Kosmetyki zawierające składniki odzwierzęce

Producenci kosmetyków wciąż pracują nad udoskonaleniem swoich specyfików, by zapewnić klientom jak najlepszy efekt: gładką, jędrną i pozbawioną niedoskonałości skórę, lśniące i mocne włosy oraz zdrowe paznokcie. Liczy się nie tylko piękny wygląd, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie. Świadomość stosowania kosmetyków porównywanych do „eliksiru młodości” poprawia nastrój i podnosi poczucie własnej wartości. Producenci wykorzystują także panujący od lat trend na naturalne składniki, które potrafią zdziałać cuda. Prawdziwym hitem stają się nietypowe substancje pochodzenia zwierzęcego. Jak na naszą urodę wpływa śluz ślimaków czy jad żmii?

Kosmetyki z nietypowymi składnikami
Kosmetyki z nietypowymi składnikami ©123RF/PICSEL

Jad żmii

Żmija
©123RF/PICSEL

Jad żmii znajduje się w wielu kosmetykach przeciwzmarszczkowych – producenci zapewniają, że "paraliżuje skórę" jak ukąszenie węża. Tak naprawdę to syntetyczna substancja, która naśladuje działanie toksyny obecnej w jadzie żmii. Badania potwierdziły, że wykazuje ona właściwości zbliżone do botoksu: rozluźnia i zapobiega skurczom mięśniowym, które odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek. Wyraźnie spłyca także zmarszczki mimiczne i zapobiega efektowi "opadających ust".

Jad pszczeli

Jad pszczeli został okrzyknięty naturalnym zamiennikiem botoksu. Znajdujące się w nim białka, peptydy i enzymy działają przeciwzmarszczkowo i antynowotworowo. Badania przeprowadzone przez producentów kosmetyków dowiodły, że substancja ta przyczynia się do produkcji kolagenu i elastyny, a także ujędrnia i wygładza cerę. Wykazano też, że likwiduje mikrouszkodzenia skóry i chroni przed zmarszczkami.

Śluz ślimaków

Śluz ślimaków
©123RF/PICSEL

Kosmetolodzy zapewniają, że śluz ślimaka działa jak kolagen i kwas hialuronowy. W wielu krajach Azji można nawet poddać się zabiegowi, w trakcie którego żywe ślimaki umieszczane są na twarzy czy szyi, a salony piękności oferują specjalne maseczki ze śluzem ślimaka. Warto też wiedzieć, że te popularne mięczaki wykorzystywano do pielęgnacji skóry już w starożytnej Grecji. Obecnie producenci kosmetyków dodają przefiltrowany śluz do kremów i maseczek liftingujących, a także szamponów, olejków i odżywek do włosów. Zapewniają, że składnik ten uelastycznia skórę, niweluje zmarszczki i jest skuteczny w walce z trądzikiem, zaskórnikami, bliznami i przebarwieniami. Regeneruje także zniszczone włosy, nadaje im blask i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Ślina jaskółek

Gniazdo jaskółek
©123RF/PICSEL

Na rynku popularność zyskują również kosmetyki z ekstraktem z ptasich gniazd. Chodzi o gniazda jaskółek, które w dużej mierze składają się ze śliny tych ptaków. Okazuje się, że to bogate źródło silnych przeciwutleniaczy, które usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i przedwczesne starzenie się. Substancje znajdujące się w jaskółczych gniazdach wspierają regenerację skóry, działają przeciwzmarszczkowo i przywracają elastyczność. Doskonale odżywiają skórę i nawilżają ją. Pobudzają również komórki macierzyste do podziału.

Piżmo

Piżmo, które jest składnikiem wielu perfum, to wydzielina z gruczołów piżmowca – azjatyckiego ssaka z rodziny jeleniowatych. To jedna z najintensywniejszych substancji zapachowych i wykorzystuje się ją do utrwalania aromatów. Perfumom nadaje lekko mydlany i zmysłowy zapach. To najdroższa substancja pochodzenia zwierzęcego, dlatego trwają prace na znalezieniem alternatywy (obecnie piżmowce hodowane są w Azji właśnie dla piżma, a także mięsa i futer).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas