Jakie są naturalne sposoby na rozszerzone pory

Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju. Problem dotyczy głównie właścicieli cery mieszanej i tłustej. Nieestetyczne zagłębienia w skórze to także częsta pozostałość po trądziku. Zmniejszenie widoczności porów to duże wyzwanie, ale jak najbardziej możliwe do wykonania. Pamiętać jednak należy zarówno o oczyszczaniu, złuszczaniu, jak i ujędrnianiu skóry. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić domowymi, naturalnymi zabiegami, które skutecznie i bez efektów ubocznych pomogą w walce z rozszerzonymi porami.

Rozszerzone pory skóry twarzy
Rozszerzone pory skóry twarzy© Photogenica

Maseczka cytrynowa

Maseczka na rozszerzone pory
© Photogenica

Sok z cytryny mieszamy z odrobiną wody. Nakładamy na skórę za pomocą wacika, omijając okolice oczu. Pozostawiamy na skórze na 30 minut, po czym usuwamy zimną wodą.

Majonez

Jajka i ocet, które są głównym składnikiem majonezu pomagają oczyścić pory i działają na skórę wygładzająco. Odrobinę majonezu rozprowadzamy na twarzy i pozostawiamy na 20 minut. Nie zaleca się stosowania maseczki przez osoby o skórze tłustej.

Maślanka

Domowej roboty maseczka z ogórka
© Photogenica

Maślanka pomaga zmniejszyć rozszerzone pory, a dodatkowo rozjaśnia skórę. Powinna być stosowana na noc. Na umytą i oczyszczoną twarz nakładamy maślankę i delikatnie wmasowujemy ją w skórę, po czym zostawiamy na 20 minut. Zmywamy zimną wodą.

Maseczka z ogórka, jajka, jabłka i mleka

Łyżka mleka w proszku, białko jajka, kilka plasterków ogórka i jabłka – wszystkie te składniki łączymy ze sobą, najlepiej w blenderze, by powstała spójna pasta. Nakładamy na twarz na 15 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka migdałowa

Maseczka z glinki na rozszerzone pory
© Photogenica

1/3 szklanki migdałów mielimy, a następnie powoli dolewamy wody i mieszamy, by powstała jednolita masa. Maseczkę nakładamy przede wszystkim na nos i obszary twarzy, gdzie pory są najbardziej rozszerzone. Zostawiamy na 30 minut. Zabieg najlepiej stosować 2 razy w tygodniu.

Maseczka z glinki

Jest bardzo prosta w przygotowaniu. Glinkę kosmetyczną wystarczy wymieszać z odrobiną wody i gotowe! To szybki sposób na pozbycie się zaskórników, zmniejszenie rozszerzonych porów, ujędrnienie i rozjaśnienie skóry.

Peeling z papai

Domowe sposoby na rozszerzone pory
© Photogenica

Oczyszczoną skórę twarzy pocieramy wewnętrzną stroną skórki owocu lub blendujemy go i cienką warstwę peelingu nakładamy na twarz i delikatnie masujemy przez 15 minut. Papaja skutecznie usuwa martwy naskórek i zapobiega powstawaniu wyprysków. Peeling nie powinien być stosowany częściej niż raz w tygodniu, ponieważ może podrażniać wrażliwą skórę.

Maseczka z miodu, jabłka, cytryny i jogurtu

Do startego jabłka dodajemy łyżeczkę miodu, soku z cytryny i jogurtu. Maseczkę pozostawiamy na twarzy na około 20 minut. Wykazuje przede wszystkim działanie wygładzające i zmiękczające skórę. Zaleca się stosowanie maseczki wieczorem.

Krople cytryny

Kilka kropel cytryny dodajemy do kremu, którego używamy do codziennej pielęgnacji. Nakładamy go na twarz na 15-20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Działa nawilżająco i rozjaśniająco.

Rozwiązania alternatywne:

Zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory
© Photogenica

Zabiegi złuszczające – preparaty złuszczające posiadają kwas glikolowy, który pomaga w wygładzeniu górnych warstw skóry oraz kwas salicylowy, który oczyszcza pory. Złuszczanie ma na celu głównie usunięcie zrogowaciałego naskórka i nadmiaru łoju.

Mikrodermabrazja – spłyca pory i blizny, niweluje przebarwienia potrądzikowe i wygładza skórę. Zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym lub wybrać alternatywną wersję domową, do której przygotowania potrzebna jest tylko soda oczyszczona i woda. Mieszankę nakładamy na oczyszczoną twarz i delikatnie masujemy. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca problemowe: zaskórniki, rozszerzone pory, plamy potrądzikowe.

Zabiegi laserowe – rozwiązanie bardzo trwałe, ale kosztowne. Powinno być rozważane wtedy, gdy wszystkie inne kuracje i zabiegi nie przynoszą pożądanych efektów. Proces obróbki laserowej polega na wysyłaniu lekkich impulsów bezpośrednio na skórę. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas