Kocanka - kwiat dla problematycznej cery

Kocanka to kwiat, który powinny poznać wszystkie posiadaczki cery z problemami. Roślina ta jest składnikiem wielu kosmetyków, ale możemy ją stosować także samodzielnie, np. w formie oleju. Olej z kocanki kosztuje niewiele, a przy regularnym stosowaniu potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Działa nie tylko antybakteryjnie, ale i nawilżająco, przeciwzmarszczkowo i łagodząco.

Z tego niepozornego kwiatka powstają kosmetyki dla kobiet z problematyczną cerą
Z tego niepozornego kwiatka powstają kosmetyki dla kobiet z problematyczną cerą123RF/PICSEL

Kocanka to roślina, która występuje niemal w całej Europie. Pochodzi z gatunku astrowatych. To małe żółte kwiaty o charakterystycznym kształcie koszyczków. Roślinę znajdziemy zwykle za miastem - na wydmach, polach czy przy drogach. Kocanka, za sprawą swoich dobroczynnych właściwości, jest składnikiem wielu kosmetyków i farmaceutyków. Możemy zakupić ją także w formie oleju czy suszu. Oczywiście kwiat możemy zebrać także samodzielnie i własnoręcznie przygotować susz lub olejową mieszankę.

Właściwości

Kocanka to wszechstronna roślina, która ma wiele prozdrowotnych właściwości. Roślina zmniejsza opuchliznę, działa rozkurczowo, moczopędnie i pomaga walczyć ze stresem. Nie ma jednak wątpliwości, że na uwagę zasługują pielęgnacyjne właściwości kocanki. Olej z kocanki to składnik wielu produktów kosmetycznych. Oczywiście można stosować go także samodzielnie. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością.

Olej uznawany jest za dość lekki i dobrze wchłaniający się, jednak duże ilości produktu mogą dawać nieprzyjemny filtr na twarzy. Olej z kocanki zawiera octan nerylu, kurkumeny oraz zbalansowany profil diketonów. W jego składzie znajdziemy także kwas linolowy.

Olej z kocanki przeznaczony jest przede wszystkim dla cery problemowej. Minimalizuje trądzik, łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza opuchlinę twarzy oraz, co najważniejsze, doskonale nawilża. Innymi zaletami oleju jest jego zdolność do przyśpieszania gojenia ran, minimalizowanie procesu tworzenia wolnych rodników, a także redukcja zmarszczek oraz blizn.

Wiele pań używa oleju z kocanki również do walki z rozstępami. Dzięki zawartym w oleju diketonom, kosmetyk wnika głęboko w skórę i pomaga odbudowywanie zniszczonych komórek. Regularnie stosowany olej nie tylko zmniejsza widoczność istniejących już rozstępów, ale i zapobiega pojawieniu się kolejnych niedoskonałości. Podsumowując, olej z kocanki ma właściwości:

- regeneracyjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwalergiczne,
- łagodzące,
- antybakteryjne,
- antyoksydacyjnie,
- przeciwzapalne,
- nawilżające.

Jak stosować?

Najpopularniejszą formą na wykorzystanie kocanki jest olej. Można nakładać go bezpośrednio na twarz i ciało, a także dodawać do ulubionych kosmetyków, np. serum do twarzy czy balsamu. Warto jednak pamiętać, że poza olejem istnieją także inne kosmetyki i sposoby na wykorzystanie kwiatu z kocanki. To przede wszystkim toniki i hydrolaty, które cechują się silnym działaniem nawilżającym. Można je zakupić w sklepie kosmetycznym, a także przygotować samodzielnie. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, że domowy tonik z kocanki ma bardzo krótki okres ważności. Najlepiej zużyć go w ciągu 5 dni od przygotowania.

***

Zobacz także:

Fryzjerzy odradzają stosowanie szamponów typu 2 w 1Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas