Jakie są naturalne sposoby na rozszerzone pory
Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju. Problem dotyczy głównie właścicieli cery mieszanej i tłustej. Nieestetyczne zagłębienia w skórze to także częsta pozostałość po trądziku. Zmniejszenie widoczności porów to duże wyzwanie, ale jak najbardziej możliwe do wykonania. Pamiętać jednak należy zarówno o oczyszczaniu, złuszczaniu, jak i ujędrnianiu skóry. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić domowymi, naturalnymi zabiegami, które skutecznie i bez efektów ubocznych pomogą w walce z rozszerzonymi porami.
Maseczka cytrynowa
Sok z cytryny mieszamy z odrobiną wody. Nakładamy na skórę za pomocą wacika, omijając okolice oczu. Pozostawiamy na skórze na 30 minut, po czym usuwamy zimną wodą.
Majonez
Jajka i ocet, które są głównym składnikiem majonezu pomagają oczyścić pory i działają na skórę wygładzająco. Odrobinę majonezu rozprowadzamy na twarzy i pozostawiamy na 20 minut. Nie zaleca się stosowania maseczki przez osoby o skórze tłustej.
Maślanka
Maślanka pomaga zmniejszyć rozszerzone pory, a dodatkowo rozjaśnia skórę. Powinna być stosowana na noc. Na umytą i oczyszczoną twarz nakładamy maślankę i delikatnie wmasowujemy ją w skórę, po czym zostawiamy na 20 minut. Zmywamy zimną wodą.
Maseczka z ogórka, jajka, jabłka i mleka
Łyżka mleka w proszku, białko jajka, kilka plasterków ogórka i jabłka – wszystkie te składniki łączymy ze sobą, najlepiej w blenderze, by powstała spójna pasta. Nakładamy na twarz na 15 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.
Maseczka migdałowa
1/3 szklanki migdałów mielimy, a następnie powoli dolewamy wody i mieszamy, by powstała jednolita masa. Maseczkę nakładamy przede wszystkim na nos i obszary twarzy, gdzie pory są najbardziej rozszerzone. Zostawiamy na 30 minut. Zabieg najlepiej stosować 2 razy w tygodniu.
Maseczka z glinki
Jest bardzo prosta w przygotowaniu. Glinkę kosmetyczną wystarczy wymieszać z odrobiną wody i gotowe! To szybki sposób na pozbycie się zaskórników, zmniejszenie rozszerzonych porów, ujędrnienie i rozjaśnienie skóry.
Peeling z papai
Oczyszczoną skórę twarzy pocieramy wewnętrzną stroną skórki owocu lub blendujemy go i cienką warstwę peelingu nakładamy na twarz i delikatnie masujemy przez 15 minut. Papaja skutecznie usuwa martwy naskórek i zapobiega powstawaniu wyprysków. Peeling nie powinien być stosowany częściej niż raz w tygodniu, ponieważ może podrażniać wrażliwą skórę.
Maseczka z miodu, jabłka, cytryny i jogurtu
Do startego jabłka dodajemy łyżeczkę miodu, soku z cytryny i jogurtu. Maseczkę pozostawiamy na twarzy na około 20 minut. Wykazuje przede wszystkim działanie wygładzające i zmiękczające skórę. Zaleca się stosowanie maseczki wieczorem.
Krople cytryny
Kilka kropel cytryny dodajemy do kremu, którego używamy do codziennej pielęgnacji. Nakładamy go na twarz na 15-20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Działa nawilżająco i rozjaśniająco.
Rozwiązania alternatywne:
Zabiegi złuszczające – preparaty złuszczające posiadają kwas glikolowy, który pomaga w wygładzeniu górnych warstw skóry oraz kwas salicylowy, który oczyszcza pory. Złuszczanie ma na celu głównie usunięcie zrogowaciałego naskórka i nadmiaru łoju.
Mikrodermabrazja – spłyca pory i blizny, niweluje przebarwienia potrądzikowe i wygładza skórę. Zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym lub wybrać alternatywną wersję domową, do której przygotowania potrzebna jest tylko soda oczyszczona i woda. Mieszankę nakładamy na oczyszczoną twarz i delikatnie masujemy. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca problemowe: zaskórniki, rozszerzone pory, plamy potrądzikowe.
Zabiegi laserowe – rozwiązanie bardzo trwałe, ale kosztowne. Powinno być rozważane wtedy, gdy wszystkie inne kuracje i zabiegi nie przynoszą pożądanych efektów. Proces obróbki laserowej polega na wysyłaniu lekkich impulsów bezpośrednio na skórę. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry.