Kąpiel - raj dla skóry
Najlepiej wziąć ją wieczorem. Zrelaksuje cię po męczącym dniu.
Ujędrniająca
Znakomicie uelastycznia wiotczejący naskórek. Polecana też przy problemach z cellulitem i rozstępami, ponieważ wygładza skórę. Rozetrzyj dokładnie kilogram dojrzałych pomidorów (wcześniej je sparz i usuń skórki). Miąższ wymieszaj ze szklanką soli (kuchennej, morskiej). Całość dodaj do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Wymieszaj i zanurz się w niej aż po szyję. Kąpiel zakończ zimnym prysznicem.
Przeciwbakteryjna
Kąpiel sosnowa ogranicza przetłuszczanie się skóry. Polecana jest też przy infekcjach. 200 g igliwia zalej litrem wody, doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu 20 minut. Przecedź, a wywar dolej do kąpieli. Możesz też dodać 10 kropli olejku sosnowego.
Łagodząca
Sprawdza się przy skórnych podrażnieniach. Zmniejsza pierzchnięcie i nieprzyjemne pieczenie. Dwie garście suszonych kwiatów rumianku zalej dwoma litrami wrzątku. Przykryj. Gdy zioła naciągną (po kwadransie), odcedź. Napar wlej do wanny i dopuść tyle wody, ile chcesz.
Uspokajająca
Idealna do skóry normalnej i wrażliwej. Ponadto miło relaksuje i pomaga zasnąć. Weź dwie garście suszonej lawendy i zalej je wrzątkiem (1,5 l). Po 20 minutach napar przecedź przez gęstą gazę i wlej do wanny. Nie masz czasu na zrobienie naparu? Lawendę wsyp do bawełnianego woreczka i umieść pod kranem. Odkręć gorącą wodę tak, aby po nim spływała. Wejdź do wody, gdy tylko przestygnie.
Odświeżająca
Po całym dniu jesteś zmęczona? Postawi cię na nogi kąpiel z naparem z pokrzywy. Nie tylko doda ci energii, ale miło odświeży, a także odżywi skórę. 100 g tych ziół zalej litrem wrzącej wody. Po 20 minutach uzyskany napar przecedź. Wlej do wody, w której będziesz się kąpała. Dodaj 5-6 kropli olejku miętowego. Energicznie wymieszaj. Nadmiernie się pocisz? Olejek miętowy zastąp szałwiowym. To zmniejszy tę niemiłą dolegliwość.
Rozgrzewająca
Zmarzłaś, a twoja skóra jest spierzchnięta? Koniecznie weź kąpiel z lipy! 200 g kwiatów zaparz litrem wrzątku. Przecedzony napar wlej do wanny i nalej ciepłą wodę. Jeśli twoja skóra jest mocno wysuszona, dodaj litr tłustego mleka. To wspaniale ją odżywi i wygładzi. Poprawi także jej koloryt. Przestanie być szara. Taka kąpiel nadaje się również do skóry wrażliwej (koi podrażnienia).
Praktyczne wskazówki
Przed kąpielą weź prysznic. Oczyścisz skórę z zanieczyszczeń. Także po niej - zmyjesz resztki ziół.
Na koniec kąpieli wymasuj ciało. Najlepiej szorstką gąbką. Poprawisz krążenie, a to wpłynie na ładny kolor skóry.
Nie leż w wannie godzinami. Wystarczy 20 min w ciepłej wodzie. Unikaj zimnej (powoduje nagłe kurczenie się naczyń krwionośnych) i gorącej (pod jej wpływem naczynka nagle się rozszerzają). I jedna, i druga sprzyja ich pękaniu.