Jak zrobić olejek eteryczny? Domowe sposoby

Kuszące aromatem olejki eteryczne wyjątkowo dobroczynnie wpływają na zdrowie człowieka. W zależności od bazy, na jakiej są sporządzane, wykazują specyficzne właściwości. Przykładowo olejek lawendowy skutecznie odkaża, łagodzi bóle różnego pochodzenia, a ponadto hamuje proces powstawania zmarszczek i wygładza te, które zdążyły się już pojawić na naszej skórze. Z kolei olejek cytrynowy idealnie sprawdza się w w roli naturalnego toniku, a poza tym działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i i uspokajająco. Olejek eteryczny możesz śmiało wykonać samodzielnie w domu. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej. <iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2260582&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Olejek eteryczny z lawendy:

&copy;123RF/PICSEL

Nie od dziś wiadomo, że lawenda potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów dermatologicznych. Skutecznie leczy trądzik, egzemę oraz infekcje grzybicze, takie jak liszaj obrączkowy. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym jest pomocnym środkiem na poparzenia, skazy oraz inne kłopoty ze skórą. Co więcej, łagodzi ból oraz hamuje bakterie, przez co zapobiega rozmaitym infekcjom. Choćby z tych powodów tak duża ilość kosmetyków dostępnych w sklepach zawiera w sobie lawendę. Alternatywą może być zakup zwykłego kremu i dodanie do niego kilku kropki olejku lawendowego. Po nałożeniu go na twarz otrzymasz domowy, łagodzący krem oczyszczający.

Jak zrobić olejek eteryczny z lawendy?

Do wykonania olejku z lawendy potrzebne są:

- świeże kwiaty rośliny,

- olejek lniany lub alternatywnie olejek ze słodkich migdałów.

Sposób przygotowania:

Olej lniany lub ze słodkich migdałów podgrzej w rondelku. W słoiku umieść kwiaty i zalej ciepłym olejem. Pojemnik szczelnie zamknij i schowaj w zacienionym miejscu. Codziennie potrząsaj słoikiem. Po upływie miesiąca przecedź przez sito. Olejek lawendowy jest gotowy do użycia.

Olejek eteryczny z mięty:

&copy;123RF/PICSEL

Mięta pieprzowa doskonale usprawnia proces trawienia. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe i ściągające. Potrafi też doskonale koić nerwy, łagodzić objawy nerwicy (takie jak tiki) i zapobiegać nerwobólom. Wspomaga również leczenie bezsenności. Od wieków powszechnie znane jest ponadto dezynfekujące działanie mięty. Ziele okazuje się wyjątkowo pomocne podczas leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Gdy dręczy nas uporczywy katar lub chrypka, uciążliwe objawy można złagodzić, przygotowując inhalację z gorącej, przegotowanej wody i kilku kropli miętowego olejku eterycznego. Olejek sporządzany na bazie mięty jest banalnie prosty w wykonaniu. Do jego przygotowania potrzebne ci będą:

- suszona mięta

- wybrany olej, przykładowo słonecznikowy.

Sposób przygotowania:

W słoiku umieść miętę i zaleją ją olejem - tak, aby została w całości nim pokryta. Słoik należy starannie zakręcić i odstawić w chłodne i zacienione miejsce. Po upływie miesiąca olejek można swobodnie aplikować na skórę.

Olejek sosnowy:

&copy;123RF/PICSEL

Olejek sosnowy dobroczynnie wpływa na nasz układ immunologiczny i pozwala pozbyć się dokuczliwych objawów przeziębienia czy zapalenia zatok, ale jednocześnie działa pobudzająco i doskonale odświeża.

Jak zrobić olejek sosnowy w domu?

Przygotowanie olejku jest bardzoproste, ale aby go użyć, musisz poczekać miesiąc.

Składniki:

- świeże igły sosny,

- czysty alkohol - najlepiej 80 proc.

Sposób przygotowania:

Igły rozetrzyj - najlepiej w moździerzu i wrzuć do naczynia. Następnie zalej je alkoholem i odstaw w zacienione miejsce. Regularnie - najlepiej codziennie - wstrząsaj naczyniem. Po upływie około trzydziestu dni zawartość naczynia odcedź. Pozostały olejek przelej do szklanego flakonika lub buteleczki. Stosuj w celach odświeżających i oczywiście jako dodatek do prania, który pozwoli ci pozbyć się przykrego zapachu stęchlizny.

.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas