Jaka odżywka do włosów się sprawdzi, jeśli nasze włosy są kruche i zniszczone?

Nasze włosy każdego dnia narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zimą i późną jesienią na ich wygląd i kondycję wpływ mają zimny wiatr i mróz, z kolei latem zmagają się z intensywnymi promieniami słonecznymi, które również mogą spowodować w nich poważne uszkodzenia. Jednak czynniki zewnętrzne to nie wszystko, co wpływa na kondycję naszych włosów. Niewłaściwa pielęgnacja, częste farbowanie, prostowanie czy korzystanie z lokówki sprawiają, że nasze włosy zaczynają się kruszyć, stają się osłabione i łamliwe. Na szczęście istnieje dobry sposób na rozwiązanie tego problemu – jest nim odpowiednio dobrana odżywka do włosów.

article cover
.

Kruche i zniszczone włosy - skąd się biorą?

Włosy każdej z nas są jedyne w swoim rodzaju. Proste, falowane, kręcone, długie czy krótkie - każda kobieta wie, że stanowią one istotny element naszego wyglądu. Zdarza się jednak, że stają się one przesuszone, zaczynają się kruszyć i łamać. Co jest powodem takiego stanu?

Suchość naszych włosów może być ich naturalną cechą. Jest to szczególnie częste w przypadku włosów kręconych, które z natury są przesuszone. Wiąże się to bezpośrednio z ich porowatością - włosy kręcone są przede wszystkim wysokoporowate. Oznacza to, że posiadają one wysoki stopień rozchylenia łusek, co sprawia, że zazwyczaj są przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe, łatwo się puszą i elektryzują. Są także trudne do ułożenia i choć podatne na różnego rodzaju stylizacje, bardzo łatwo je uszkodzić.

Warto jednak pamiętać, że nasze włosy mogą stać się wysokoporowate także w wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy zabiegów stylizacyjnych. Szczególnie duży wpływ na ich kondycję ma częste farbowanie, rozjaśnianie czy prostowanie. Jeśli Twoje włosy są suche, kruche i wyglądają na zniszczone, nawet jeśli nie wykonujesz żadnego z tych zabiegów, zwróć uwagę na składy kosmetyków, z których korzystasz. Substancje takie jak SLS-y czy alkohol etylowy mogą w dużym stopniu wpłynąć na ich kondycję.

Włosy stają się kruche i zniszczone także po lecie. Wtedy znacznie więcej czasu spędzamy na słońcu, którego promienie są dużo bardziej intensywne niż w pozostałych porach roku. Także chlor i słona woda mogą wpłynąć na ich kondycję i sprawić, że po powrocie z wakacji będą wymagały odpowiedniej regeneracji. Właśnie w tym celu najlepiej sprawdzi się odżywka do włosów zniszczonych.

Odżywka do włosów - dlaczego warto ją stosować?

Odżywka do włosów o odpowiednio skomponowanych składnikach ma za zadanie, jak zresztą wskazuje sama jej nazwa, odżywiać i kondycjonować nasze włosy. To produkt, który zaraz obok szamponu powinien stanowić podstawowy element naszej codziennej pielęgnacji. To także kosmetyk, który powinniśmy dobierać bezpośrednio do potrzeb naszej skóry głowy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć zadowalające nas efekty. Oprócz odżywienia zadaniem odżywki do włosów jest ich regeneracja, a także nadanie im miękkości, gładkości, a do tego sprawienie, że będą się znacznie łatwiej układały.

Ze względu na lekką i nieobciążającą formułę, odżywka do włosów może być z powodzeniem stosowana po każdym myciu. Jest to świetna alternatywa dla osób, które właśnie ze względu na nadmierne obciążenie i przetłuszczenie włosów nie mogą korzystać z masek.

Odżywka do włosów kruchych i zniszczonych - jakie składniki?

Jakie składniki powinna posiadać odżywka do włosów zniszczonych i suchych?  Powinny to być przede wszystkim substancje o działaniu odbudowującym strukturę włosa, wzmacniającym, a także nawilżającym i ochronnym. Dzięki temu zabezpieczymy je przed kolejnymi uszkodzeniami. Są to przede wszystkim:

  • proteiny - podstawowy budulec naszych włosów (np. proteiny jedwabiu, owsa, pszenicy);
  • humektanty - zapewniają włosom odpowiedni poziom nawilżenia  (np. aloes, gliceryna roślinna, miód);
  • emolienty - zabezpieczają nasze włosy przed utratą wody oraz puszeniem (np. masło shea i oleje roślinne);
  • ceramidy - ich działanie polega na wypełnieniu ubytków w strukturze naszych włosów, dzięki czemu te stają się znacznie bardziej sprężyste i o wiele lepiej się układają.
.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas