Kosmetyki naturalne - skuteczna pielęgnacja wymaga cierpliwości
- Kosmetyki naturalne wymagają cierpliwości. Jednak to, co najbardziej przemawia za nimi to fakt, że ich stosowanie przynosi długotrwałe rezultaty - podkreśla kosmetolog Magdalena Jochemska.
Skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, występujących w powietrzu zanieczyszczeń, składników wysoko przetworzonej żywności i konwencjonalnych kosmetyków, które - naśladując jej funkcje - w dłuższej perspektywie zaburzają naturalną równowagę i zdolność do regeneracji.
- Badania wskazują, że kobieta w ciągu całego swojego życia zużywa tyle kosmetyków ile waży dorosły słoń - ok 4-5 ton. Oczywiście mowa tu o wszystkich kosmetykach. Dlatego też tak ważne jest stosowanie produktów, które odżywiają naszą skórę, a przy tym są bezpieczne i skuteczne - podkreśla farmaceutka Aleksandra Paczkowska-Borkowska, która wraz z córką Martą Wróbel, absolwentką poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, stworzyła markę be organic.
Kosmetyki naturalne przynoszą doskonałe efekty i w odróżnieniu od kosmetyków z dodatkiem substancji syntetycznych, te efekty są długotrwałe - ocenia Magdalena Jochemska.
- Kosmetyki naturalne wspomagają funkcje skóry, nie wyręczają jej, wręcz przeciwnie stymulują ją do samoodnowy, procesów naprawczych i obronnych. Składniki wykorzystane w kosmetykach naturalnych od wieków były stosowane w medycynie, jako substancje lecznicze - podkreśla kosmetolog.
Specjalistka zaznacza również, że skumulowanie się substancji syntetycznych zawartych w kosmetykach, po kilku miesiącach czy latach skutkuje tym, że mamy coraz więcej osób uskarżających się na skórę wrażliwą lub alergiczną.
- Dziś na cenzurowanym są przede wszystkim parabeny - są to substancje, które stosowane są w kosmetykach jako konserwanty, żeby przedłużyć termin przydatności produktu. Niestety, mają one bardzo niekorzystny wpływ na skórę. Przy dłuższym stosowaniu powodują jej uwrażliwienie, mogą również prowadzić do alergii. Dla porównania w kosmetykach organicznych rolę konserwantów odgrywają substancje pochodzenia naturalnego np. kwas cytrynowy, który występuje w owocach cytrusowych, porzeczkach, czy truskawkach. Bardzo niekorzystnie na naszą skórę wpływają również karbomery - to są z kolei syntetyczne zagęstniki.
- Mogą powodować tworzenie się stanów zapalnych, pokrzywki, bardzo silne podrażnienia - wyjaśnia kosmetolog, dodając, że stosowanie produktów z wymienionymi powyżej substancjami syntetycznymi, powoduje, że skóra staje się wrażliwsza, równocześnie traci ona swoją naturalną odporność, staje się bardziej delikatna i podatna na alergie.