Jak zrobić skuteczny dezodorant z dwóch składników?

Wypróbuj przepis na domowy dezodorant, będziesz zaskoczona jak dobrze działa i jak niewiele składników potrzeba, aby go zrobić. Jeśli wypróbowałaś prawie każdy dezodorant i nie znalazłaś żadnego, z którego byłabyś zadowolona, z tym będzie inaczej. Dezodoranty ze sklepu najczęściej maskują przykre zapachy zamiast likwidować problem oraz posiadają mnóstwo szkodliwych substancji.

domowy dezodorant
domowy dezodorant© Photogenica

Niebezpieczne składniki dezodorantów

niebezpieczne składniki dezodorantów
© Photogenica

Wszystkie gotowe dezodoranty posiadają w składzie szkodliwe substancje takie jak aluminium, konserwanty i parabeny. Niektóre źródła twierdzą, że aluminium jest związane z występowaniem raka. Nie wszystko jeszcze zostało potwierdzone w badaniach, nadal pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Aluminium nie pełni żadnych funkcji w organizmie ludzkim, dlatego jest odkładane w ciele i gromadzi się w kościach, mózgu, wątrobie i nerkach. Aluminium „okrada” nasze ciała z magnezu, wapnia i żelaza. Przypuszcza się, że może być związane z rakiem i chorobą Alzheimera.

Zapach dezodorantu również może być skomponowany ze szkodliwych składników. Aromaty uważane są za „tajemnice handlowe” i firmy nie muszą ujawniać ich składu, dlatego nigdy nie wiemy jakich substancji użyto do wyprodukowania dezodorantu. Nawet naturalne dezodoranty zawierają składniki zapachowe. Wydają się mało szkodliwe, jednak aromat będzie miał własną długą listę składników użytych do jego wytworzenia. Wiele składników zapachu to rakotwórcze chemikalia, lub toksyny, które zaburzają prace\ę hormonów i negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Naturalne opcje dezodorantów

naturalny dezodorant
© Photogenica

Można używać dezodorantu wykonanego z oczaru wirginijskiego i olejku z drzewa herbacianego. Jedyną jego wadą jest fakt, że działa krótko i trzeba go często stosować w ciągu dnia. Drugim naturalnym dezodorantem jest połączenie sody oczyszczonej z olejkiem kokosowym. Jednak soda jest mocno alkaliczna i aplikowana na wrażliwą skórę pod pachami może wywołać podrażnienia. Nasza skóra posiada naturalne pH 4,5 do 6 pH, natomiast soda posiada około 9 pH, dlatego używanie sody może wywołać uczucie dyskomfortu i pojawienie się wysypki. Olej kokosowy jest oczywiście idealny dla naszej skóry, jednak użyty jako składnik dezodorantu może zostawiać tłuste plamy na ubraniach.

Jak zrobić dezodorant z oliwy magnezowej?

składniki
© Photogenica

Wykonanie naturalnego dezodorantu jest niezwykle proste. Składa się tylko z dwóch składników: oliwy magnezowej i olejku eterycznego. Oliwę magnezową można wykonać samodzielnie w domu, wystarczy rozpuścić chlorek magnezu w wodzie destylowanej.

Potrzebujesz:

½ szklanki chlorku magnezu

½ szklanki wody destylowanej

szklaną miseczkę

buteleczkę z atomizerem

Chlorek magnezu należy wsypać do miseczki. Podgrzać wodę destylowaną i zalać granulki magnezu. Dobrze wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia, ostudzić i przelać do buteleczki z atomizerem. Do oliwy magnezowej możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego i dezodorant jest gotowy. Możesz użyć olejku lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego. Ten ostatni ma działanie bakteriobójcze. Jeśli twój organizm nie posiada odpowiedniej dawki magnezu przy zastosowaniu dezodorantu możesz poczuć lekkie swędzenie lub pieczenie. Dyskomfort minie gdy skóra przyzwyczai się, jednak nie stosuj go zaraz po goleniu, tylko odczekaj kilka godzin. Domowy dezodorant nie dość, że działa skutecznie to jeszcze pomaga uzupełnić niedobory magnezu w organizmie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas