Jakie są zastosowania lecznicze glinki bentonitowej?
Lecznicze rodzaje gliny były wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat. Pierwszy odnotowany przypadek użycia właściwości gliny w procesie leczenia pochodzi z Mezopotamii i datuje się na około 2500 lat p.n.e. Glina to coś, co jest absolutnie czyste i naturalne (na dodatek tanie), co może pomóc w leczeniu wielu przypadłości. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej o jej zastosowaniach.
Czym jest glinka bentonitowa i jak ona działa?
Glinka bentonitowa pochodzi z depozytów zwietrzałego pyłu wulkanicznego. Jest jednym z najefektywniejszych środków oczyszczających jelita, za co ceniona jest od wieków przez ludy tubylcze na całym świecie.
Technicznie, glinka najpierw przyciąga toksyny i zanieczyszczenia organizmu - metale ciężkie, wolne rodniki, środki ochrony roślin przywierają do niej jak muchy do taśmy owadobójczej; następnie glinka pochłania zanieczyszczenia, podobnie, jak gąbka ściera zabrudzenia z szafki.
Oto lista niektórych wewnętrznych i zewnętrznych zastosowań glinki:
Łagodzi podrażnienia i leczy skórę
Rozwodniona glinka może być z powodzeniem stosowana jako okład na rany, siniaki, ugryzienia owadów, użądlenia pszczoły, odparzenia, wysypki, bóle stawów i poparzenia. Aby zastosować okład z glinki, nałóż grubą warstwę (0,5-2,5 cm) na miejsce dolegliwości. Glinka posiada ogromną moc ssąco-pochłaniającą, powinna zatem być zmyta zanim zupełnie wyschnie – szczególnie, kiedy stosowana jest do łagodzenia poparzeń lub we wrażliwych miejscach, takich, jak twarz. Jeśli urażony obszar może być owinięty gazą lub folią plastykową, glinę można pozostawić na noc, bez obawy o jej wysychanie.
Aby przygotować gliniany żel: zmieszaj około dwóch części wody na jedną część glinki.
Oczyszczanie/ detoksyfikacja
Kąpiele w glince powodują usuwanie z organizmu toksyn przez pory skóry. Aby zaaplikować sobie przyjemność oczyszczenia całego ciała, dodaj jeden do dwóch kubków glinki do kąpieli raz w tygodniu i poleż spokojnie przez około 20 minut. Pozostały w wannie gliniany osad może być bezpiecznie spłukany do kanalizacji.
Jeśli nie masz wanny w domu, możesz przygotować sobie płukankę do stóp, co także jest znakomitą metodą pozbycia się toksyn z organizmu. W celu przygotowania płukanki, dodaj 3 łyżki stołowe glinki na jeden czajnik wody tak ciepłej, jak tylko dasz radę wytrzymać. Mocz nogi przez około 30 minut.
Trawienie
Glinka bentonitowa posiada też właściwości, dzięki którym ułatwia wypróżnianie, pomaga przy zaparciach, wzdęciach i gazach. Na przestrzeni wieków wykorzystywana była w leczeniu dyzenterii oraz zatrucia pokarmowego, działając jako środek przeczyszczający. Przed zastosowaniem glinki na powyższe schorzenia skonsultuj się z lekarzem.
Dla pięknej skóry
Glinka nadaje się do stosowania jako znakomita maseczka na twarz, sprzyjając kurczeniu sie porów, napinając skórę, uwalniając ją od nieczystości, złuszczając martwy naskórek i po prostu sprawiając, że twoja cera wygląda zdrowiej i jest delikatniejsza w dotyku. Maseczka może być stosowana bezpośrednio na wypryski, dzięki czemu zmniejsza się ich rozmiar.
Maseczka na twarz:
Dla gładkiej i zdrowej skóry, przygotuj pastę z bentonitu i wody. Stosuj jako maseczkę na twarz. Pozostaw za każdym razem na 20 minut a następnie spłucz.
Dla zdrowia jamy ustnej
Ze względu na swoje niezwykłe zdolności wiązania i usuwania metali ciężkich i toksyn oraz ogromną zawartość minerałów, glinka bentonitowa może być stosowana z powodzeniem jako proszek do mycia zębów. Jest ona pozbawiona smaku.
Jeśli chcesz wybielić i dostarczyć zębom minerałów, zastosuj bentonit w połączeniu z wodą jako płyn do płukania ust. Zmieszaj pół łyżeczki stołowej glinki z 1/4 szklanki wody, najlepiej w pojemniku z przykrywką i dobrze wymieszaj. Płucz usta przez 1-2 minuty aż do wyczerpania się mikstury.
Przy zapaleniu sutka
Przygotuj okład z bentonitu i wody, a następnie nałóż go na chore miejsce. Zabieg powtarzaj wedle potrzeby co godzinę aż do ustąpienia problemu.
Jako zasypka dla dziecka
Czysta glinka bentonitowa stanowi niezwykle kojący i łagodzący sposób na infekcje skórne, zaognienia i zaczerwienienia. Można ją wykorzystać także jako okładu przyspieszającego gojenie się podrażnień.
Na poranne mdłości
Aby zapobiec porannym nudnościom w początkowym okresie ciąży, pij mieszankę ½ łyżki stołowej glinki rozpuszczonej w wodzie. Skonsultuj się z lekażem w celu identyfikacji przeciwwskazań.