Reklama

Reklama

Komórki do odmłodzenia

Znów nam ubędzie lat! Twórcy kremów już nie tylko wykorzystują osiągnięcia noblistów. Teraz wymyślają kosmetyki tak skuteczne, że być może to oni niedługo zasłużą na Nobla. Ich ostatni pomysł? Odmłodzenie komórek, które odpowiadają za dobry wygląd skóry.

Staram się nie przegapić żadnej premiery kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Do tej pory dzieliłam je na: obiecujące, sprawdzone, warte dopracowania. Ale musiałam stworzyć jeszcze jedną kategorię: niesamowite, bo najnowsze osiągnięcia kosmetologów wprawiły mnie w osłupienie.

Reklama

Zamiast robić kremy, które odmłodzą skórę, naukowcy odmładzają geny komórek! Część preparatów przypomina dojrzałemu naskórkowi, jak powinien działać, inne stymulują powstawanie enzymów zwanych efektownie genami młodości. Są już nawet takie, które wykorzystują do wygładzania zmarszczek komórki macierzyste.

Przedłużone działanie

Zacznijmy od genów młodości, czyli sirtuin. Są hitem pielęgnacji. Dlaczego? Bo okazało się, że od tych białek zależy tempo starzenia się skóry. Czyżby odkryto tajemnicę długowieczności? Owszem. Tyle że jedną z wielu.

Naukowcy zauważyli, że zwierzęta, które niewiele jedzą, żyją dłużej. Tak samo zresztą jak część mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa, m.in. dzięki niskokalorycznej diecie dożywają w dobrym zdrowiu ponad stu lat. Co takiego dzieje się w "odchudzanym" organizmie? Wzrasta aktywność sirtuin, białek niezbędnych do przeżycia w sytuacjach kryzysowych. Żeby potwierdzić tę teorię, laboratoryjnie usunięto sirtuiny u drożdży. Efekt? Grzyby żyły o połowę krócej. To był prawdziwy przełom w nauce. W kosmetologii też. Bo sirtuiny przedłużają życie komórek skóry. A one tylko w młodości dzielą się jak szalone, samodzielnie bronią się np. przed wolnymi rodnikami i same naprawiają. Dzieje się tak, dopóki sirtuiny są aktywne. Co potem?

Czas mija i białka działają coraz mniej efektywnie, a komórki słabną. Objawy: najpierw cera wygląda na zmęczoną, potem traci jędrność, pojawiają się zmarszczki. A gdyby tak pobudzić aktywność sirtuin na stałe... Moglibyśmy wydłużyć młodość skóry. Dobry pomysł, tylko jak to zrobić? Wiem, wiem, stworzyć krem z sirtuinami! Wykluczone, żaden kosmetyk nie powinien tak mocno ingerować w skórę. Ale wytropiono już substancje, które potrafią zmobilizować do działania cenne białka.

Na przykład ekstrakt z mirtu i rosweratrol, który jest w skórce owoców i w czerwonym winie. Ten silnie skoncentrowany składnik naukowcy z firmy Estée Lauder dodali do luksusowego, odmładzającego kremu. Czy działa? Jurorki Doskonałości Roku "Twojego STYLU", uznały, że tak, i nagrodziły kosmetyk w ostatniej edycji konkursu. Teraz rosweratrol znalazł się w nowej wersji kremu pod oczy z tej samej linii.

A eksperci z La Prairie w odmładzającym serum połączyli rosweratrol i ekstrakt z ryżu. Oba składniki pomagają aktywować sirtuiny. Efekt? Czas, cała wstecz! Skóra czuje się młodziej i tak też wygląda. Ryż wykorzystali również naukowcy z laboratoriów firmy Pupa. Sprawdził się w kremie odmładzającym do ciała. Niektórzy kosmetolodzy uważają, że samo pobudzenie sirtuin nie wystarczy do odmłodzenia skóry, najlepiej działać kompleksowo. Dlatego w kremie firmy REN połączono składniki pobudzające aktywność utalentowanych białek z fitohormonami, peptydami, antyutleniaczami. I powstał preparat, który walczy ze wszystkimi objawami starzenia się dojrzałej skóry.

Ochrona życia

Aktywowanie sirtuin to jeden z najnowocześniejszych sposobów odmładzania komórek. Ale niejedyny. Równie skuteczne są kremy z komórkami macierzystymi. Oczywiście nie ludzkimi, bo ich nie wolno jeszcze wykorzystywać. Za to roślinne tak. Tych z jabłoni rosnącej w Szwajcarii użyli naukowcy z Dermiki. Dlaczego jabłoń musi być szwajcarska? - Bo tam drzewo żyje w trudnych warunkach, jest silniejsze i odporniejsze od swoich nizinnych kuzynek - mówi dr Małgorzata Chełkowska, chemik, kierownik działu nauki i wdrożeń Dermiki.

Dowiedz się więcej na temat: pomysł | wygląd | laboratorium | zmarszczki | firmy | naukowcy | macierzyste | komórki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje