Kosztuje kilka złotych i działa cuda. To hit sklepów zielarskich

Cudowną maść kupisz także w aptece. Nie ma chyba nic lepszego i tańszego na trądzik, blizny, poparzenia czy trudno gojące się rany. Ten naturalny kosmetyk ma bardzo wszechstronne działanie, dlatego warto mieć go w domu.

Im bardziej żółta maść, tym więcej ma w sobie cennych kwiatów
Im bardziej żółta maść, tym więcej ma w sobie cennych kwiatów123RF/PICSEL

Czasami przez lata szukamy odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której nasza skóra byłaby nareszcie w dobrej kondycji. Zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że tajemnicą sukcesu jest wysoka cena. Za jakość i skuteczność jesteśmy w stanie sporo zapłacić, dlatego nie szukamy już tańszych zamienników. A szkoda.

Warto rozejrzeć się zwłaszcza w aptece i sklepach zielarskich, gdzie aż roi się od ciekawych produktów za grosze. Nie mają może najpiękniejszych opakowań, ale bardzo interesującą zawartość oraz działanie. Tak jak niepozorna maść, którą możemy kupić już za pięć złotych.

Jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny kwiat.

Nagietek lekarski rośnie niemal w całej Polsce
Nagietek lekarski rośnie niemal w całej Polsce123RF/PICSEL

Kojące paznokietki

To nagietek lekarski, czyli dobrze znana w Polsce roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Czasami pod zupełnie inną nazwą – pazurki, miesięcznica czy paznokietki. Zawsze chodzi jednak o żółto-pomarańczowe kwiaty, które w naszym klimacie kwitną od maja do września. Mogą pełnić rolę ozdobną oraz leczniczą.

Nie tylko w formie płukanek czy naparów, ale również maści na skórę. Ta powstaje zazwyczaj z połączenia nalewki nagietkowej i wazeliny lub parafiny.

Ma bardzo wszechstronne działanie. Polecana jest zwłaszcza przy stanach zapalnych, dlatego po produkt ten powinny sięgnąć m.in. osoby ze skórą trądzikową, skłonną do wyprysków i ogólnie problematyczną. Działa również na wysypkę, poparzenia słoneczne i odmrożenia.

Olej rycynowy był kiedyś obowiązkowym elementem domowych apteczek, ale również kosmetyczek. Jest lekarstwem na problemy gastryczne oraz uniwersalnym kosmetykiem do twarzy i włosów. Sprawdzi się u osób młodych borykających się z trądzikiem, ale też u kobiet dojrzałych, jako remedium na zmarszczki. Ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Wystarczy wmasować go w skórę lub dodać do ulubionego produktu do oczyszczania twarzy. Dzięki zawartości protein i kwasu omega-9, olejek rycynowy świetnie działa na włosy, rzęsy i brwi - regeneruje i domyka łuski. Wystarczy nałożyć olej na włosy 15-20 minut przed umyciem lub wmasować w rzęsy czy brwi – sprawdzi się równie dobrze, jak popularne odżywki.
Kultowym produktem spożywczym używanym do pielęgnacji były kiedyś również drożdże. Maseczki na ich bazie stosowano jako niezawodny środek na wypryski i trądzik. Przygotowanie takiego kosmetyku zajmie tylko kilka chwil  – wystarczy połączyć ćwiartkę kostki drożdży z ciepłym mlekiem i nałożyć na twarz. Po 10 minutach dokładnie zmyć. Regularne stosowanie na pewno przyniesie efekty.
Nasze babcie potrafiły też stworzyć naturalne kosmetyki, na bazie produktów z kuchennej szafki. Miód służył jako pomadka na wysuszone, spękane usta, z jajek zaś przygotowywały maseczkę wzmacniającą włosy. Przepis jest dziecinnie prosty – 2-3 jajka wystarczy roztrzepać w misce, a następnie nałożyć na włosy kilka minut przed myciem.
Szare mydło było przed laty najbardziej popularnym kosmetykiem i nie mogło go zabraknąć w żadnym domu. Używano go do mycia ciała, włosów, do prania i leczenia ran. Działa przeciwbakteryjnie, nie zawiera substancji zapachowych i barwiących, dzięki czemu jest hipoalergiczne. Nadaje się też do codziennej pielęgnacji skóry atopowej i trądzikowej. W gąszczu różnorodnych żeli, płynów myjących i kolorowych mydełek często zapominamy o szarym mydle, a szkoda. Kosztuje grosze, a sprawdzi się świetnie.
+1

Naturalna regeneracja

To nie koniec cudownych właściwości. Maść nagietkowa stosowana jest też na rozstępy i blizny. Wspomagająco przy leczeniu żylaków nóg. Przyspiesza gojenie się niewielkich ran, złuszcza suchy naskórek i regeneruje go. Kwiatowy kosmetyk może być elementem codziennej pielęgnacji, bo działa przeciwbakteryjnie i nawilża.

Inne zastosowania to m.in. pękające naczynka, atopowe zapalenie skóry, siniaki czy nawet hemoroidy.

Krem aplikujemy cienką warstwą na skórę i wcieramy. Proces ten można powtarzać nawet kilka razy dziennie. Przed pierwszym użyciem warto przeprowadzić test, czyli nałożyć niewielką ilość maści w niewidocznym miejscu. Tak jak każdy produkt leczniczy i ziołowy – nagietek może uczulać, choć w tym przypadku to akurat rzadkość. Cena: od pięciu do 10 złotych.

Jedzenie jak kosmetykNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas