowate).
Rolowanie (myszka). Chwytamy mięsień pomiędzy kciuki obydwu rąk, a resztę palców. Przesuwamy fałd w kierunku barków, nie odrywając przy tym kciuków od skóry masowanego. Fałd przesuwamy poruszając wszystkimi palcami oprócz kciuków, które powinny zdecydowanie przylegać do skóry.
Oklepywanie
Oklepywanie to szybko następujące po sobie sprężyste uderzenia. Oklepywanie należy wykonywać uderzając zawsze w mięśnie poprzecznie. Oklepujemy opuszkami palców, dłoniami ułożonymi na kształt łyżeczki, krawędzią dłoni (oklepywanie karatowe). Nigdy nie wolno oklepywać okolic nerek!
Głaskanie
Patrz krok 1.xxx
Uwaga!
* Uwaga! Wszystkie czynności opisane poniżej należy wykonywać zawsze w kierunku dosercowym. Masujemy mięśnie - nie kręgosłup. Masażu nie należy wykonywać osobie, która ma podwyższoną temperaturę.